Německu za extrémních mrazů stále hrozí nedostatek plynu, varoval svaz INES
Berlín 10. července (zpravodaj ČTK) - Německo před nacházející zimou bez problémů naplní své zásobníky zemního plynu, v případě extrémních mrazů by ale už na začátku února 2025 mohla být úložiště zcela prázdná. Dnes to v prvním výhledu zimního zásobování země touto klíčovou energetickou surovinou oznámil německý svaz provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES. Varoval přitom, že i se stávajícími úspornými opatřeními by se v krizovém scénáři mohlo Německo ocitnou bez plynu.
'Stejně jako v obou předchozích zimách by extrémně chladné teploty představovaly pro zásobování plynem problém. Ještě nejsme za vodou. Bezpečné zásobování plynem, na jaké jsme byli zvyklí před energetickou krizí, zatím nebylo v Německu obnoveno,' řekl šéf INES Sebastian Heinermann. Dodal, že aktuálním tématem nadcházející zimy proto stále zůstávají úspory ve spotřebě.
Německo, které jako ostatní evropské země muselo po odklonu od plynu z Ruska po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 najít nové dodavatele, přečkalo obě předchozí topné sezony bez problémů. Díky teplému počasí si navíc uchovalo značné zásoby plynu, takže mohlo úložiště v létě opět rychle doplnit.
INES ve své analýze pracuje se třemi scénáři, a to teplotně normální zimou, která vychází z hodnot roku 2016, teplotně nadprůměrnou zimou podle roku 2020 a mimořádně chladnou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2010. Pokud budou zimní měsíce teplotně průměrné a nadprůměrné, počítá INES s tím, že zásobníky zůstanou v dubnu 2025 naplněné v rozmezí 35 až 69 procent. V případě extrémních mrazů ale budou úložiště prázdná už na začátku února, což by mohlo vést k nedostatku plynu.
Plyn z vyčerpaných zásobníků nebude podle propočtu INES možné pokrýt stávajícími úspornými opatřeními. Za takového vývoje by mohlo denně chybět až 20 procent předpokládané spotřeby. Pokud by Německo čelilo opravdu mimořádně mrazivé zimě a příliš brzy vyčerpalo zásoby, budou podle svazu potřebná další úsporná opatření. INES doporučuje vyvarovat se předčasnému rychlému čerpání zásob a omezit spotřebu v neklíčových sektorech, důležitou roli bude hrát i vzájemná solidarita zemí Evropské unie.
INES hodlá svůj výhled v nadcházejících měsících pravidelně aktualizovat, nový propočet vydá 5. září. Na začátku ledna pak bude jasno, zda Německu skutečně nedostatek plynu hrozí.
Německé zásobníky plynu jsou nyní zaplněny z 84 procent, INES proto považuje za jisté, že budou bez problému naplněny podle zákonných požadavků. Německý zákon o energetické bezpečnosti vyžaduje, aby 1. října byly zásobníky plné z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Podle INES by se ale už v říjnu mohlo zaplnění úložišť dostat na 100 procent. Německu se během předchozích dvou zim dokonce podařilo hranici 100 procent přesáhnout. To je možné díky tomu, že garantovaná kapacita zásobníků je nižší, než kolik plynu je technicky možné do úložišť skutečně vtlačit.
Německý svaz INES má 16 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem a kolem 25 procent kapacit úložišť v Evropské unii.
Aleš Zápotocký spr
Analytici: Červnové snížení inflace na cíl ČNB je překvapivé, koruna oslabila
Praha 10. července (ČTK) - Červnové snížení inflace na cíl České národní banky je velmi překvapivé, shodli se analytici oslovení ČTK. Koruna podle nich reagovala oslabením. Vývoj vytváří prostor pro další snižování úrokových sazeb. Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
"Jde o výrazné překvapení, když trh vyhlížel hodnotu 2,4 procenta, Česká národní banka pak 2,5 procenta. Koruna míří ke slabším hodnotám, vůči euru ztrácí několik haléřů a dostává se až k 25,38 Kč za euro," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Proti začátku června je koruna již slabší zhruba o tři procenta, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Tento výsledek může bankovní radu mírně nalomit v jejich přesvědčení, že bude třeba zvolnit další uvolňování měnové politiky, uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. I z tohoto důvodu koruna pokračuje v trendu oslabování. "Domníváme se, že existuje další prostor pro snižování sazeb a tento výsledek nás v tomto přesvědčení ujišťuje. Na srpnovém zasedání ale přesto očekáváme zpomalení tempa snižování sazeb a tentokrát snížení o čtvrt bodu," dodal.
Inflace se v červnu trochu předčasně vrátila na cílovou hodnotu ČNB, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Pokles cen za poslední měsíc způsobilo především zlevnění potravin, alkoholu a pohonných hmot. Minimálně v případě alkoholu je to podle něj docela zajímavý, i když jen přechodný jev. Meziroční inflace se tak vrací dvě procenta, kde byla naposledy v březnu. "Vypadá to velmi dobře, přesto základní inflační problém přetrvává. Dál totiž velmi svižně zdražují služby, které se navíc letos těší zvýšené poptávce," podotkl.
Prostor pro další pokles meziroční inflace se zdá být malý, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Opětovný růst cen pohonných hmot a oslabení koruny budou mít tendenci tlačit inflaci vzhůru. K nim se přidá i nízká srovnávací základna u cen potravin," uvedl. Obecně pak zdražování může podle něj podpořit svižnější růst poptávky ze strany domácností. Inflaci proto ve druhé polovině roku očekává nad dvěma procenty. V prosinci není vyloučené přiblížení k hranici tří procent, poznamenal.
"Je pravděpodobné, že vzhledem k avizovanému letnímu a podzimnímu zlevňování energií bude inflace klesat v dalších měsících hlouběji pod cíl ČNB a v druhé polovině roku bude nižší, než jsme původně očekávali," uvedl analytik Patria Finance Jan Bureš. Ve druhé polovině roku bude postupně odeznívat pozitivní dopad potravin na meziroční inflaci a ta by tak přirozeně měla mířit výše. Na konci roku ji předpokládáme mezi 2,5 až třemi procenty. Výraznou nejistotou jsou nadále rozkolísané ceny potravin, setrvačnost inflace služeb a další vývoj cen energií, uzavřel.
fd rdo