Index: Podílové fondy v červenci investorům vesměs dále vydělávaly
Praha 16. srpna (ČTK) - Podílové fondy v červenci zvýšily své letošní zisky. Akciové fondy od začátku roku do konce měsíce vynesly 12,6 procenta, dluhopisové fondy tři procenta a smíšené fondy 6,7 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.
Partners index akciových fondů rostl během července o 1,5 procenta. Dařilo se také dluhopisovým fondům, jejich Partners index se zvýšil o 1,5 procenta. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 1,4 procenta.
"V průběhu července započal výběr zisků u největších technologických společností a investoři se přesouvali do levnějších firem na akciovém trhu. Dařilo se dluhopisům, které nyní příznivě oceňují dosavadní přísnou měnovou politiku České národní banky," uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Ceny akcií podle něj dosáhly vrcholu během července a od té doby postupně korigují svoji hodnotu. Podstatná část poklesu připadla na technologické akcie. Další velkou ránu akciím dal až přelom července a srpna, kdy špatná čísla z trhu práce doslova vystrašila trhy a spustila masivní výprodeje a úprk investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy.
Ukončení růstového trendu na akciových trzích a pokles inflace k cílům centrálních bank byly během července doprovázeny poklesem dlouhodobých výnosů, protože část investorů při hledání útočiště pro své peníze kupovala bezrizikové státní dluhopisy. Tento trend posunul ceny dluhopisů výše, a tím i konzervativní fondy složené z kvalitních dluhopisů vcelku výrazně zhodnotily majetek klientů, upozornil analytik.
"Na kapitálových trzích panuje od počátku roku extrémně pozitivní nálada při očekávání snižování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed, čemuž odpovídají i výkony fondů," řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Extrémně pozitivní čísla doručuje podle něj akciový trh jako celek díky technologickým akciím vázaným na umělou inteligenci. A to i přesto, že světová či americká ekonomika není v ideální kondici, podotkl.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci letošního prvního čtvrtletí poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun.
fd snm
Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles
Praha 16. srpna (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zrychlily meziroční růst, v zemědělství ceny zpomalily pokles. V průmyslu se zvýšily počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. V zemědělství klesají už 15 měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 1,8 procenta. Údaje dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Ve srovnání s červnem ceny v průmyslu vzrostly o 0,6 procenta, ceny zemědělských výrobců se nezměnily. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 1,3 procenta, stavební práce byly podle odhadů dražší o desetinu procenta.
Ceny průmyslových výrobců v červenci zrychlily meziroční růst z červnového jednoho procenta. Zvýšily se v koksárenství a rafinérském průmyslu, ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů stouply o 5,1 procenta. Opravy, údržba a instalace strojů a zařízení zdražily proti loňsku o 4,8 procenta, za elektřinu, plyn, páru a klimatizovaný vzduch podniky platily o čtyři procenta víc. Klesly ceny dřeva, papíru, základních kovů a ropy. Ceny potravinářských výrobků byly meziročně nižší o 2,9 procenta, zejména za oleje a tuky a také mlýnské a škrobárenské výrobky.
V zemědělství ceny na červencových 3,7 procenta zpomalily meziroční pokles z červnových 7,5 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 procenta, v živočišné byly vyšší o 0,7 procenta. Nižší než před rokem byly ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce se zvýšily o 43,4 procenta a olejnin o 5,9 procenta. Vzrostly ceny skotu a mléka, zlevnila vejce, drůbež a prasata.
Červencový odhadovaný meziroční růst cen stavebních prací o 1,8 procenta následoval po zvýšení o 1,9 procenta v červnu. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v červenci meziročně nižší o desetinu procenta.
Tržní služby pro podniky zdražily v červenci meziročně o 3,5 procenta stejně jako o měsíc dřív. O desetinu vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, o zhruba devět procent za služby týkající se zaměstnání a o 7,8 procenta stouply za služby kolem nemovitostí.
Červencové ceny v průmyslu sice překvapily směrem nahoru, důvod k panice to ovšem není, řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Jednorázové výkyvy oběma směry jsou v tomto oboru standardem. V aktuálních datech nenachází žádné rizikové signály pro vývoj spotřebitelské inflace, která tak podle něj i v blízké budoucnosti zůstane pod kontrolou.
Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik, a budou tak podporovat dosavadní rétoriku už pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrt procentních bodech, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Finanční trhy včetně kurzu koruny na data o cenách výrobců podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče nijak zvlášť viditelně nereagovaly.
dvd fd jzf snm