Objem bohatství na osobu se nejvíce zvýšil v Turecku, inflaci navzdory
Ženeva/Ankara 17. července (ČTK) - Objem bohatství na dospělou osobu se mezi lety 2022 a 2023 na světě nejvíce zvýšil v Turecku, kde vzrostl o více než 157 procent. Vyplývá to z žebříčku Global Wealth Report 2024, který na svém webu zveřejnila švýcarská banka UBS. Podle agentury Bloomberg je turecké prvenství překvapivé, protože země se potýká s vysokou mírou inflace.
Další země na předních příčkách žebříčku vykazovaly řádově nižší nárůsty. V Rusku a Kataru se bohatství na dospělou osobu v průměru zvýšilo o téměř 20 procent a v Jihoafrické republice o něco málo přes 16 procent. Ve Spojených státech vzrostlo průměrné bohatství na dospělou osobu o téměř 2,5 procenta.
Údaj pro Českou republiku zpráva za toto období neuvádí. ČR je ale uvedena v tabulce růstu objemu bohatství vybraných zemí za roky 2000 a 2010, kde vykazuje růst objemu bohatství o 222 procent, a v letech 2010 a 2023 o 113 procent.
Inflace v Turecku dosahuje bezmála 72 procent. To je pro 85 milionů obyvatel této země, z nichž mnozí v posledních letech zaznamenali dramatický pokles kupní síly, do očí bijící číslo, píše Bloomberg. V posledních pěti letech ztratila turecká lira vůči dolaru téměř 83 procent své hodnoty.
Turci, kteří vlastní majetek, jako jsou domy, však zbohatli. Jeden z autorů zprávy, analytik Samuel Adams ze společnosti UBS Global Wealth Management, k tomu serveru CNBC řekl: 'Pokud je inflace velmi vysoká, může se stát, že pokud máte reálné aktivum, jako je bydlení, ceny domů mají tendenci růst v souladu s inflací, ne-li ještě rychleji.' Lidé, kteří mají vlastnické bydlení nebo kteří vlastní akcie, jež se mají v těchto podmínkách tendenci poměrně dobře vyvíjet, mohou podle něj pozorovat, že se jejich bohatství hromadí o něco rychleji. 'Samozřejmě to neznamená, že z toho mají všichni stejný prospěch,' dodal Adams. 'Pokud tato aktiva nemáte, pokud růst vašich mezd nedrží krok s inflací, pak to samozřejmě bude mít poměrně negativní dopad,' upřesnil.
Při hodnocení průměrného růstu bohatství v jednotlivých zemích mezi lety 2008 a 2023 'došlo k nejdramatičtějšímu vývoji právě v Turecku, kde průměrné bohatství na dospělou osobu v tomto období vzrostlo v místní měně o 1708 procent', stojí ve zprávě UBS.
Hlavní ekonom společnosti UBS Global Wealth Management Paul Donovan upozornil, že být bohatý co do vlastnictví aktiv nemusí nutně znamenat být bohatý co do vlastnictví hotovosti. Zrovna v Turecku to podle něj může být kvůli vývoji mezd právě naopak.
vjn jrm
Cena zlata je na rekordu, ráno se dostala nad 2482 USD za troyskou unci
Londýn/Praha 17. července (ČTK) - Cena zlata je na rekordu, dnes brzy ráno se dostala nad 2482 dolarů (57.670 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K jejímu růstu podle analytiků přispívá očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne na podzim snižovat úrokové sazby. Vliv má ale i geopolitické napětí a vývoj před prezidentskými volbami ve Spojených státech.
Krátce před 09:00 SELČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo za 2468 USD/oz a pohybovalo se zhruba na úrovni z konce předchozího dne. Nejbližší termínový kontrakt na zlato se pohyboval kolem 2470 dolarů za unci.
'Události z posledních dnů byly pro zlato jako potřebný adrenalin. Svou pověst bezpečného přístavu potvrdilo po neúspěšném atentátu na dost možná budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa,' řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. 'Asi nejvýraznější vliv na ceny zlata má však výhled na první letošní snížení úrokových sazeb v USA,' dodal.
Analytici očekávají, že Fed v září sníží základní úrok nejméně o 25 bazických bodů. Když klesají základní sazby, zvyšuje se atraktivita zlata, které samo o sobě žádný výnos nepřináší, funguje ale jako uchovatel hodnoty. Základní úrok je nyní v USA v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvíce od roku 2001.
'Sám guvernér Fedu Jerome Powell ve svém projevu připustil, že pokud bude centrální banka čekat na to, až inflace spadne na dvě procenta, tak čekala příliš dlouho. Powell navíc připustil, že data k inflaci a trhu práce za druhý kvartál byla velmi pozitivní,' upozornil Lajsek. Míra inflace v USA byla v červnu na třech procentech.
Cena stříbra k okamžitému dodání mezitím nepatrně klesá, kolem 09:00 SELČ ztrácela přes jedno procento a pohybovala se pod 30,90 USD/oz. Platina byla mírně levnější a prodávala se zhruba za 1003 dolarů za unci, palladium pak vykazovalo nárůst o 0,4 procenta na 966 USD/oz.
spr