USA nezjistily loni u obchodních partnerů manipulaci s měnou
Washington 21. června (ČTK) - Žádný významný obchodní partner Spojených států v loňském roce zřejmě nemanipuloval se svojí měnou. Vyplývá to z pravidelné zprávy amerického ministerstva financí. Země však přidala Japonsko na seznam zemí, kterým je v tomto ohledu třeba věnovat zvláštní pozornost. Na tomto seznamu jsou také Čína, Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie, Singapur a Německo.
Státy jsou automaticky zařazeny na seznam zemí, které je třeba sledovat, pokud splňují dvě ze tří kritérií. Těmi jsou přebytek obchodní bilance s USA vyšší než 15 miliard USD (348,7 miliardy Kč), přebytek celkového účtu platební bilance nad třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP) a přetrvávající jednostranné čisté devizové nákupy za posledních 12 měsíců ve výši nejméně dvě procenta HDP. Ministerstvo dodalo, že žádná ze sledovaných zemí nesplnila loni všechna tři kritéria, což by vyvolalo podrobnou analýzu jejich devizových praktik.
Zpráva upozornila, že většina devizových intervencí se loni zaměřovala na prodej dolarů. Tato akce posiluje hodnotu měny daného státu vůči americkému dolaru. V posledních dvou letech dolar posílil, protože centrální banka USA (Fed) prudce zvýšila úrokové sazby, aby zpomalila inflaci.
Ministerstvo však má větší obavy z intervencí na nákup dolarů, které ostatní měny oslabují. Podle zprávy nebylo ve čtyřech čtvrtletích do prosince 2023 zjištěno, že by některý z obchodních partnerů manipuloval s kurzem své měny vůči americkému dolaru, aby zabánil účinným úpravám platební bilance nebo získal nepoctivé konkurenční výhody v mezinárodním obchodě. Oslabení některé z lokálních měn vůči dolaru zlevňuje vývoz do USA a naopak zdražuje dovoz na domácí trh.
Podle zákona z roku 1988 musí ministerstvo financí předkládat každých šest měsíců Kongresu zprávu o tom, zda některá ze zemí manipuluje se svou měnou, aby získala výhody v obchodě se Spojnými státy. V případě pozitivního nálezu mohou USA zavést obchodní sankce. Zákon z roku 2016 rozšířil kritéria, která ministerstvo financí při hodnocení používá.
irl jd
Císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, přiznal japonský císař
Tokio 20. června (ČTK) - Japonský císař Naruhito přiznal, že japonská císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, informoval deník The Times. Otázka budoucího panovníka je v asijské zemi v kontextu rychle stárnoucí populace a klesající porodnosti stále aktuálnější. List The Times poznamenává, že podobná prohlášení, která se dotýkají existenčního problému nejstarší monarchie na světě, jsou od císaře velmi vzácná.
"Počet mužů v císařské rodině se stále ztenčuje. Muži stárnou. Ženy naopak císařskou rodinu opouštějí, když se vdají. Takové faktory ovlivňují celkový počet členů císařské rodiny, kteří by se mohli zhostit veřejných povinností, a který je nyní nižší než dříve. Tento problém souvisí s budoucností celé císařské rodiny," uvedl Naruhito. Doplnil ale, že by se nerad vyjadřoval k právním otázkám. Patrně tak narážel na současnou právní úpravu, podle níž může japonský trůn zdědit pouze císařův mužský potomek.
Kromě bývalého císaře Akihita, který v roce 2019 odstoupil ze zdravotních důvodů, jsou v šestnáctičlenné rodině císaře Naruhita spolu s ním čtyři muži. Císařův mladší bratr a předpokládaný následník trůnu korunní princ Fumihito, jeho sedmnáctiletý syn Hisahito a císařův osmaosmdesátiletý strýc princ Hitači. Naruhito s manželkou císařovnou Masako mají pouze jedno dítě, dvaadvacetiletou princeznu Aiko.
Z dalších 17 členů císařské rodiny je více než osm starších 60 let. Japonská monarchie tak nečelí jen nedostatku dědiců, ale celkovému nedostatku mladých členů, kteří by mohli zastat povinnosti, jako je navštěvování škol a nemocnic nebo účast na šintoistických obřadech.
Téměř 90 procent japonské veřejnosti by souhlasila s úpravou stávajícího zákona, která by umožnila, aby trůn zdědila žena, v tomto případě princezna Aiko. Proti takové změně se ale dlouhodobě staví pravicově konzervativní vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP).
V minulosti v Japonsku již dcery císařů vládly, poslední ve druhé polovině 18. století.
ele jrm