Průzkum: Finanční situace českých domácností se třetím rokem zlepšuje
Praha 24. prosince (ČTK) - Finanční situace českých domácností se podle průzkumu třetím rokem zlepšuje. Letošní rok hodnotí 32 procent Čechů za finančně úspěšný, v roce 2022 to bylo 25 procent. Pětina se musela letos v utrácení omezovat, loni to byla čtvrtina Čechů. Méně lidí se omezuje v běžných výdajích a výdajích na zábavu, sport a dovolenou, vyplývá z prosincového průzkumu Provident Financial mezi více než tisícovkou respondentů.
Stejnou nebo lepší finanční situaci v příštím roce očekává 50 procent dotázaných, což je o deset procentních bodů více než v loňském roce. Výdaje za energie a letní dovolenou včetně aktivit dětí ubraly letos nejvíce peněz z rodinného rozpočtu českých domácností.
Téměř 12 procent lidí uvedlo, že tento rok byl pro ně vyloženě finančně úspěšný. Přebytečné finance investovali, což je o pět bodů více než loni a o sedm bodů více ve srovnání s rokem 2022.
Pětina lidí přitom letos podle průzkumu zvládla vytvořit úspory a snižuje se počet lidí, kteří si museli takzvaně utahovat opasky, tedy se v utrácení omezovat, a čerpat finance ze svých úspor. V roce 2022 to bylo téměř 30 procent, letos 21 procent. "Aktuální finanční situace se mezi Čechy zlepšuje, ale z průzkumů i z našich interních dat zároveň vyplývá, že jsou lidé stále opatrní. Chovají se spíše rozumně, přemýšlejí o investicích, vytvářejí si finanční polštáře a nepůjčují si na zbytečnosti,“ uvedl hlavní analytik Provident Financial Petr Javůrek.
Výdaje na zábavu a volnočasové aktivity omezuje 36 procent. V loňském roce to bylo 42 procent a předloni 47 procent. Také šetření na běžných výdajích kleslo z 57 procent v roce 2022 na 42 procent v letošním roce. "Více než čtvrtina Čechů si pravidelně odkládá peníze stranou, což je pozitivní signál a ukazuje to na odpovědné finanční uvažování domácností. V případě, že se jim rozbije pračka nebo potřebují zaplatit jiný nenadálý výdaj, mohou využít vytvořené rezervy,“ sdělil Javůrek.
Letní prázdniny, rekonstrukce a vybavení domácností a také vyúčtování za energie jsou události, které nejvíce vyčerpávají rodinné rozpočty českých domácností. Platby za energie trápí mnohem více starší ročníky, až 54 procent lidí ve věku od 54 do 65 let se těchto výdajů obává. Pro Čechy ve věku od 18 do 26 let a zároveň ve věku 45 až 53 let je největším výdajem letní dovolená.
Polovina Čechů očekává, že se jim v roce 2025 bude dařit lépe, nebo stejně, což představuje nárůst proti loňskému roku o deset bodů a 18 bodů proti roku 2022.
Méně lidí má obavy, jak finančně zvládne příští rok. V roce 2022 se obávalo následujícího roku 32 procent dotázaných, v roce 2023 to byla čtvrtina Čechů a v letošním roce 21 procent. "Krize lidi naučila více se zamýšlet nad finanční situací. I po mírném zlepšení ekonomiky nezačali zběsile utrácet, o každém výdaji více přemýšlejí, což se jim nyní vrací v podobě lepší rodinné ekonomické situace," uzavřel Javůrek.
fd ptd
ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o desetinu na 91 miliard Kč
Praha 23. prosince (ČTK) - Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí letošního roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 8,1 miliardy Kč, tedy o desetinu, na téměř 91 miliard korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 10,863 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 710 miliard korun.
Zisk z finanční a provozní činnosti bankám vzrostl v prvních devíti měsících roku meziročně o 5,1 miliardy na 185,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 6,2 miliardy na 407,6 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 5,9 miliardy na 47 miliardy korun.
"Čistým úrokovým výnosům bank pomáhá pokles nákladů na financování, které se odvíjí od snižování sazeb na depozitech," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Na druhou stranu je podle něj oživení růstu úvěrového trhu pozvolnější, což brzdí růst ziskovosti některých bank. Další potenciální brzdou jsou nižší příjmy z repo operací. Alespoň částečně tyto aspekty kompenzují výnosy z poplatků a provizí díky tomu, že spotřebitelé přesouvají peníze z úročených vkladů do investičních produktů. Je prakticky jisté, že ziskovost bank za celý letošní rok meziročně stoupne, dodal.
Z největších bank vzrostl České spořitelně letos meziročně čistý zisk o třetinu na 19,4 miliardy korun, ČSOB o dvě procenta na 13,6 miliardy Kč, Komerční bance 0,9 procenta na 12,6 miliardy Kč. Raiffeisenbank se čistý zisk zvýšil o 26,3 procenta na 5,01 miliardy Kč a Monetě o 6,6 procenta na 4,2 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy Kč, o tři procenta nižší než ve stejném období loni.
Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard Kč. Tuto daň budou platit i za letošní a příští rok. Analytik společnosti XTB Tomáš Cverna přitom očekává při odvodech na windfall tax podobný výsledek jako za loňský rok, tedy to, že se daň bank prakticky nedotkne.
fd mha