Analytici: Červnový přebytek zahraničního obchodu výrazně překonal odhad trhu
Praha 6. srpna (ČTK) - Červnový přebytek zahraničního obchodu 29,3 miliardy korun byl výrazně vyšší než trhem očekávaná kladná bilance 15,8 miliardy korun. Dobrou zprávou pro tuzemský zahraniční obchod je podle analytiků, které ČTK oslovila, také to, že se vývoz po předchozích třech propadech či stagnacích vrátil k meziměsíčnímu růstu. Naopak meziroční pokles exportu i dovozu byl dán menším počtem pracovních dní oproti loňsku, po očištění vývoz stoupl, uvedli analytici. Údaje k červnovému zahraničnímu obchodu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Navzdory faktu, že průmysl klesá, si obchodní bilance vede docela dobře. Sice vývoz je meziročně v záporu, ale vidíme obdobně razantní pokles dovozu," uvedl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. V letošním prvním pololetí podle něj zahraniční obchod skončil přebytkem 156,5 miliardy korun, což je více než za celý loňský rok.
Po očištění o pracovní dny vývoz podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura meziročně stoupl o 3,4 procenta, dovoz naopak mírně klesl. Uvedl také, že do výsledku červnové bilance se kladně propsal například nižší dovoz ropy a plynu, negativní vliv pak proti tomu mimo jiné měl vyšší dovoz a nižší vývoz rafinovaných ropných produktů. "Nižší dovoz ropy a plynu byl dán výhradně meziročním poklesem dovezeného množství, cca o devět procent, respektive 20 procent, zatímco jednotkové ceny byly v případě plynu vyšší asi o dvě procenta a u ropy včetně produktů o 28 procent," dodal.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil na to, že přebytkem zahraniční obchod v červnu skončil desátý měsíc za sebou. Pozitivní vývoj bilance pak analytik Raiffeisenbank Martin Kron i navzdory utlumené zahraniční poptávce a poklesu německé ekonomiky očekává také v druhé polovině roku. "Rizikem kromě situace v největší evropské ekonomice je zvyšující se napětí na Blízkém východě, které může opětovně vyústit především v rostoucí ceny ropy a námořní dopravy, což by mělo negativní konsekvence pro mezinárodní obchod, který je pro Českou republiku, jako proexportně orientovanou ekonomiku, zcela zásadní," doplnil.
Přebytek zahraničního obchodu byl v červnu podle ČSÚ meziročně vyšší o 11,2 miliardy korun. Vývoz pak proti loňsku klesl o 4,2 procenta na 386,2 miliardy korun a dovoz o 7,3 procenta na 356,9 miliardy korun. Letošní červen měl o dva pracovní dny méně než loňský, informovali dnes statistici.
mib snm
Český průmysl je dál v útlumu, v červnu meziročně klesl o 3,4 procenta
Praha 6. srpna (ČTK) - Průmyslová produkce v Česku je dál v útlumu. V červnu zrychlila meziroční pokles na 3,4 procenta, v květnu se snížila o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu o 0,7 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému červnu vzrostla o 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Meziroční pokles průmyslové produkce v červnu ovlivnila zejména vyšší srovnávací základna, a to především ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak kladně k meziročnímu tempu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu i chemický a potravinářský průmysl. Vysoká tempa růstu v oděvním a kožedělném průmyslu byla podle ČSÚ ovlivněna zejména nízkou loňskou srovnávací základnou.
Hodnota nových zakázek v červnu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 4,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 4,8 procenta, ty z tuzemska o 2,8 procenta. Ve srovnání s květnem byla hodnota nových zakázek vyšší o 6,1 procenta.
Nové průmyslové zakázky přibyly zejména ve výrobě motorových vozidel. Jejich hodnota se podle statistiků v tomto odvětví zvýšila meziročně o více než desetinu. "Nové dlouhodobé zakázky byly uzavřeny v podnicích vyrábějících ostatní dopravní prostředky a zařízení, zejména kolejová vozidla," dodala Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Pokles zakázek pokračoval kvůli snížené poptávce a produkci ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 2,1 procenta.
abz ptd