Země NATO slíbily Ukrajině další protivzdušné systémy, řekl Stoltenberg
Brusel 19. dubna (ČTK) - Země Severoatlantické aliance se shodly na poskytnutí dalších systémů protivzdušné obrany Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi. Po dnešní diskusi ministrů obrany ve formátu Rady NATO-Ukrajina to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spojencům při videokonferenci řekl, že Kyjev potřebuje nejméně sedm systémů Patriot, aby čelil ruské vzdušné převaze.
Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ruské útoky zejména proti energetické infrastruktuře v posledních týdnech výrazně zesílily a ruský vůdce Vladimir Putin chystá podle mnohých velkou ofenzivu.
'Putina je třeba vrátit zpátky na zem a naše obloha musí být opět bezpečná,' řekl podle tiskových agentur Zelenskyj ve videoposelství k ministrům. Ruské síly mají podle něho ve vzduchu převahu a Ukrajina potřebuje pomoc pokud možno okamžitě. Jen letos podle něho čelila ukrajinská obrana téměř 1200 ruským střelám a více než 1500 dronům.
Kyjev má k dispozici několik systémů Patriot, podle dřívějšího vyjádření Zelenského by jich k úspěšné obraně potřeboval až 25. Dnes mluvil o okamžité potřebě minimálně sedmi patriotů či podobných systémů. 'Mohou zachránit mnoho životů a opravdu změnit situaci,' řekl.
Při debatě s lídry Evropské unie na summitu EU tento týden jmenoval systémy jako IRIS-T, SAMP-T, NASAMS.
'Kromě patriotů jsou tu další zbraně, které mohou alianční země poskytnout, včetně SAMP-T. A mnoho dalších, které nemají k dispozici tyto systémy, slíbilo poskytnout finanční podporu na jejich nákup pro Ukrajinu,' řekl Stoltenberg novinářům po jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference.
Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová po jednání podle agentury Reuters uvedla, že její země věnuje dalších 200 milionů eur (5,1 miliardy korun) na protivzdušné systémy a munici.
Ukrajině chybí prostředky protivzdušné obrany také proto, že o klíčovém novém balíku pomoci za více než 60 miliard dolarů kvůli vnitropolitickým sporům v republikánské straně stále nerozhodl americký Kongres.
kpc jrm
Světoví lídři opět vyzvali ke snížení napětí mezi Izraelem a Íránem
Brusel/Maskat/Tokio/Moskva 19. dubna (ČTK) - Představitelé řady zemí, například Francie, Británie a Japonska či Ruska, dnes opět vyzvali ke snížení napětí na Blízkém východě po zprávách o nočních, patrně izraelských úderech na íránském území a o ranním útoku na pozice protivzdušné obrany v Sýrii. Izrael se k útoku zatím oficiálně nepřihlásil a íránská strana oficiálně nepřiznala škody. Opakované izraelské údery mimo území židovského státu dnes podle agentury AFP odsoudilo ománské ministerstvo zahraničí. Ke zdrženlivosti vybídla také Moskva.
Britský premiér Rishi Sunak podle agentury Reuters podotkl, že mu nepřísluší spekulovat o okolnostech útoku a že "významné vyhrocení situace v regionu není v ničím zájmu". Jeho ministr práce a důchodů Mel Stride vyjádřil naději, že "uvolnění napětí mezi Izraelem a Íránem je stále možné", ačkoli zatím k nočním incidentům není známo více detailů.
"Vše, co mohu říci, je zopakovat francouzskou pozici, tedy vyzvat všechny aktéry ke zdrženlivosti a uvolnění napětí," cituje Reuters náměstka francouzského ministerstva zahraničí Jeana-Noëla Barrota. Takřka identické prohlášení vydal podle AFP i italský ministr zahraničí Antonio Tajani.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval všechny strany ke zdrženlivosti a dodal, že je zatím příliš brzy, než aby mohl nějaké straně přiřknout odpovědnost za nejnovější dění. Rusko podle něj informace o úderech zkoumá.
Představitelé Egypta a Japonska uvedli, že "eskalace násilí" je hluboce znepokojuje. "Japonsko bude nadále vynakládat veškeré diplomatické úsilí, aby zabránilo dalšímu zhoršování situace," cituje stanice Al-Džazíra mluvčího japonské vlády Jošimasu Hajašiho.
Nizozemská ministryně zahraničí Hanke Bruinsová Slotová na síti X oznámila, že její vláda "situaci bedlivě sleduje". "V první řadě je důležité, abychom předešli další eskalaci," uvedla ministryně.
Zástupci Izraele ani Íránu se k incidentům oficiálně nevyjádřili, americký deník The New York Times (NYT) i izraelský server The Times of Israel (ToI) nicméně s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdí, že šlo o izraelskou odpověď na rozsáhlý íránský vzdušný útok proti Izraeli z minulého víkendu, který Teherán označil za odvetu za útok proti íránskému konzulátu v Damašku, který je připisován Izraelcům. Z omezeného rozsahu nejnovější noční akce a následného informačního klidu média vyvozují, že se obě strany možná snaží snížit napětí a vyhnout se širšímu konfliktu.
vdv ank