Analytici: Akciové trhy by měly růst i v roce 2025, ale ne tak jako letos a loni
Praha 29. prosince (ČTK) - Akciovým trhům by se mohlo dařit i v roce 2025 díky kombinaci ekonomického oživování a klesajících úrokových sazeb. Investoři by ale neměli očekávat tak dobrý rok, jakými byly roky 2023 a 2024. Růst by měly především americké akcie, evropské mnohem méně. Stoupnout by dále mohla i cena zlata. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky.
"V dobrém postavení jsou zejména americké akcie, které pozitivně ovlivní administrativa staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, prosazující podporu hospodářství," řekl ČTK analytik investiční platformy Portu Marek Malina. Právě Trumpova slibovaná obchodní politika podle něj zamlžuje výhled nad evropskými akciemi, protože cla by snížila jejich ziskovost a ekonomický růst v EU.
Největší a nejprestižnější investiční banky v USA a finanční výzkumné instituce v průměru očekávají růst hlavního amerického indexu SP 500 přibližně o deset procent, což odpovídá historickému průměru, uvedl analytik BH Securities Timur Barotov.
Růst akciových trhů byl v letošním roce vysoký, přesto analytici hlavních bankovních domů očekávají, že růstový trend bude pokračovat i v roce 2025, souhlasil investiční ředitel RSBC Miloš Filip. Následující rok se podle všeho ponese v duchu investování do technologického, finančního a energetického sektoru, podotkl. V evropském kontextu ovlivní akciové trhy především další kroky EU v rámci rozvoje zelené ekonomiky a případná ochranářská opatření iniciovaná staronovým americkým prezidentem, dodal.
Český trh podle něj zatím těží z optimistického investičního klimatu, čemuž nahrává i postupné snižování úrokových sazeb. Filip navrhl rozdělit majetek mezi akcie a dluhopisy v běžně doporučovaném poměru 60:40. Upozornil na možnost zařadit do portfolia alternativní investice. Doplněním nemovitostních fondů nebo komodit je možné vytvořit investici s nižším rizikem a zároveň vyšším očekávaným výnosem, uvedl. Připomněl, že ve světě kryptoměn, silně ovlivněném spekulacemi, převládá velice vysoká rozkolísanost.
Místopředseda představenstva Atris investiční společnosti Tomáš Jícha míní, že u nemovitostí lze po předchozím zpomalení růstu jejich cen očekávat oživení. To očekává i u investování do realitních fondů. U akciových trhů předpokládá pozitivní klima, investoři by se měli podle něj měli zaměřit na sektory s potenciálem růstu, jako jsou technologie a průmysl.
Zlato by podle Maliny mohlo zažít další rekordní rok a překonat hranici 3000 dolarů (72.600 Kč) za unci. Odhadl ale, že v roce 2025 budou investoři hledat aktiva s vyššími výnosy a zlato tak nezažije podobně dobrý rok jako ten minulý. Během příštího roku je podle analytika Golden Gate Pavla Ryby velmi reálné, že cena zlata stoupne o sedm procent. Do konce desetiletí očekává, že žlutý kov zdraží i dvojnásobně. Zlato letos dosáhlo rekordních hodnot okolo 2800 dolarů (asi 67.800 Kč) za unci.
fd rdo
Index: Útraty českých firem v listopadu vzrostly meziročně o 7,3 procenta
Praha 28. prosince (ČTK) - Útraty českých firem v listopadu pokračovaly v mírném meziročním růstu. Náklady malých a středních podniků stouply meziročně o 7,3 procenta. Zároveň nakupovaly o více než šest procent častěji než ve stejném období loni. Vyplývá to z Indexu firemních nákladů, který česká společnost Fidoo sleduje na vzorku více než tisícovky malých a středních firem. Fidoo nabízí společnostem finanční správu.
Objem i počet transakcí českých firem v listopadu pokračoval v růstu, proti prvním podzimním měsícům ale zvolnil, uvedla firma. Toto zvolnění podle ní ilustruje i první meziměsíční pokles po několika měsících. Meziměsíčně počet i objem transakcí klesl o více než pět procent, sdělila Fidoo. České firmy s blížícím se závěrem roku podle ní upravily nákupní chování a své útraty koncentrují do větších jednotlivých nákupů.
"Trend meziměsíčního poklesu objemu i počtu transakcí o více než pět procent ukazuje, že obchodně nejživější část podzimu už máme za sebou," řekl ředitel Fidoo Petr Herzmann. Je podle něj vidět, že firmy ve velkém regulují náklady. "Blíží se konec roku, dočerpávají se rozpočty a ti, kteří letos hlídali a stále hlídají náklady skutečně v reálném čase, nebudou muset ke konci roku řešit, jestli zbyde na prémie pro jejich pracovníky," dodal.
Meziroční růst objemu nemandatorních firemních výdajů a o něco volnější růst jejich počtu podle něj ukazuje, že firmy ke konci roku dělají větší jednotlivé nákupy. Zařizují předvánoční setkání, dárky pro klienty, nebo využívaly slevové akce během Black Friday a obměnily třeba kancelářské vybavení nebo výpočetní techniku. Podle dat Českého statistického úřadu rostla v listopadu i důvěra podnikatelů v ekonomiku, a to navzdory nejistotě ohledně přímého dopadu blížící se inaugurace nového amerického prezidenta.
"Ukazuje se, že české firmy do svého růstu a byznysu investují stále více peněz, ale racionálněji a více strategicky," řekl ČTK datový ředitel společnosti Creative Dock Adam Hanka. Na trhu se podle něj nyní výrazně projevuje to, že firmy, které měly dlouhodobý plán růstu, výdajů a úspor, jsou úspěšnější. S blížícím se koncem roku se potom nebojí dělat větší, strategické nákupy, což se projevilo poklesem počtu transakcí meziměsíčně, podotkl.
Mezi firemní náklady patří nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. "Index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne. Obecně jde o transakce, které dělají pracovníci na firemní účet. Nejde jen o mandatorní výdaje, ale také výdaje spojené s realizací zakázek a podnikáním," dodal Herzmann.
fd rdo