ČNB podle analytiků ani na nadcházejícím zasedání úrokové sazby nezmění
Praha 24. září (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) ani na svém středečním zasedání nezmění základní úrokovou sazbu, která tak zůstane na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich se sice inflační statistiky vyvíjejí příznivě, členové bankovní rady ale ve svých vyjádřeních varovali před proinflačními riziky v případě předčasného uvolnění měnové politiky. Snižování sazeb na zářijovém jednání vyloučil minulý týden i guvernér ČNB Aleš Michl.
"Spotřeba domácností zůstává utlumena, což je z pohledu centrální banky žádoucí, mzdy divoce nerostou, vláda se alespoň rétoricky nadále hlásí k úmyslu snižovat rozpočtový deficit a ceny energií již další drama taktéž zřejmě nepřinesou," konstatoval hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Podle něj ale stojí v cestě snižování sazeb tři překážky. "Zaprvé, kurz české měny oslabil o něco svižněji, než ČNB očekávala, což působí ve směru vyšší inflace. Zadruhé, na trhu s ropou došlo k poměrně výraznému zdražení, které patrně bude dlouhodobějšího rázu. Dražší ropa se pak postupně bude propisovat do celé ekonomiky, jelikož slouží jako vstup do téměř veškeré ekonomické aktivity. A konečně zatřetí, teprve leden příštího roku plně vyjeví, zda strašák inflace již sešel z myslí firem a domácností," uvedl. V lednu firmy mění ceníky a podle Hradila je otázka, zda nezvednou ceny o něco víc, což by inflaci znovu nastartovalo. I proto podle něj ČNB zatím ke snížení sazeb nepřistoupí.
"Česká ekonomika stagnuje a stagnovat bude v lepším případě i ve zbytku roku, investiční aktivita firem je kvůli zvýšené nejistotě omezená, rovněž spotřeba domácností zůstává spíše utlumená. To vše by měly být faktory vedoucí ke snížení úrokových sazeb a snaze o oživení ekonomické aktivity. Nicméně inflace stále zůstává na vysokých úrovni a navíc nelze čekat, že by měla v následujících měsících rychle klesat. Lze tak očekávat, že faktor vysoké inflace převáží a Česká národní banka zatím ke snížení sazeb nepřistoupí," souhlasí generální ředitel investiční platformy Fingood Vít Endler.
Podle analytiků Raiffeisenbank ekonomická situace nedává příliš argumentů k růstu sazeb. "Argumenty pro snížení sazeb jsou v současné chvíli silnější, avšak většina bankovní rady se kloní nadále k alternativnímu scénáři, který počítá se stabilitou sazeb. Rizika příliš pozdního snižování sazeb hodnotí bankovní rada jako mírnější než rizika příliš brzkého snižování a lze předpokládat, že proto půjde cestou větší opatrnosti," uvedli.
Ani analytik Komerční banky Jaromír Gec nyní snížení sazeb nečeká, podle něj nepřijde do konce roku. O to razantněji ale podle něj bude ČNB sazby snižovat v roce příštím. "Domníváme se, že snižování v příštím roce bude rychlé a že základní sazba do konce roku 2024 klesne na čtyři procenta," uvedl.
Pokles sazeb na nynějším zasedání vyloučil i Michl minulý týden v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Také další členové bankovní rady se v médiích vyjadřovali k brzkému poklesu sazeb opatrně. Viceguvernér Jan Frait nicméně v rozhovoru s agenturou Bloomberg nevyloučil možné snížení sazeb do konce roku.
str rdo
FT: Ceny pšenice klesají, protože Rusko nahrazuje ukrajinské dodávky
Londýn 21. září (ČTK) - Ceny pšenice se pohybují blízko nejnižší hodnoty za tři roky, přestože ruská invaze nadále narušuje vývoz z Ukrajiny, která patří mezi přední světové vývozce. Od konce července se ceny snížily o více než pětinu díky mimořádně vysoké úrodě v Rusku, která nahradila výpadky dodávek z Ukrajiny, upozornil list Financial Times (FT). Analytici však varují, že eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem v oblasti Černého moře a vysoké sázky některých investičních fondů mohou způsobit opětovný nárůst cen.
Obchodníci sázejí na to, že nadbytek dodávek z Ruska v letošním roce pomůže udržet ceny nízko v době, kdy inflace táhne vzhůru ceny dalších zemědělských komodit, jako kakaa a kávy, na mnohaletá maxima. 'Viděli jsme výrazný pokles cen pšenice v podstatě v reakci na Rusko,' řekl analytik Rabobank Michael Magdovitz.
Analytici však varují, že ceny mohou prudce vzrůst, pokud se válka rozšíří v oblasti Černého moře. Ruské přístavy na pobřeží Černého moře odbaví zhruba 70 procent vývozu pšenice, což z nich dělá důležitou tepnu globálních dodávek obilí.
Globální ceny obilí loni po invazi Ruska na Ukrajinu stouply až na více než 13 USD (zhruba 300 Kč) za bušl (27,2 kg). Ceny prudce vzrostly, protože Moskva zablokovala ukrajinské přístavy v Černém moři, a odstřihla tak jednoho z největších světových vývozců od mezinárodních trhů. Hrozila globální potravinová krize. Od té doby však ceny klesly o více než polovinu. Pomohla k tomu loňská dohoda, která umožnila dodávky 33 milionů tun obilí z Ukrajiny, a zprávy o vysoké úrodě v Rusku v letošní sezoně.
Obchodníci sázejí na to, že tento trend bude pokračovat. Krátké pozice na trhu s pšenicí, tedy sázky na pokles cen, stouply nejvýše za tři měsíce, ukazují údaje z burzy CME. Investoři se nejprve obávali, že červencové rozhodnutí Ruska odstoupit od dohody pošle opět ceny nahoru, nicméně vývoz pšenice z Ruska nečekaně pomohl zaplnit výpadek dodávek z Ukrajiny.
Ukrajina se v sezoně 2021-2022, tedy poslední sezoně před invazí, podílela na globálním vývozu pšenice 9,2 procenty. SP Global Commodity Insights odhaduje, že v pěstitelské sezoně 2023-2024 její podíl klesne na 6,4 procenta. Naopak Rusko, které je již nyní největším světovým vývozcem, by mělo mít v sezoně 2023-2024 na celkovém vývozu podíl 22,5 procenta. V sezoně 2021-2022 jeho podíl činil 15,9 procenta.
Podíl Ruska může dále růst. V roce 2022 Rusko vyvezlo 46 milionů tun pšenice a SP očekává, že letos bude vývoz země činit 47 milionů tun. 'Nebudu překvapen, pokud vyvezou 50 milionů tun,' dodal ekonom SP Global Paul Hughes.
Analytici ale varují, že trh s pšenicí zůstává náchylný k náhlému růstu kvůli sázkám na další pokles cen a nepředvídatelnému geopolitickému vývoji. Cena termínových kontraktů je nižší než je základní hodnota pšenice. To zvyšuje riziko, že neočekávané narušení globálních dodávek by mohlo způsobit prudký růst cen. Rusko by se také mohlo pokusit stanovit spodní hranici ceny omezením vývozu. Další upozorňují, že ukončení černomořské dohody o dodávkách obilí zvýšilo riziko útoků z obou stran, což by mohlo také způsobit růst cen.
irl mka