Inflace v listopadu zůstala 2,8 procenta, byla nižší, než čekaly trh i ČNB
Praha 10. prosince (ČTK) - Spotřebitelské ceny se v Česku v listopadu meziročně zvýšily o 2,8 procenta, meziroční inflace se tak proti říjnu nezměnila. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace byla nižší, než očekával finanční trh, skončila i mírně pod prognózou České národní banky (ČNB). V prosinci analytici předpokládají zvýšení inflace kvůli vlivu srovnávací základny, v příštím roce podle nich bude tempo růstu cen znovu zpomalovat.
V mezinárodním srovnání inflace si Česko proti říjnu nepolepšilo ani nepohoršilo. Ze 41 sledovaných evropských zemí nadále mělo 15. nejvyšší inflaci, vyplývá z analýzy investiční platformy Portu. Při srovnání se sousedními státy byl cenový růst v Česku umírněnější než v Polsku, kde dosáhla inflace 4,6 procenta, i než na Slovensku, kde byla 3,1 procenta. Naopak v Německu byla inflace 2,2 procenta, v Rakousku 1,9 procenta.
Na meziroční růst cenové hladiny v ČR měly v listopadu podle ČSÚ nadále největší vliv ceny bydlení. Ceny nájemného z bytu byly vyšší o 6,3 procenta, vodné zdražilo skoro o 11 procent a stočné o 13,4 procenta. Za teplo a teplou vodu lidé platili o 8,5 procenta více. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Ceny zboží v listopadu úhrnem vzrostly o 1,4 procenta. Služby meziročně zdražily o 5,2 procenta.
Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila listopadová data o inflaci vyznívají optimisticky. "Většina sledovaných kategorií se vyvíjela normálně, tedy přibližně v souladu s dvouprocentním inflačním cílem centrální banky," uvedl. "Za celý letošní rok tak tuzemská inflace míří ke snesitelným 2,5 procentům a existuje dobrá šance, že ani rok 2025 nepřinese velké cenové drama," dodal.
Inflace byla v listopadu o 0,1 procentního bodu nižší, než předpokládala ČNB, ve struktuře spotřebního koše ale nebyly výrazné odchylky od její prognózy. Mírně rychlejší byl růst regulovaných cen, naopak pomaleji zdražovaly potraviny, nápoje a tabák a výraznější byl i pokles cen pohonných hmot. Jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům, dosáhla 2,3 procenta, proti říjnu se snížila o 0,1 procentního bodu.
V prosinci předpokládají analytici i centrální banka zrychlení inflace nad tři procenta. "K tomu přispěje statistický efekt nízké základny z prosince minulého roku, kdy obchodníci s předstihem promítali snížení DPH na potraviny," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V příštím roce předpokládá postupné zpomalování růstu cenové hladiny k dvouprocentnímu cíli ČNB. Jádrová inflace se ale podle něj bude nadále pohybovat mírně nad dvěma procenty.
Vývoj inflace podle analytiků nedává jasné vodítko ohledně toho, zda bankovní rada ČNB bude příští týden pokračovat ve snižování úrokových sazeb, nebo proces přeruší. Část odborníků očekává ponechání základní úrokové sazby na čtyřech procentech, část snížení o čtvrt procentního bodu.
str mha
Zrušením daňové uznatelnosti vína jako daru přijdou vinaři až o 30 pct tržeb
Praha 9. prosince (ČTK) - Od letošního roku přestalo platit daňové zvýhodnění tichého vína jako firemního daru, což se projeví v propadu tržeb vinařů o 15 až 30 procent, změna nejvíce zasáhne malá a střední vinařství. Na dotaz ČTK to uvedl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad. Podle oslovených analytiků firmy letos jako alternativu k vínu zvolí kávu nebo čokoládu, u kterých lze za splnění určitých podmínek uplatnit nárok na odpočet DPH.
Vína, která firmy dosud kupovaly jako firemní dary, tvořily u malých a středních vinařství mezi 30 až 60 procent tržeb, tvrdí Chlad. Přesný dopad nového opatření, které neumožňuje daňovou uznatelnost tichého vína jako daru v hodnotě do 500 korun, budou vinaři znát až v prvním čtvrtletí příštího roku, svaz zatím očekává propad tržeb až o 30 procent. "Promítnout se navíc do těchto propočtů mohou i klimatické vlivy, které speciálně v letošním roce úrodu redukovali nezanedbatelně," uvedl Chlad.
Zároveň upozornil, že opatření se dotknou i jiných částí ekonomiky. Řada podniků, například se zemědělskými stroji, technologiemi či penziony, podle něj hlásí již nyní propady tržeb ke konci roku 2024 v řádu 30 až 40 procent. "Mám již i avíza o chystaném ukončení provozu vybraných firem," upozornil Chlad.
Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky část zvýšení daňové zátěže na sebe přenese samotný vinař, například snížením nabídkové ceny, které bude částečně kompenzovat daňové náklady firem spojené se zrušením daňové výjimky. "Cílem bude přesvědčit firmy, aby opakovaly nákupy z minulých let i za cenu nižší marže," uvedl.
Také Chlad tvrdí, že vinaři budou muset změny absorbovat do svých marží. "Především v segmentu základních vín už ale není moc kam sahat," uvedl. Vinaři nicméně na změny začali reagovat už po loňském ohlášení a investovali například do nových produktů či technologií. "Více se poohlížejí po zahraničních příležitostech a v dobách, kdy se příliš nedaří ani gastru, hledají synergie v podobě společných projektů," dodal Chlad.
Peterka nicméně nepředpokládá, že by firmy hromadně přestaly od vinařů odebírat. "Očekávám, že minimálně v dalších letech bude tradice pokračovat. Postupně ale budou firmy přecházet na daňově zvýhodněné alternativy, kterých je nepřeberné množství," uvedl Peterka.
Podle Matěje Nešlehy ze společnosti zajišťující daňové poradenství KODAP TAX budou firmy zaměstnance a partnery obdarovávat čokoládou, kávou nebo čajem, u kterých lze DPH odečíst. "Musí být opatřeny jménem, ochrannou známkou poskytovatele nebo názvem propagovaného zboží či služby. Toto označení může být umístěno přímo na produktu, jeho obalu nebo etiketě," dodal.
Nárok na odpočet DPH odpadá, pokud se jedná o alkoholické pralinky, nebo pokud hodnota daru přesahuje 500 korun. Do částky se započítává i potisk, obal či doprava.
Změny v daňové uznatelnosti byly přijaty loni společně s vládním konsolidačním balíčkem. Podle Chlada budou dopady změn o to horší, protože přicházejí v době, kdy prodeje tichých vín čtvrtým rokem pro sobě klesají.
trp rot