Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny opět klesla, je nejnižší od ledna
Berlín 5. srpna (ČTK) - Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu druhý měsíc za sebou klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od ledna. Ve své dnešní zprávě to uvedla výzkumná společnost Sentix. Poukázala na nepříznivý vývoj světové ekonomiky a na obavy investorů z geopolitického napětí, hlavně na Blízkém východě.
Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu klesl na minus 13,9 bodu z minus 7,3 bodu bodu v předchozím měsíci. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali mnohem mírnější pokles, a to na minus osm bodů.
"Oživení globální ekonomiky se zastavuje," uvedla společnost Sentix. Poukázala především na hospodářský útlum v Německu, kde se podle ní znovu objevují obavy z recese. "Známky únavy jsou zřejmé i v USA," dodala.
Z geopolitického hlediska investory podle Sentixu znepokojuje kromě napětí na Blízkém východě rovněž nejistota ohledně výsledků blížících se zemských voleb v Německu a prezidentských voleb ve Spojených státech.
Indexy důvěry v německou a v americkou ekonomiku se podle firmy Sentix v srpnu dostaly na nejnižší úrovně od loňského října. Index pro Německo se snížil o 12,1 bodu na minus 31,1 bodu a index pro USA klesl o 9,1 bodu na 1,6 bodu.
Dnešní zpráva společnosti SP Global potvrdila, že růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v červenci téměř zastavil. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, se v červenci podle konečných údajů snížil na 50,2 bodu z červnových 50,9 bodu. Nacházel se tak v těsné blízkosti klíčové padesátibodové hranice, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Konečné údaje se téměř neliší od těch předběžných, podle kterých červencová hodnota indexu činila 50,1 bodu.
"Ekonomika eurozóny v červenci rostla hlemýždím tempem," uvedl dnes ekonom Cyrus de la Rubia ze společnosti Hamburg Commercial Bank (HCOB). "Sektor služeb už nenabírá na tempu jako v dřívější části letošního roku, zatímco propad průmyslu nepolevuje," dodal.
pmh spr
Analytici: Tržby obchodů v červnu překonaly odhad trhu, oživení je ale pozvolné
Praha 5. srpna (ČTK) - Meziroční růst červnových tržeb v maloobchodě o 4,4 procenta mírně překonal odhad trhu, který počítal s navýšením o 4,1 procenta. Oživení spotřeby domácností je však podle analytiků, které ČTK oslovila, stále pozvolné. Ukazuje to i revize Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle níž maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o tři procenta oproti prvotně oznámeným 4,4 procenta. Z dnes zveřejněných údajů ČSÚ vyplývá, že meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v červnu stouply o 0,7 procenta.
"Stále platí konstatování, že kombinace nízké inflace a solidního růstu nominální mzdy, vedoucí k silnému růstu průměrné reálné mzdy v české ekonomice, vytváří příznivé prostředí pro vývoj maloobchodních tržeb," uvedl hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč. Od letošního ledna se podle něj tržby v maloobchodě meziročně zvýšily o 4,1 procenta, přičemž hlavním tahounem byly prodeje nepotravinářského zboží s růstem o 5,4 procenta.
"Objem nákupů se už přibližuje úrovni roku 2019. Aktuálně jsou reálné tržby obchodníků vůči výchozímu průměru jen o 1,6 procenta nižší. Pozvolna se tak jako spotřebitelé vracíme pět let zpátky," řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Neplatí to podle něj ale pro všechny kategorie zboží, například tržby obchodníků s oblečením a obuví jsou oproti roku 2019 reálně o 24 procent nižší. "Méně se nakupuje i potravin, skoro o třetinu více naproti tomu kosmetiky," dodal Dufek.
Naděje o dynamickém růstu maloobchodních tržeb v letošním roce se zatím podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila nenaplnily. "Meziroční nárůsty tržeb sice vypadají relativně slušně, ovšem to vyplývá pouze z efektu nízké srovnávací základny loňského roku. Meziměsíčně k žádným razantním nárůstům nedochází a jeden slušný výsledek bývá následován naopak zklamáním," řekl.
České domácností zatím ve větší míre podle Dufka ani neutrácejí své úspory, které vytvořily během pandemie nemoci covid-19 či poklesu ekonomiky. "Vlastně se tento efekt nedá ani očekávat, protože tyto úspory se realizují jinde, třeba v investicích na realitním trhu nebo v cestování," uvedl.
Výsledky tržeb za červen naopak podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy opět ukázaly, že krize v maloobchodě skončila. "Tržby u potravin rostou logicky pomaleji, protože lidé z měsíce na měsíc nesní výrazně více jídla a během krize se naučili lépe plánovat a omezit plýtvání. Na druhou stranu jasně vidíme, že lidé častěji sahají po kvalitnějších potravinách, že chodí do obchodů častěji pro čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu," řekl ČTK.
Analytici očekávají, že pozvolné tempo růstu si maloobchodní tržby udrží i ve zbytku roku. "V souhrnu očekáváme, že vyšší spotřeba domácností bude hlavním zdrojem letošního růstu ekonomiky. Ten však podle nás dosáhne pouze 0,7 procenta poté, co loni ekonomika stagnovala," řekl analytik Komerční banky Martin Gürtler.
mib rot