Český průmysl je dál v útlumu, v červnu meziročně klesl o 3,4 procenta
Praha 6. srpna (ČTK) - Průmyslová produkce v Česku je dál v útlumu. V červnu zrychlila meziroční pokles na 3,4 procenta, v květnu se snížila o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu o 0,7 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému červnu vzrostla o 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Meziroční pokles průmyslové produkce v červnu ovlivnila zejména vyšší srovnávací základna, a to především ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak kladně k meziročnímu tempu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu i chemický a potravinářský průmysl. Vysoká tempa růstu v oděvním a kožedělném průmyslu byla podle ČSÚ ovlivněna zejména nízkou loňskou srovnávací základnou.
Hodnota nových zakázek v červnu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 4,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 4,8 procenta, ty z tuzemska o 2,8 procenta. Ve srovnání s květnem byla hodnota nových zakázek vyšší o 6,1 procenta.
Nové průmyslové zakázky přibyly zejména ve výrobě motorových vozidel. Jejich hodnota se podle statistiků v tomto odvětví zvýšila meziročně o více než desetinu. "Nové dlouhodobé zakázky byly uzavřeny v podnicích vyrábějících ostatní dopravní prostředky a zařízení, zejména kolejová vozidla," dodala Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Pokles zakázek pokračoval kvůli snížené poptávce a produkci ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 2,1 procenta.
abz ptd
Analytici Goldman Sachs zvýšili pravděpodobnost recese v USA na 25 procent
New York 5. srpna (ČTK) - Ekonomové americké investiční banky Goldman Sachs zvýšili pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech v příštích dvanácti měsících na 25 procent, zatímco dosud ji viděli na 15 procentech. Riziko recese ale nadále považují za spíše omezené. Uvedli to ve zprávě klientům, z níž cituje agentura Bloomberg.
Tým ekonomů pod vedením Jana Hatziuse napsal, že americká ekonomika se zdá být "celkově v pořádku". Americká centrální banka (Fed) má podle nich v případě nutnosti dostatek prostoru ke snížení základních úrokových sazeb. Může tak přitom učinit rychle, jestliže statistická data ukážou další zhoršení stavu ekonomiky.
Ekonomové banky očekávají, že Fed v září zahájí snižování úrokových sazeb a že základní úrok sníží o čtvrt procentního bodu. V současné době je takzvaná sazba na federální fondy v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Mezi některými ekonomy se ale v posledních dnech začínají objevovat názory, že Fed v září sníží sazby o půl bodu.
Důvodem k obavám o další vývoj největší ekonomiky světa byla zpráva amerického ministerstva práce o zvýšení nezaměstnanosti v USA. V červenci míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla o dvě desetiny bodu na 4,3 procenta, což je maximum od října 2021. Ekonomika zároveň vytvořila výrazně méně pracovních míst, než se čekalo.
Ekonomové Goldman Sachs mají za to, že růst počtu pracovních míst se tento měsíc zlepší, což přiměje Fed snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Zároveň však upozorňují, že pokud bude srpnová zpráva o nezaměstnanosti tak špatná jako ta za červenec, mohl by Fed sáhnout k výraznějšímu snížení sazeb.
"Předpokladem naší prognózy je, že růst pracovních míst se v tomto měsíci obnoví a že měnový výbor Fedu usoudí, že snížení základní sazby o 25 bazických bodů je dostatečnou reakcí na případná rizika dalšího zhoršení vývoje," napsali ekonomové z Goldman Sachs. "Pokud se mýlíme a srpnová zpráva o zaměstnanosti bude stejně slabá jako zpráva za červenec, pak bude v září pravděpodobné snížení o 50 bodů," dodali. Pětadvacet bazických bodů je totéž co čtvrt procentního bodu, 50 bazických bodů je tedy půl procentního bodu.
Prognóza ekonomů Goldman Sachs ohledně vývoje úrokových sazeb v USA nyní počítá se snížením o čtvrt procentního bodu v září, listopadu a prosinci. Ačkoli Fed ponechal úrokové sazby na svém červencovém zasedání beze změny, představitelé centrální banky signalizovali, že jsou otevřeni myšlence sazby snížit na příštím zasedání, tedy v září. A to za předpokladu, že statistická data potvrdí ústup inflace. Investoři nyní dávají stoprocentní pravděpodobnost zářijovému snížení sazeb, neshodují se pouze v názoru, v jakém rozsahu Fed sazby sníží.
"Otázkou bude, zda souhrn údajů, změny ve výhledu a bilance rizik jsou v souladu s rostoucí důvěrou v otázce inflace a s udržením solidního trhu práce," řekl v červenci na tiskové konferenci po měnovém zasedání Fedu jeho šéf Jerome Powell. "Pokud bude tento test splněn, snížení naší základní úrokové sazby by mohlo být na stole už na příštím zasedání v září," dodal.
Za dosavadní měnovou politiku Fed sklidil v neděli kritiku od miliardáře Elona Muska. Ten řekl, že Fed měl sazby snížit už dříve. "Fed musí sazby snížit," napsal Musk na síti X. "Jsou to hlupáci, že už to neudělali," dodal.
spr