Odborníci: Za listopadovým poklesem výstavby bytů je nedůvěra investorů
Praha 8. ledna (ČTK) - Za listopadovým poklesem výstavby a dostavby bytů v Česku, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), stojí nedůvěra investorů začínat nové projekty v době nepříznivých makroekonomických vlivů. Za odkladem stojí vysoké úvěry, inflace, ceny stavebních materiálů a stavebních prací. ČTK to sdělili oslovení odborníci. V posledních měsících se ale podle nich poptávka po bydlení opět zvyšuje. V letošním roce by tak po snížení úvěrových sazeb měla poptávka růst.
"Pomalé prodejní tempo prvního pololetí loňského roku a vysoké stavební náklady měly silný vliv na odložení výstavby nových bytových projektů v Praze. Nedostatečná nabídka nových bytů přitom hraje dlouhodobě jednu z hlavních rolí v cenách bydlení. Aby se pražský trh dostatečně saturoval, musela by se nabídka alespoň zdvojnásobit a pravidelně doplňovat novými rezidenčními projekty," řekl generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek. Do výstavby dalších projektů by se podle něj mohli investoři pustit poté, co poklesnou ceny některých stavebních materiálů.
Právě ceny stavebních materiálů jsou kromě drahých úvěrů hlavní překážkou ve výstavbě bytů také podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy. "Zrcadlí se v nich předně růst cen energií a ochromení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které nastaly v důsledku odeznívání covidové pandemie a propuknutí války na Ukrajině. Počet dokončených bytů byl meziročně o takřka pětinu nižší, zejména kvůli propadu jejich počtu v rodinných domech," řekl Kovanda. Počet nových bytů v rodinných domech meziročně poklesl o 22,3 procenta, naopak v bytových domech byl počet o 18 procent meziročně vyšší.
Podle dat ČSÚ se v listopadu začalo stavět meziročně o 40,7 procenta méně bytů. Počet dokončených bytů klesl o 19,2 procenta. Celá stavební výroba meziročně klesla o 6,5 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se proti stejnému období předchozího roku snížila o 7,7 procenta.
Pokles bytové výstavby o 40 procent je podle experta na reality a stavebnictví v KPMG Josefa Kupce alarmující. Propad ale může být zkreslený kvůli vyšší srovnávací základně z minulého roku. "Takový propad je překvapivý zejména v době, kdy je jedním z hlavních deklarovaných politických cílů zlepšit dostupnost bydlení. Nedostatečná je nabídka na primárním i sekundárním trhu. Nárůst nucených prodejů secondhandových bytů, kvůli nárůstu úrokových sazeb, se prakticky nekonal. Počet nabízených bytů se téměř nezměnil a zůstává na úrovni z let 2020 až 2022, tedy o přibližně 30 procent níže, než je desetiletý průměr," dodal Kupec.
Stavební úřady podle ČSÚ vydaly v listopadu 6159 stavebních povolení, meziročně o 11,7 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 41,9 miliardy korun, a meziročně tak vzrostla o 0,2 procenta.
jbr ptd
Průmyslová i stavební výroba v listopadu klesla, dařilo se zahraničnímu obchodu
Praha 8. ledna (ČTK) - Český průmysl loni v listopadu meziročně klesl o 2,7 procenta, přičemž zhoršení zaznamenala většina jeho odvětví. Ještě výrazněji ztrácelo stavebnictví, které se potýkalo i s nepřízní počasí. Dařilo se naopak zahraničnímu obchodu, jehož bilance v předposledním měsíci loňského roku dosáhla zatím nejvyšší hodnoty za rok 2023. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků pomohl obchodu zejména vývoz aut.
Průmyslová výroba v Česku se loni v listopadu vrátila k poklesu. "Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Ve srovnání se říjnem byla průmyslová produkce nižší o 1,4 procenta.
Hodnota nových zakázek pro český průmysl v listopadu meziročně vzrostla o 0,2 procenta. "Bylo to zejména díky výrobě motorových vozidel a elektrických zařízení a také uzavření dalších dlouhodobých objednávek na ostatní dopravní prostředky, například kolejová vozidla," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doleželová. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,8 procenta, naopak u tuzemských zakázek statistici zaznamenali pokles 0,9 procenta.
Pokles v listopadu zaznamenalo také české stavebnictví. Jeho produkce zrychlila meziroční pokles na 6,5 procenta z říjnových 0,9 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího roku snížila o 7,7 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 3,9 procenta.
"Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí, byl zaznamenán nejvyšší listopadový úhrn srážek od roku 1961," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání zaznamenalo stavebnictví pokles o 3,8 procenta.
Pozitivní výsledek vykázal v listopadu zahraniční obchod ČR. Skončil přebytkem 30,8 miliardy Kč, což byl meziročně o 57,2 miliardy korun lepší výsledek. Vývoz klesl o 2,6 procenta na 403,6 miliardy Kč a dovoz o 15,4 procenta na 372,8 miliardy korun.
Zahraniční obchod ČR byl v přebytku hlavně díky exportu motorových vozidel, shodli se analytici oslovení ČTK. Zčásti se podle nich ale jednalo o odloženou poptávku z doby, kdy se segment potýkal s nedostatkem čipů, a v následujících měsících objednávky klesnou.
Vedle přebytku s motorovými vozidly obchodní bilanci Česka v listopadu pozitivně ovlivnil také nižší schodek s ropou a zemním plynem.
"Podobně jako v předchozích měsících se na nižším dovozu plynu podílel jak meziroční pokles ceny, asi o 42 procent, tak pokles dovezeného množství o 36 procent. Ropy včetně produktů se dovezlo méně zhruba o devět procent při cenách nižších o osm procent," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
K vyššímu přebytku zahraničního obchodu podle Poura přispěl i nižší dovoz strojů a zařízení. Naopak negativně se projevil pokles vývozu elektřiny, doplnil.
dto rot