Američtí kongresmani ohledně globálního výpadku vyslechnou šéfa CrowdStriku
Washington 23. července (ČTK) - Výbor pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů vyzval šéfa společnosti CrowdStrike George Kurtze, aby vypovídal ohledně globálního výpadku počítačových systémů z konce minulého týdne. V pondělí to napsal deník The Washington Post. Výpadek způsobila aktualizace softwaru firmy CrowdStrike na systémech Windows od Microsoftu. Zasáhl mimo jiné systémy odbavování na letištích po celém světě, zdravotní systém v Británii nebo český řetězec lékáren BENU.
Kongresmani v dopise Kurtze vyzývají, aby do středy navrhl termín slyšení s podvýborem pro kybernetickou bezpečnost a ochranu infrastruktury, který patří pod výbor pro vnitřní bezpečnost.
"Ačkoliv oceňujeme reakci společnosti CrowdStrike a její koordinaci se zúčastněnými stranami, nemůžeme ignorovat rozsah tohoto incidentu, o němž někteří tvrdí, že je největším výpadkem IT v historii," stojí v dopise. O nejrozsáhlejším výpadku v historii už v pátek ráno hovořil australský expert Troy Hunt.
"CrowdStrike aktivně komunikuje s příslušnými výbory Kongresu," sdělil agentuře Reuters mluvčí CrowdStriku. Termíny jednotlivých slyšení podle něj mohou být zveřejněny podle uvážení kongresmanů.
CrowdStrike je považován za předního světového poskytovatele systémů kybernetické bezpečnosti a má zhruba 24.000 zákazníků. Většinou jde o velké firmy a instituce. Microsoft v sobotu uvedl, že chybná aktualizace celosvětově zasáhla přibližně 8,5 milionu zařízení se systémem Windows. Chyba mohla způsobit škody v řádu nižších desítek miliard dolarů, odhadl v pondělí analytik XTB Tomáš Cverna.
Páteční výpadek výrazně zasáhl leteckou dopravu. Aerolinky podle BBC globálně zrušily minimálně 1400 letů, z toho stovky v USA a vyšší desítky v Německu. Problémy se vedle Německa, Austrálie, Británie, Španělska, Norska nebo Francie objevily i na pražském Letišti Václava Havla.
Vysílání byly nuceny přerušit některé televizní stanice v Británii, Spojených státech či v Austrálii, včetně MTV, Sky News nebo australské mutace ABC. Problémy měly i některé banky nebo systémy londýnské burzy.
V Severním Irsku výpadek postihl dvě třetiny ordinací praktických lékařů. Problémy měl podle agentury Reuters i systém pro objednávání lékařských prohlídek v Anglii. Fakultní nemocnice v německém Kielu a v Lübecku v pátek podle agentury DPA zrušila plánované operace a uzavřela také ambulance. Fungovala jen pohotovost. Český řetězec lékáren BENU v pátek přerušil provoz, který se mu podařilo plně obnovit v neděli.
boz spr
Dolar po Bidenově rozhodnutí neusilovat o funkci prezidenta USA mírně oslabuje
Tokio 22. července (ČTK) - Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na druhé funkční období, dnes na devizových trzích mírně oslabuje. Podle analytiků je důležité, co teď ukážou průzkumy veřejného mínění. Dolů zamířil i čínský jüan, který tak reaguje na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokové sazby.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši hlavních světových měn, se krátce po 07:00 SELČ při obchodování v Asii pohyboval v blízkosti 104,32 bodu. Vykazoval tak pokles o méně než 0,1 procenta. Dolar k jüanu měl naopak téměř 0,1 procenta k dobru a prodával se zhruba za 7,273 jüanu.
Biden v neděli oznámil, že nepřijme nominaci na kandidáta Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb. Otevřel tak cestu jinému ze spolustraníků, aby se postavil Donaldu Trumpovi. Ten přijal nominaci Republikánské strany minulý týden. O kandidátovi demokratů se rozhodne v srpnu, zájem už projevila současná viceprezidentka Kamala Harrisová.
'Zásadní teď bude, co ukážou tento týden průzkumy veřejného mínění,' řekl agentuře Reuters analytik Joseph Capurso z finančního ústavu Commonwealth Bank of Australia. Pokud by měl Trump menší šanci na vítězství ve volbách, byl by to podle Capursa důvod k oslabení dolaru, a obráceně. 'Harrisová je možná silnější kandidát, ale stačí to, aby se změnilo veřejné mínění?' dodal.
K japonskému jenu dolar ztrácel téměř 0,2 procenta na 157,17 jenu, k euru byl téměř beze změn na 1,0884 USD.
Vedle amerických prezidentských voleb je na devizových trzích dnes tématem politika čínské centrální banky. Měnová autorita dnes překvapivě o desetinu procentního bodu na 1,70 procenta snížila svou sedmidenní reverzní repo sazbu, což je v Číně základní krátkodobá sazba. Centrální banka snížila i další dvě sazby.
Dolů se vydal i kurz australského dolaru, který je citlivý na změny úrokových sazeb v Číně. K americkému dolaru vykazoval pokles o více než 0,2 procenta na 0,6671 USD, přestože ze začátku obchodování zpevňoval.
spr