Japonská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,25 procenta
Tokio 31. července (ČTK) - Měnový výbor japonské centrální banky (BOJ) na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu na zhruba 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Úroky jsou tak nyní na nejvyšší úrovni od finanční krize v roce 2008. Banka také rozhodla, že zpomalí tempo nákupu státních dluhopisů. Učinila tak další krok k normalizaci měnové politiky v době, kdy země bojuje s poklesem domácí měny. Vyplývá to z dnešního prohlášení BOJ.
Analytici očekávali, že banka měnovou politiku měnit nebude. BOJ teprve v březnu ukončila svoji politiku záporných úrokových sazeb.
Guvernér centrální banky Kazuo Ueda na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí zvýšit základní úrokovou sazbu pravděpodobně nebude mít výrazný negativní dopad na ekonomiku. Banka také podle něj bude pečlivě sledovat ekonomické údaje, aby zjistila, zda v letošním roce bude potřeba další zvýšení.
'Pokud se ekonomika a ceny budou pohybovat v souladu s naší projekcí, budeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb,' řekl Ueda. 'Ve skutečnosti jsme naši prognózu z dubna příliš nezměnili. Hodnotu 0,5 procenta nepovažujeme za důležitou překážku při zvyšování úroků,' dodal. Doplnil také, že BOJ bude v příštích letech usilovat o to, aby krátkodobé sazby byly na úrovni, která nebude zpomalovat ani stimulovat růst, pokud se ukáže, že inflace trvale dosahuje dvou procent, jak se předpokládá. Podle analytiků je tato úroveň někde mezi 0,5 procenta až 1,5 procenta.
Banka rovněž sníží objem nákupu státních dluhopisů na tři biliony jenů měsíčně (460,4 miliardy Kč) ze současných šesti bilionů JPY. Stát se tak má do března 2026.
Rozhodnutí je odrazem rostoucí důvěry centrální banky, že se podaří dosáhnout jejího dvouprocentního inflačního cíle doprovázeného růstem mezd. BOJ současně zvýšila odhad jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny čerstvých potravin, ve fiskálním roce 2025 na 2,1 procenta z 1,9 procenta.
Zákonodárci vládnoucí strany vyvíjeli tlak na centrální banku, aby zvýšila sazby, a zabránila tak poklesu jenu, který je způsoben velkým rozdílem ve výši úrokových sazeb mezi Japonském a Spojenými státy. Vyšší úrokové sazby znamenají, že podnikatelé a domácnosti budou platit více za půjčky. Zvýší se ale také úroky z vkladů. Analytici většinou očekávali, že BOJ měnit svoji politiku nebude vzhledem k tomu, že ekonomika zůstává křehká a pokračuje krize životních nákladů. Slabý jen ale také zvyšuje náklady na dovoz a hrozí, že bude mít negativní vliv na výdaje spotřebitelů.
Japonský jen se dnes pohybuje oběma směry jakp na houpačce. V reakci na oznámení nejprve posílil vůči dolaru o 0,8 procenta na více než tříměsíční maximum 151,58 jenu za dolar. Po několika minutách vývoj zvrátil, později však začal opět posilovat a nyní si připisuje 1,4 procenta.
Rozhodnutí BOJ o zpřísnění měnové politiky přichází v době, kdy se naopak americká centrální banka (Fed) chystá úroky snížit, a zvrátit tak cyklus agresivního zvyšování sazeb, který způsobil posilování dolaru. Trhy nyní očekávají, že by ke snížení úroků mohl Fed přistoupit již v září.
irl jrm
UniCredit Bank: Bohatství je soustředěné na účtech mužů
Praha 30. července (ČTK) - Bohatství je soustředěné na účtech mužů. Zatímco u nižších sum je bohatství na účtech klientů a klientek vyrovnané, u vyšších částek dominují muži. Ukazují to data UniCredit Bank. Podle jejího průzkumu mezi 525 respondentkami Češky řídí rodinné rozpočty, spoří, myslí na budoucnost a mají zdravé sebevědomí u financí i investic. Dosáhnout pocitu finanční nezávislosti jim ale trvá déle a zpravidla nenaspoří tolik peněz jako muži.
Při objemu peněz na účtech klientů UniCredit Bank je poměr žen a mužů v kategorii od 1,25 do 2,5 milionu korun 44:56. Při aktivech od 2,5 milionu do 7,5 milionu korun je poměr už 40:60 ve prospěch mužů, zatímco při objemu 7,5 až 12,5 milionu korun tvoří ženy držitelky třetinu. Rozdíl je ještě výraznější při sumách nad 12,5 milionu korun.
'Čím vyšší sumu má klient na účtu, tím je pravděpodobnější, že majitelem účtu je muž. Na běžných a spořicích účtech se sumami do 2,5 milionu korun je poměr mužů a žen jakožto vlastníků účtu téměř vyrovnaný. Při aktivech nad 12,5 milionu korun jsou už nůžky otevřené velmi výrazně, poměr je 26 ku 74 ve prospěch mužů jako vlastníků,' uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
I přes nižší aktiva, které ženy spravují, se osm z deseti respondentek stará o domácí finance bez ohledu na velikost domácnosti. Právě ženy platí účty, spravují domácí rozpočet a podílejí se na rozhodování o investicích a velkých nákupech. K zajištění sebe a rodiny aktivně využívají pojistné produkty. Polovina českých žen má pojištění domácnosti, téměř třetina má uzavřeno tradiční životní pojištění a desetina má životní pojištění s investiční složkou. Důchodové připojištění má 42 procent žen.
'Ženy mohou strávit velkou část svého života na mateřské dovolené, jako svobodné matky nebo v zaměstnáních, které jsou méně placené, ale umožňují jim být doma s dítětem, jsou-li nemocné. To může formovat vztah k penězům a postoj 'raději vrabec v hrsti než holub na střeše'. Proto je pro ně lepší zacházet s penězi tak, aby nebyly riskantní, a případně tak neohrozily finanční stabilitu rodiny,' komentovala rozdíly v přístupu k penězům psycholožka Martina Viewegová.
Českým ženám chybí podle průzkumu dostatek informací, pokud jde o zhodnocování peněz. Běžné spořicí účty jsou stále mezi ženami nejoblíbenější, využívá jich přes 70 procent žen. Na popularitě získávají i pravidelné investice s 24 procenty a termínované vklady se 12 procenty.
fd snm