Ve Středoklukách u Prahy bude pěstounský sklad Charity Hvězda
Středokluky (u Prahy) 20. března (ČTK) - Jedna z nevyužívaných budov bývalé střední školy ve Středoklukách u Prahy bude sloužit jako pěstounský sklad Charity Hvězda. Středočeský kraj jí prostory poskytne k bezplatnému užívání na 15 let, informovala dnes ČTK Zuzana Žídková z krajského úřadu. Pěstounský sklad zajišťuje materiální a potravinovou pomoc dětem v náhradní rodinné péči a ze sociálně slabých rodin. Podporuje například i samoživitelky, které se ocitly v těžké situaci.
Charita Hvězda provozuje od roku 2018 pěstounský sklad v Horoměřicích. Primárně byl určen pěstounům na přechodnou dobu, ale díky štědrosti dárců se postupně rozrostl a mohl začít pomáhat i dalším skupinám. V nových prostorách ve Středoklukách chce charita vybudovat kromě tradičního skladu pro pěstouny také komunitní centrum a menší nábytkovou banku, která bude sloužit pro potřeby pěstounských a sociálně slabých rodin. Organizace pořádá i různé akce na podporu náhradní rodinné péče, například besedy s odborníky a lidmi z praxe, setkávání pěstounů a další osvětovou činnost.
Celková plocha objektu včetně nádvoří je téměř 1800 metrů čtverečních. "Nový prostor je pro nás klíčový k udržení kvality poskytované pomoci. Pomůže ke zvýšení jejího objemu a poskytne důstojnější zázemí jak pro náš tým, tak i pro naše klienty," uvedla koordinátorka pěstounského skladu Kateřina Procházková.
Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) je pěstounský sklad místem, kde se především shromažďují věci pro děti. "Nejvíce slouží přechodným pěstounům, kteří nikdy nevědí, kdy budou přebírat dítě, zda holčičku nebo chlapečka nebo sourozence, neznají jejich věk a nevědí dopředu, co bude potřebovat. Ve skladu si mohou takřka ze dne na den vybrat různé vybavení, od postýlky přes oblečení až po dětskou výživu nebo drogerii. Prostory ale mohou sloužit i jako místo setkávání a sdílení zkušeností náhradních rodičů," dodala Pecková.
Ve Středočeském kraji je 293 dlouhodobých pěstounů a poručníků pečujících o děti, k nimž nemají biologickou vazbu, 1217 příbuzenských pěstounů a poručníků a přes 100 pěstounů na přechodnou dobu. Tito pěstouni pečují o dítě v momentální krizi. V regionu je v pěstounské péči přes 1700 dětí, většina z nich v dlouhodobé péči, a to včetně péče poručenské.
khj hj
Putin slíbil Africe bezplatně potraviny, pokud neprodlouží obilnou dohodu
Moskva 20. března (ČTK) - Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě. Turecko o víkendu ohlásilo pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle Moskvy je nyní prodlužena o 60 dnů, ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov ještě v sobotu tvrdil, že jde o 120 dnů.
"Pokud se po 60 dnech rozhodneme dohodu neprodloužit, jsme připraveni celý objem, který byl v předchozí době odeslán do zvláště potřebných afrických zemí, dodat z Ruska do těchto zemí zdarma," prohlásil dnes šéf Kremlu na parlamentní konferenci. Putin zároveň tvrdil, že do Afriky se dostalo jen malé množství vývozu obilí odblokovaného v rámci dohody a splnění ruských podmínek pro její obnovení je v zájmu afrického kontinentu.
Od začátku srpna loňského roku opustilo Ukrajinu podle Putina 827 lodí, ale do Afriky doputovaly pouze tři miliony tun obilnin, přičemž 1,3 milionu tun zamířilo do nejchudších zemí kontinentu. "Z celkového objemu obilí, obilnin vyvezených z Ukrajiny, šlo přibližně 45 procent do evropských zemí a pouze tři procenta do Afriky," uvedl šéf Kremlu. "Jak jsem řekl, téměř 45 procent šlo do nasycených evropských zemí, přestože celá dohoda byla prezentována pod záminkou, že je třeba zajistit zájmy afrických zemí," řekl ruský prezident.
Dohoda, kterou OSN a Turecko zprostředkovalo mezi Ruskem a Ukrajinou loni v červenci, byla v listopadu prodloužena s cílem bojovat proti globální potravinové krizi. Tu přiživila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů, poznamenala už dříve agentura Reuters.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu ohlásil další pokračování černomořské obilné dohody, aniž by upřesnil, o kolik dnů. Prodloužení dohody potvrdil mluvčí OSN, ale ani on neupřesnil, na jak dlouho. Kyjev, Turecko a OSN usilovaly o stodvacetidenní prodloužení, což je i lhůta, na kterou byla dohoda původně uzavřena a poté už jednou prodloužena.
Místopředseda ukrajinské vlády a ministr infrastruktury Kubrakov dříve uvedl, že na světové trhy bylo díky dohodě dodáno 25 milionů tun ukrajinského obilí. Podle OSN 55 procent z tohoto množství bylo určeno rozvojovým zemím, napsala dříve agentura AP.
ipl jrm