Přehlídka Paschalia Olomucensia připomene oběti komunismu, nabídne i čtení bible
Olomouc 22. března (ČTK) - Výstavu v křížové chodbě kostela sv. Michala o obětech komunismu, připomenutí příběhu Čechoslováka Štefana Mazáka nebo 205. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem přinese letošní ročník přehlídky Paschalia Olomucensia. Festival již 12 let připomíná Olomoučanům nejdůležitější křesťanské svátky různými kulturními akcemi. Součástí přehlídky bude i letos čtyřiadvacetihodinové čtení bible, uskuteční se v pondělí v kaple svatého Jeronýma na olomoucké radnici, uvedli pořadatelé na stránkách akce.
Významné jubileum od jmenování arcibiskupa Rudolfa Jana, který tuto funkci zastával v letech 1819 až 1831, si bude moci veřejnost připomenout již tuto neděli v katedrále sv. Václava v Olomouci. Akce se zároveň uskuteční u hrobky u Kapucínů ve Vídni, uvedli pořadatelé.
Přehlídka letos nabízí také dvě výstavy, první z nich v prostorách Envelopy Office Center nabízí zapomenutý příběh Čechoslováka Štefana Mazáka, který před životem v komunistickém Československu zvolil život ve svobodné zemi, v USA. "Štefan Mazák prošel tvrdým vojenským výcvikem, který spolu se svým morálním postojem uplatnil nejen během tajné operace v Kongu, kdy při evakuaci zraněných misionářů z odlehlé vesnice zachránil celou svou jednotku. Po vypuknutí konfliktu ve Vietnamu bojoval jako příslušník amerických speciálních sil po boku jihovietnamských jednotek proti vojákům komunistického severního Vietnamu, kde zahynul," uvedli organizátoři přehlídky.
V dubnu si budou moci prostřednictvím výstavy v křížové chodbě kostela sv. Michala připomenout zájemci oběti komunismu. Výstava odkáže na 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky, který byl zřejmě jedním z posledních kroků k zahájení velkého pronásledování katolické církve komunisty.
Tradiční součástí přehlídky je také čtyřiadvacetihodinové čtení bible, uskuteční se v pondělí od 17:00. "Jedná se o projekt, který má svůj počátek v Římě, a kterým se inspirovali i organizátoři projektu Paschalia Olomucensia před 12 lety," uvedl pořadatel akce Josef Kořenek. Samotnému čtení bude v prostorách olomoucké radnice předcházet zahájení výstavy společenství Vstaň a Choď, které sdružuje a duchovně doprovází lidi s tělesným handicapem. Do čtení textů se může stejně jako v předchozích letech zapojit každý zájemce, který se přihlásí na webových stránkách akce, dodali pořadatelé.
ftv abz
V želivském klášteře připomenou velikonoční příběh hrané prohlídky i hudba
Želiv (Pelhřimovsko) 20. března (ČTK) - V želivském klášteře přiblíží víkendové hrané prohlídky biblický příběh o posledních dnech Krista. V opatském kostele Narození Panny Marie tuto sobotu rovněž zazní dílo Franze Liszta Via crucis přibližující zastavení křížové cesty. Duchovní obřady Květné neděle, která letos připadá na 24. března, zahájí želivští premonstráti průvodem ze hřbitovního kostela svatých Petra a Pavla. ČTK to řekli organizátoři.
Klášter se snaží nabízet nejen duchovní program, ale také něco pro lidi hledající nebo pro ty, kteří mají rádi kulturu. 'Protože sice máme ten klášter opravený, ale k čemu by nám byl prázdný opravený klášter,' řekl ČTK opat Tadeáš Robert Spišák.
Lisztovo dílo pro varhany, sbor a sólisty bude v sobotu v opatském kostele provedené dvakrát, hodinu po poledni a v 19:00. Mládež z farnosti bude vytvářet scénické obrazy z křížové cesty, jejíž zastavení přibližují události posledního dne Ježíšova života. Zazní úryvky z textu Miloše Doležala o cestě faráře Josefa Toufara z nedaleké Číhoště, který zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností.
Na Květnou neděli, kdy si křesťané připomínají slavný Ježíšův příjezd do Jeruzaléma, vyjde průvod s ratolestmi ze hřbitovního kostela v 10:30. V opatském kostele bude následovat mše, při níž tradičně zazní pašije, tedy text evangelia o Kristově umučení. Rozpis církevních velikonočních obřadů je na webu kláštera.
Květnou nedělí začíná svatý týden, v němž si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Velkou pašijovou hru opět připravují farníci ve Žďáru nad Sázavou. Představení bude v parku blízko Sázavy 26. března od 20:00. 'Předpokládáme, že se v letošní pašijové hře vystřídá na 190 herců,' uvedl režisér Miroslav Keller na webu farnosti.
Ždárské pašijové hry mají tradici od roku 1998, konají se vždy v úterý před velikonoční nedělí. Vloni se hrálo po tříleté přestávce způsobené špatným počasím a covidovou epidemií.
vst gcm