Český červený kříž žádá vládu o navýšení státního příspěvku
Praha 5. ledna (ČTK) - Český červený kříž (ČČK) žádá vládu o navýšení státního příspěvku, v současné době dostává na svou činnost 32,15 milionu korun na rok. Vyplývá to z materiálu pro středeční jednání kabinetu, který má ČTK k dispozici. Příspěvek by se měl podle něj navýšit o 2,5 milionu korun. Podle výroční zprávy za rok 2023 organizace předloni hospodařila se 140 miliony korun. Případné zvýšení by bylo financováno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví (MZd).
Hlavními úkoly ČČK je poskytování pomoci obětem ozbrojených konfliktů, přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí a zajišťování pátrací služby. Příspěvek byl naposledy zvýšen v roce 2019 z 23,7 milionu korun na současných 32,15 milionu korun ročně.
"Primárním důvodem této žádosti je podle ČČK nárůst výdajů, které v současné době činí 43,241 milionu korun, a to i přes implementaci úsporných opatření. K nárůstu výdajů došlo zejména z důvodu zvýšení inflace, členských příspěvků ČČK mezinárodním strukturám mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce a nárůstem cen výkonů, například v oblasti oceňování bezpříspěvkových dárců krve či pátrací služby," uvedlo MZd v materiálu.
Zhruba čtvrtina současného příspěvku státu míří na oceňování bezpříspěvkových dárců krve. Předloni jich medaile a další dary od ČČK za pravidelné darování dostalo téměř 29.000. Z navýšeného příspěvku by mělo jít 1,2 milionu korun právě na ocenění dárců, ročně by tak stálo 9,65 milionu korun.
ČČK působí v Česku i v zahraničí. V tuzemsku se věnuje také školením první pomoci, kterého se předloni zúčastnilo více než 48.800 lidí. Jsou největším zdrojem peněz ČČK, statisíce korun na ně zaplatila ČČK předloni například ministerstva školství nebo vnitra. Organizace provozuje i domovy pro seniory, azylové domy nebo se věnuje domácí zdravotní péči. Další finance se snaží získávat od obcí nebo dárců, předloni získala také dva desetimilionové granty UNICEF a Evropské komise na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku.
V zahraničí pomáhá při humanitárních krizích, v Česku například při loňských povodních nebo v předchozích letech při epidemii covidu-19. Obětem války na Ukrajině předloni ČČK dodal zdravotnické vybavení za 45,3 milionu korun, bylo ho přes 95 tun. Činnost zakládá na práci členů a dobrovolníků, kterých dohromady zhruba 14.000.
van rdo
Biden udělil medaili svobody Clintonové i frontmanovi U2 Bonovi
Washington 4. ledna (ČTK) - Bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, frontman hudební skupiny U2 Bono a miliardář George Soros jsou podle agentury AP mezi 19 osobnostmi, kterým dnes americký prezident Joe Biden na ceremonii v Bílém domě udělil medaili svobody.
"Naposledy jako prezident mám tu čest udělit Medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání našeho národa, skupině skutečně výjimečných lidí, kteří věnovali své posvátné úsilí, aby formovali kulturu a myšlenku Ameriky," řekl prezident v úvodním projevu.
"Dovolte mi, abych každému z vás řekl - děkuji za vše, co jste udělali pro tuto zemi," dodal Biden, který medailí vyznamenal osobnosti politiky, sportu, zábavního průmyslu, vědy a také boje za lidská práva. Bílý dům již dříve uvedl, že jde o lidi, "kteří mimořádně prospěli své zemi a světu".
Clintonová, která působila jako ministryně zahraničí v administrativě prezidenta Baracka Obamy v letech 2009 až 2013, ocenění přezvala necelé tři týdny před tím, než její bývalý politický rival Donald Trump složí 20. ledna prezidentskou přísahu. Bývalá kandidátka na prezidentku volby v roce 2016 s Trumpem prohrála.
Bono, občanským jménem Paul David Hewson, již v minulosti obdržel nejvyšší kulturní ocenění Francie a čestný rytířský titul. Zpěvák je známý svou kampaní za boj proti chudobě a podporou osob s onemocněním AIDS.
George Soros je americký finančník a filantrop maďarského původu. Dlouhodobě podporuje skupiny prosazující liberální, demokratické hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě.
Medaili také obdržela například Anna Wintourová, šéfredaktorka americké verze módního časopisu Vogue, britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová nebo fotbalista Lionel Messi.
Biden dále vyznamenal humanitárního pracovníka a šéfkuchaře Josého Andrése, jehož charitativní organizace World Central Kitchen pomáhá zajišťovat potraviny pro civilisty ve válečných zónách a v oblastech zasažených přírodními katastrofami.
Udílení medaile svobody zavedl v 60. letech minulého století prezident John F. Kennedy. Jejím cílem je vyznamenat ty, kteří učinili "zvlášť úctyhodný přínos" americké národní bezpečnosti, světovému míru, nebo "kulturním či jiným význačným veřejným nebo soukromým snahám".
ham boz