Příští rok vzrostou odvody živnostníků i spotřební daň z tabáku a alkoholu
Praha 31. prosince (ČTK) - Zvýšení odvodů pro živnostníky i vyšší paušální daň v prvním pásmu patří mezi hlavní daňové změny v nadcházejícím roce. Mění se také pravidla pro uplatňování nároku na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) nebo pravidla zdanění výnosů z kryptoměn. Od Nového roku se rovněž zvyšují sazby spotřební daně z tabákových výrobků i z alkoholu. Vyplývá to z informací ministerstva financí a z vyjádření daňových odborníků oslovených ČTK.
"Rok 2025 přinese pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) další nepříjemné překvapení v podobě výrazného zvýšení minimálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění," řekla ČTK daňová poradkyně KODAP Barbora Jeníková. "V roce 2025 budou OSVČ s hlavní výdělečnou činností platit na sociálním pojištění 4759 korun měsíčně, což je o 23,5 procenta více než v roce 2024. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvýší na 3143 korun měsíčně, což znamená nárůst o 5,9 procenta oproti předchozímu roku," uvedla Jeníková.
Daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco upozornila, že za poslední čtyři roky povinné odvody živnostníků výrazně narostly. "Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti bude nutné platit souhrnné měsíční zálohy na pojistném ve výši 7902 korun, což je téměř o 60 procent více než ještě v roce 2021," uvedla.
V příštím roce kvůli vyšším odvodům vzrostou i zálohy paušální daně v prvním pásmu o 1218 korun na 8716 korun. Ve zbývajících dvou pásmech paušální daně se zálohy nemění. "Pro OSVČ s nízkými příjmy přinese rok 2025 výrazně vyšší daňové zatížení. Některé OSVČ s nízkými příjmy proto mohou zvážit přechod do zaměstnaneckého poměru jako alternativní možnost, zejména s ohledem na zvýšení minimální mzdy z 18.900 korun na 20.800 korun," řekla ČTK Ivanco.
Příští rok se zvýši hranice, pod kterou se neplatí odvody z práce na dohodu. "Zatímco doposud se u dohod o provedení práce odvody neplatily do hranice 10.000 korun, nově nepůjde o pevnou částku, ale o čtvrtinu oficiálně stanovené průměrné mzdy pro daný rok, zaokrouhlenou na celé pětistovky směrem dolů. Pro rok 2025 půjde o částku 11.500 korun," uvedla daňová poradkyně Martina Šotníková ze společnosti Rödl Partner.
Zároveň se v příštím roce nakonec nespustí původně plánovaný systém oznamovaných dohod o provedení práce, kdy by výhodnější pravidla odvodů platila pouze pro jednu z nich, upozornila partnerka společnosti TPA Jana Skálová. Zákonodárci o zrušení systému rozhodli kvůli tomu, že by očekávaný výnos pojistného byl nižší, než se původně očekávalo. "Jsme rádi, že nakonec zvítězilo rozumné řešení před zbytečnou administrativou," uvedla Skálová.
Limity se mění i pro uplatňování hranice pro vyšší sazbu daně z příjmu fyzických osob. S ohledem na růst průměrné mzdy se sazba 23 procent bude uplatňovat na roční daňový základ přes 1,676.052 korun, zatímco letos to bylo 1,582.812 korun. Zároveň ale vzroste maximální vyměřovací základ pro platbu sociálního pojištění z 2,110.416 korun na 2,234.736 korun, takže lidé s vysokými příjmy zaplatí více na sociálním pojištění, upozornila Ivanco.
Změny přicházejí také v DPH. "Z pohledu plátců jsou rozhodně významné změny jednotlivých lhůt, ať už jde o prodloužení lhůty pro opravu základu daně ze tří let na sedm nebo naopak zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet ze tří na dva roky," uvedl daňový expert PwC Tomáš Vlk.
Mění se také pravidla pro registraci k DPH. Zatímco dosud vznikala povinnost registrovat se při překročení obratu dvou milionů korun za 12 po sobě jdoucích měsíců, nově se bude obrat počítat za kalendářní rok s povinnou registrací k 1. lednu následujícího roku. Zároveň zákon stanovuje novou hranici obratu 2,536.500 korun, při jejímž překročení vzniká povinnost plátcovství následující den. "Tato změna může být citelná zejména ve výstavbě a prodeji nemovitostí, kde se setkáváme s vysokými částkami a kde se zpravidla společnosti staly plátcem až po nějakém čase. Nově se však plátcem stanou ihned po překročení této hranice a budou mít povinnost zatížit další prodeje DPH," upozornil jednatel KODAP CL Juraj Raninec.
Nová pravidla budou platit také pro danění výnosů kryptoaktiv. "Pokud fyzická osoba v daném kalendářním roce prodá kryptoměny do 100.000 korun, pak bude tento příjem od daně z příjmů osvobozen," řekl ČTK daňový poradce KODAP TAX Matěj Nešleha. Při překročení hranice 100.000 korun bude možné příjem z prodeje kryptoaktiv osvobodit od daně jen tehdy, pokud je člověk držel déle než tři roky.
V roce 2025 se rovněž zvýší spotřební daně z tabáku a alkoholu. U cigaret a doutníků se spotřební daň zvýší o pět procent, u zahřívaného tabáku o 15 procent. Sazba spotřební daně z lihu vzroste o deset procent. Tato zvýšení jsou součástí vládního konsolidačního balíčku, na jehož základě spotřební daně porostou i v roce 2026.
str rot
Začne platit novela zákona o DPH, mění mj. pravidla vratky daně u aut
Praha 30. prosince (ČTK) - Od 1. ledna vstupuje v účinnost rozsáhlá novela zákona o dani z přidané hodnoty, která z části zavádí nová evropská pravidla a z části reaguje na zkušenosti z praxe. Kromě jiného zavádí výjimku pro malé firmy se sídlem v jiném členském státě. Pokud za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, nebudou se muset nově registrovat jako plátci DPH. Novela také ruší vratku daně při nákupu nového osobního auta pro zdravotně postižené občany. Jde o předlohu o několika stovkách novelizačních bodů, která ve Sbírce zákonů vyšla 23. prosince, tedy asi týden předtím, než má vstoupit v účinnost.
Dosavadní podoba vratky podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nevyhovovala sociálně slabším lidem, protože daň se vrací pouze při nákupu nového vozidla od plátce DPH, a nikoli za ojeté vozidlo od neplátce. Daň se tak nevrací například těm, kteří si takové auto koupili od jiné rodiny. Místo toho budou zdravotně postižení lidé dostávat od státu příspěvek na nákup osobního auta o 85.000 korun vyšší než dosud. Budou jej nově moci využít i na pořízení zánovního vozu.
Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která by měla umožnit využívat výjimku i malým firmám se sídlem v jiném členském státu EU. Směrnice zároveň umožní malým českým firmám za stejných podmínek využívat v jiných zemích EU režim neplátce DPH. "Využití tohoto režimu je dobrovolné a je na rozhodnutí osoby povinné k dani z jiného členského státu, zda jej využije, nebo bude postupovat podle dosavadní právní úpravy," uvedla k tomu vláda v důvodové zprávě.
Sněmovna do novely vložila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který o dva roky, tedy do konce roku 2026, prodlužuje finanční podporu lidem, kteří musí doma používat umělou plicní ventilaci nebo přístroj na oxygenoterapii. Stát jim začal přispívat na elektřinu kvůli jejím vysokým cenám. V následujících dvou letech se podle Jurečky uskuteční revize dávek a poté se ukáže, zda má tato forma podpory smysl.
Novela rozšiřuje možnost uplatnění nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku v situaci, kdy se podnikatel zaregistruje jako plátce DPH a uvede pořizovaný dlouhodobý majetek do stavu způsobilého k užívání až poté, co se stane plátcem. S ohledem na inflaci a zvýšení prahu pro registraci k dani z jednoho na dva miliony korun se zvyšuje i limit obratu, do něhož se plátce může rozhodnout, že jeho zdaňovacím obdobím bude i nadále kalendářní čtvrtletí. Dosud platil limit deset milionů korun, nyní bude 15 milionů. Zákon navíc zpřesní, že půjde o obrat v tuzemsku a tato možnost se bude týkat nejen obchodních korporací, ale i všech právnických osob.
Od příštího roku se také snižuje sazba daně na pulzní oxymetry a tlakoměry. Podle ministerstva financí jde o změnu na základě zpřesnění kódu celní nomenklatury zdravotnických prostředků v návaznosti na opatření ozdravného balíčku, které je účinné od roku 2024.
nlm snm