Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František
Vatikán 25. ledna (ČTK) - Bývalý papež Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu ze svatopetrského trůnu. Agentuře AP to o svém předchůdci řekl současný papež František. Příští emeritní papežové by se tak podle něj mohli rozhodnout žít po rezignaci jiným způsobem. Papež František potvrdil, že by v případě abdikace žil mimo Vatikán.
Benedikt XVI. žil po rezignaci v klášteře ve Vatikánu a při vystoupeních na veřejnosti se oblékal do bílého roucha jako vládnoucí papež. Podle Františka jeho předchůdce zvolil "dobré přechodné řešení" situace, která v katolické církvi nastala poprvé po více než 600 letech. Podle Františka ale jeho předchůdce zůstal "zotročen" po odchodu z trůnu podobně, jako by byl stále papežem. "(Byl) otrok v dobrém smyslu slova - nebyl zcela volný, aby se vrátil do svého Německa a pokračoval ve studiu teologie, jak by se mu líbilo".
František v rozhovoru odmítl, že by bylo nyní nutné připravit specifická pravidla pro papeže, kteří odejdou z funkce. Podle něj je zapotřebí počkat, až bude zkušenost s více takovými případy. Stávající papež se ale zřejmě opustit trůn nechystá. "Těším se dobrému zdraví. Na svůj věk jsem v normálním stavu," řekl papež, kterému v minulosti operovali střevo a který měl problémy s kolenem.
Právě zhoršení zdravotního stavu František připustil jako jeden z důvodů možné rezignace. Papež také odmítl názory, že by smrt jeho předchůdce něco změnila na jeho úvahách, zda setrvat v čele katolické církve. František také potvrdil, že v případě abdikace by nežil ve Vatikánu, ale v Římě, v penzionu pro staré kněze.
O vztahu se svým předchůdcem František řekl, že úmrtím Benedikta XVI. na konci loňského roku ztratil "dobrého druha". "Pro mě byl pojistkou. Když jsem měl nějaké pochybnosti, tak jsem mohl odjet do kláštera a zeptat se ho," řekl papež. Kritiku, kterou po smrti bývalého papeže začali vyjadřovat někteří církevní představitelé, František přisuzuje "opotřebování po deseti letech vlády". "Kritika pomáhá k rozvoji a zlepšování věcí," řekl papež.
Papež Benedikt XVI. abdikoval v únoru 2013 a od té doby žil v ústraní ve Vatikánu. Zemřel loni 31. prosince ve věku 95 let.
jkh spr
Jablonecký magistrát žádá veřejnost o fotografie dokumentující 90 let radnice
Jablonec nad Nisou 23. ledna (ČTK) - Magistrát v Jablonci nad Nisou žádá veřejnost o fotografie dokumentující historii jablonecké radnice. Funkcionalistická budova postavená podle návrhu libereckého architekta Karla Wintera slaví 90 let od dokončení, zastupitelé tam poprvé zasedli 10. února 1933. K výročí připravuje magistrát několik akcí, jednou z nich by měla být i výstava zachycující život na radnici v průběhu těch 90 let, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Jana Fričová.
"A protože my nemáme ty fotografie, obrazy a dokumenty, tak prosíme veřejnost o pomoc. Pokud lidé doma něco mají, zda by nám to zapůjčili. Snímky mohou zachycovat různé události v okolí radnice i uvnitř budovy – ať už jsou to slavnosti, svatby, sportovní klání či záznamy všedního dne," doplnila Fričová. Lidé mohou podle ní kontaktovat kancelář primátora až do konce května, zároveň radnice osloví i potomky původních německých obyvatel, kteří byli po válce z Jablonce odsunuti.
Radnice v Jablonci je významnou stavbou československé meziválečné architektury a je nejvýznamnější a nejznámější Winterovou budovou. Postavili ji na počátku krize během dvou let. Město se kvůli stavbě zadlužilo a na všechno nakonec stejně peníze nebyly. "Město tehdy za stavbu dalo 22 milionů korun. Odhadnout, kolik by to bylo na dnešní peníze, je obtížné, při přepočtu na hrubou mzdu to ale vychází na nějakých 1,1 miliardy korun," řekl tajemník Marek Řeháček.
Jablonec v posledních letech investoval desítky milionů korun, aby radnici vrátil do původní podoby z 30. let minulého století. Opravou prošel plášť budovy včetně oken a věže, pracovalo se i v interiérech historické budovy. Nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály, na nichž se pracovalo od roku 2016. "Odstranili jsme novodobé umakartové obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky," uvedl Řeháček. Chybějící prvky, jako stoly nebo židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů.
U příležitosti výročí nabízí městská společnost Kultura Jablonec komentované prohlídky budovy, první se uskuteční ve středu 1. února, a další budou každou první středu v měsíci do 6. prosince s výjimkou prázdninových měsíců a září. "Zájemci ale ani v létě o prohlídku nepřijdou, o prázdninách máme denně od 10:00 výstupy na vyhlídku na radniční věži, které jsou spojené s prohlídkou radnice, lidé je mají rádi, protože se mohou svézt i páternosterem," dodala Radana Schaeferová z Kultury Jablonec.
ivc dr