Zakázky německého průmyslu klesly, němečtí vývozci jsou teď pesimisté
Berlín 6. září (ČTK) - Zakázky německého průmyslu se v červenci snížily více, než se čekalo. Trend z června, kdy se počet zakázek naopak nečekaně zvýšil díky prudkému růstu v leteckém a vesmírném sektoru, tak vzal rychlý konec. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů německého statistického úřadu. Dobré zprávy nezveřejnil ani Spolkový svaz velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA). Pokles či dokonce silný pokles obchodu podle něj očekává v letošním roce většina německých exportérů. Svou prognózu letošního vývoje německé ekonomiky pak zhoršil Kielský institut pro světovou ekonomiku (IfW).
Objem zakázek německého průmyslu se v červenci proti předchozímu měsíci snížil o 11,7 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že objem zakázek klesne o čtyři procenta.
Podle analytiků je na vině horší stav globální ekonomiky. "Německo je vydáno na milost a nemilost globální ekonomice – ta v současnosti není v dobrém stavu,“ řekl analytik Thomas Gitzel z VP Bank Group. "Není proto překvapivé, že základní příjem objednávek je slabý," dodal. "Palec v průmyslovém sektoru stále ukazuje dolů. Obrat není v dohledu kvůli slabé globální ekonomice a vysokým nákladům na energie," domnívá se jeho kolega, analytik společnosti Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank Alexander Krüger.
Příčiny pesimistické nálady mezi exportéry jsou podle BGA spojeny se slabou ekonomickou situací v Asii a Jižní Americe. "Každé čtvrté pracovní místo v Německu závisí na exportu. Náš ekonomický a obchodní model je proto v ohrožení," uvedl dnes prezident BGA Dirk Jandura.
Šéf BGA také kritizoval Evropskou unii za to, že bude ukládat velkým společnostem povinnost kontrolovat, zda jejich dodavatelé nevyužívají dětskou práci nebo nepoškozují životní prostředí. "Bude to zátěž pro naše malé a střední firmy," uvedl Jandura s tím, že nařízení zvýší byrokracii a právní nejistotu. Za žalostné označil výsledky Evropské unie, pokud jde o uzavírání a ratifikaci nových obchodních dohod. "V Bruselu není slyšet významný německý hlas ve prospěch volného obchodu," řekl Jandura.
Do třetice přišla dnes nepříznivá zpráva pro německé hospodářství z ekonomického institutu IfW, který zhoršil svou prognózu na letošní rok. Nově předpovídá, že se ekonomika sníží o 0,5 místo dříve uváděných 0,3 procenta. Na příští rok institut předpovídá růst o 1,3 procenta místo 1,8 procenta.
"Přestože se dočasné negativní faktory, jako je vysoká nemocnost a nedostatek nabídky, zmírnily, hrubý domácí produkt (HDP) se zatím nevrátil k expanzivnímu kurzu," uvedl IfW ve své podzimní prognóze. "Podnikové průzkumy naznačují, že ekonomická dynamika zůstane ve druhé polovině roku slabá," dodali kielští analytici.
vjn spr
Studie: V Česku v srpnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
Praha 5. září (ČTK) - V srpnu bylo v Česku vyhlášeno 60 bankrotů firem, o deset více než v červenci. Rovněž bylo vyhlášeno 415 bankrotů podnikatelů, což bylo o 82 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK. Zároveň stoupl počet návrhů na bankrot společností o dva na 78 a počet návrhů na bankrot podnikatelů o 104 na 456, ukázala.
Přes nárůst byl srpen z hlediska bankrotů podnikatelů mírně podprůměrným měsícem. "Počty bankrotů fyzických osob podnikatelů zůstávají i přes meziměsíční nárůst poměrně nízké, což je dáno mimo jiné i letním obdobím. Podle počtu návrhů na bankrot v posledních měsících by se však počet bankrotů neměl výrazněji zvyšovat ani v dalších měsících," uvedla dnes analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce bankrotů na 10.000 aktivních firem bylo podle firmy vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (27), ve zpracovatelském průmyslu (20) a v ubytování a stravování (18). Nejméně jich zaznamenalo odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče (čtyři), v informačních a komunikačních činnostech (sedm) a v odvětví nakládání s nemovitostmi (osm).
Největší subjekt, u kterého byl vyhlášen bankrot, je společnost MSA s ruskými konečnými vlastníky. Společnost už několik let nezveřejňuje výkazy, v roce 2019 měla tržby přes jednu miliardu Kč a zaměstnávala okolo 400 zaměstnanců. Předmětem jejího podnikání je výroba potrubních armatur.
Další velkou zkrachovalou společností z hlediska tržeb i počtu zaměstnanců je Tesasing z Teplic, výrobce kovových konstrukcí a jejich dílů. Ta také nezveřejňuje výkazy, podle posledních v roce 2019 měla tržby přes 120 milionů Kč a 90 zaměstnanců. Z hlediska obratu je velkou zkrachovalou společností Premiot Group z Prahy, která se zabývá pronájmem a správou vlastních nebo pronajatých nemovitostí. Ve skupině je velké množství dceřiných společnosti. Insolvenční návrhy podaly například společnosti Studio Moderna z Prahy či Ekoklima z Milevska.
Také mezi podnikateli bylo poměrově nejvíce bankrotů na 10.000 subjektů v odvětví dopravy a skladování (57). Následovalo stavebnictví (41) a ubytování a stravování (29). Nejmenší část podnikatelů zbankrotovala v odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče (pět), informačních a komunikačních činnostech (sedm) a profesních, vědeckých a technických činnostech (devět).
fd rdo