Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament, tvrdí průzkum
Londýn 30. března (ČTK) - Lidé v Británii mají větší důvěru v Evropskou unii než ve vlastní parlament, čímž se změnila nálada, která ve zdejší společnosti přetrvávala 30 let. Vyplývá to z průzkumu World Values Survey (WVS), o němž informoval list The Guardian.
Od té doby, kdy si Británie zvolila odchod z EU, se počet lidí, kteří věří parlamentu, snížil o deset procentních bodů na 22 procent. Naopak důvěra v Brusel vzrostla o sedm procentních bodů na 39 procent. Klesla důvěra veřejnosti ve vládu.
Zjištění globálního výzkumného projektu, který zkoumá, jak se v průběhu času mění hodnoty a přesvědčení lidí, pravděpodobně posílí přesvědčení zastánců obnovy vazeb mezi EU a Británií.
Podle vlivného exministra pro brexit Davida Davise je výrazný posun v náladě britské společnosti pravděpodobně důsledkem "ufňukaného, nepříjemného, jízlivého sporu" o brexit, který od roku 2017 zachvátil britský parlament.
Vládní krize kolem zvládání pandemie covidu-19 podle Davise také pravděpodobně přispěla k poklesu důvěry. Naznačil rovněž, že konzervativní média - konkrétně The Sun, The Daily Telegraph a The Times - přestala "neustále kopat do Bruselu", jak to činila před referendem o vystoupení z EU v roce 2016.
Posílení důvěry v EU je rovněž důsledkem rázné reakce unijních lídrů na ruskou invazi na Ukrajinu a touhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského připojit se k bloku 27 zemí.
Pouze 24 procent lidí uvedlo, že jsou "rádi", že si Británie zvolila vystoupení z EU. Naproti tomu 49 procent tento krok zklamal.
Výsledky průzkumu také ukázaly, že Británie se zařadila po bok zemí, které mají ve svou vládu nebo parlament nejmenší důvěru. K tomuto výsledku velmi přispěla nedůvěra lidí narozených v rozmezí let 1965 až 2010.
Pouze 13 procent lidí uvedlo, že důvěřuje britským politickým stranám, čímž se země zařadila po bok Brazílie, Itálie či Francie, ale daleko za Norsko, Švédsko, Kanadu či Německo.
Co se týká tisku, Británie se z 24 zemí umístila na 23. místě, například v Mexiku, Itálii, Brazílii a Rusku se média těšila dvojnásobně větší důvěře.
WVS je jedním z největších a nejrozšířenějších akademických průzkumů na světě, který je prováděn od roku 1981. Nejnovější údaje z Británie byly shromážděny v roce 2022, přičemž v ostatních zemích byly nasbírány v letech 2017 až 2022.
ban lcm
Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
Berlín 29. března (zpravodaj ČTK) - Britský král Karel III. chce ještě více posílit vztahy své země s Německem. Dnes večer to řekl na státním banketu, který na úvod jeho návštěvy Německa uspořádal německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten upozornil na význam německo-britského přátelství, i když Spojené království již není součástí Evropské unie.
"Mohu vás ujistit, že v čase, který mi jako králi bude dopřán, učiním vše, abych naše vztahy ještě více posílil," řekl Karel III. "Nehledě na to, co nás čeká, vím, že německo-britské přátelství zůstane důležité a zůstane silné," řekl Steinmeier.
Steinmeier upozornil na to, že dnes je to na den přesně šest let od chvíle, kdy Británie 29. března 2017 požádala o ukončení členství v Evropské unii. "Dnes, přesně o šest let později, otevíráme novou kapitolu," dodal.
Karel III. přiletěl do Berlína společně s manželkou Camillou dnes odpoledne. Pro krále je to první zahraniční cesta v roli britského panovníka, což německá média v komentářích označují za mimořádný symbol. Do Německa původně král zamýšlel odletět z Francie, tato část cesty ale byla kvůli rozsáhlým protestům Francouzů proti důchodové reformě odložena.
Odpoledne Steinmeier přivítal krále s vojenskými poctami u Braniborské brány. Podle agentury DPA to bylo poprvé, co zde prezident takovou ceremonii uspořádal. Běžně totiž vojenská přivítání pořádá na zámku Bellevue, který je berlínským sídlem hlavy státu.
V Bellevue se rovněž večer konal banket na počest britské návštěvy. Mezi hosty nechyběli někdejší německý prezident Joachim Gauck, bývalá kancléřka Angela Merkelová, berlínská primátorka Franziska Giffeyová nebo několik členů německé vlády.
Na zámek naopak nepřišel spolkový kancléř Olaf Scholz. Portál magazínu Der Spiegel uvedl, že podle kancléřství se Scholz takových banketů neúčastní. To ale vyvolalo údiv britského tisku, neboť Merkelová byla v roce 2015 jako kancléřka na podobném banketu v Bellevue u příležitosti návštěvy britské královny Alžběty II. Scholz se nicméně s Karlem III. setká ve čtvrtek krátce předtím, než monarcha promluví k poslancům Spolkového sněmu.
Aleš Zápotocký hab