Postoj bank k obrannému průmyslu je pro firmy stále komplikací, řekl Hynek
Brno 28. května (ČTK) - Postoj bank k obrannému a bezpečnostnímu průmyslu se i po více než dvou letech války na Ukrajině mění jen velmi pomalu. Především malé a střední firmy se kvůli tomu v bankovním světě stále potýkají s velkými problémy. Nejenže často nezískají úvěry, ale banky nejsou někdy ani ochotné uskutečnit platby, řekl dnes ČTK prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) Jiří Hynek při konání valné hromady AOBP v Brně.
'Pozitivní je, že se s námi banky baví, ale vývoj nejde směrem, jaký potřebujeme. Velké korporace si v bankovním světě umí poradit, ale malé a střední firmy jsou v tomto světě bity,' uvedl Hynek. Zmínil například to, že pobočky jedné z velkých korporací dostaly letos od banky dopis, že nelze přijímat platby za zbraně z Ukrajiny, dokonce ani od ukrajinského ministerstva obrany, neboť obecné pravidlo říká, že nelze přijímat platby za zbraně ze zemí, které jsou zasažené válečným konfliktem. 'To je postavené na hlavu. Také dostat peníze za dodávky do Afriky je téměř nemožné,' uvedl Hynek a dodal, že banky to zdůvodňují například tím, že v zemi jsou porušována lidská práva. 'Ale banka je od poskytování služeb a ne od vychovávání zákazníka. Chceme to řešit,' dodal Hynek.
Uvedl, že banky si často žádají citlivé dokumenty, přestože firmy, které mají povolení k zahraničnímu obchodu se zbraněmi, jsou prověřené Národním bezpečnostním úřadem, 'A úředník v bance, který dokumenty dostane, žádnou bezpečnostní prověrku nemá. A my nemáme garanci, že dokumenty neskončí například v Rusku,' řekl Hynek.
I přes těžkosti s bankami se obrannému průmyslu daří. Předloni činil export zhruba 30 miliard korun, loni byl podle předpokladů obdobný. 'Čísla budeme znát v polovině roku a letošek by měl být ještě lepší,' předpokládá Hynek. Zhruba 40 až 50 procent vývozu jde na Ukrajinu, daří se však také dostávat na nové trhy, především v Africe. 'Ukrajina je pro nás důležitá, závislí na ní nejsme,' uvedl prezident asociace.
S rostoucí zbrojní výrobou, kterou vyvolává válka na Ukrajině a celkově neklidná situace ve světě, roste i zájem o členství v AOBP. Na valné hromadě se o něj uchází 35 nových podniků. Po dnešku by měla mít přes 180 členů, což je dosud nejvíce. Jde o firmy, které se dosud věnovaly civilní výrobě, ale v subdodavatelských řetězcích našly příležitost dodávat i do zbrojního průmyslu, například pro stíhačky F-35 či pro bojová vozidla pěchoty. Zároveň však přicházejí zcela nové firmy, dříve i startupy, které vyvíjejí nové technologie. 'To je jedná z mála pozitivních věcí na válce, že se stejně jako v minulosti rozvíjejí nové technologie. Jedná se o kybernetickou ochranu, elektronický boj, umělou inteligenci, výrobu dronů,' vyjmenoval Hynek. Řada firem také hledá nové možnosti kvůli tomu, že dosud se hodně z nich živilo přestavbou či modernizací sovětské techniky, jejíž zásoby se tenčí.
Výrobci konvenčních zbraní se také potýkají s tím, že se zpomalil tok surovin potřebných k výrobě. 'Co se před válkou dalo sehnat po objednávce do měsíce, trvá mnohem déle. Řada surovin je také dražších. Například ušlechtilá ocel, po které je obrovská poptávka, je šestkrát dražší než před válkou. A na surovinách jsme z velké části závislí na dovozu z Číny či Afriky, kde toho ale hodně ovládají Číňané. A v plné nahotě se projevuje přihlouplá politika posledních 20 až 30 let v EU, která se řídila tím, že co smrdí, ať se vyrábí jinde. Orgány EU to chtějí řešit, což je dobře. Nyní se 90 procent surovin pro veškerý průmysl v Evropě dováží. Ale i v Evropě jsou ložiska. Jen se nebát je otevřít a začít těžit a vytvořit si větší nezávislost,' dodal Hynek.
mei hj
Analýza: Dvojí zdanění výnosů z dividend investorům způsobuje milionové ztráty
Praha 22. května (ČTK) - Popularita zahraničních akcií mezi českými investory roste, ale dvojí zdanění výnosů z dividend jim způsobuje každoročně ztráty v milionech korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti RSM, kterou má ČTK k dispozici. Zatímco tuzemské dividendy podléhají 15procentní dani, ty zahraniční jsou podle ní zdaněny dvakrát, což je obtížné refundovat kvůli byrokratickým překážkám a nejednotným postupům v různých zemích.
Zahraniční dividendy jsou vyplácené po předchozím zdanění u zdroje, a to lokální sazbou daně. Ani tak se však nevyhnou následné 15procentní české dani. Cesta k její refundaci je však natolik byrokraticky spletitá, že ji málokdo zvládne sám a selhávají na ní i běžní účetní. Trh není harmonizovaný a zamezení dvojímu zdanění podléhá bilaterálním smlouvám jednotlivých států. Pro každý stát funguje zcela jiný postup a z něj vyplývající nutnost jednat s lokálními úřady ze země emitenta, uvedla RSM.
Odhadnout, kolik právnických nebo fyzických osob se nakonec dvojímu zdanění nevyhne, není podle RSM jednoduché. Až polovina klientů, kteří s prosbou o pomoc přichází, původně netušilo, že takový problém existuje. Část klientů pak přiznává, že s ohledem na byrokratickou složitost na zamezení dvojího zdanění rezignovala.
"Například u dividend z Rakouska je aplikována sazba daně 27,5 procenta u zdroje, u německých akcií to je 26,375 procenta, u polských 19 procent,“ uvedl Tomáš Livora z RSM. Problémem zároveň je to, že na skutečnost majitele akcií nikdo aktivně neupozorní. Je tedy skutečně čistě na něm, jestli o daň sraženou nad rámec smlouvy o zamezení dvojího zdanění požádá, či nikoli. O navrácení peněz je možné žádat ihned, jak je daň sražena. Maximální délka lhůty je pak rozdílná a opět závisí na rozhodnutí jednotlivých zemí a vzájemných smlouvách.
V letošním roce si na problém dávají jednotlivci i firmy větší pozor, což podle ní potvrzuje i počet žádostí o asistenci, který se v oblasti dvojité srážkové daně meziročně zvýšil o 25 procent. Chybějící harmonizace uvnitř EU tvoří zásadní překážku pro to, aby se evropské akcie mohly vyrovnat v oblibě například těm ze Spojených států," podotkla.
Evropská komise již skoro před rokem představila návrh pro harmonizaci systému v oblasti srážkových daní. Horizont jeho zavedení do národních legislativ je však ještě poměrně vzdálený. Pokud by návrh prošel Radou Evropské unie a posvětil ho Evropský parlament, bude to nejdříve 1. července 2027.
fd mha