Analytici: Český průmysl v květnu klesl nejvýrazněji od září loňského roku
Praha 8. července (ČTK) - Český průmysl podle analytiků v květnu meziročně klesl nejvýrazněji od září loňského roku. Šance na jeho rychlé zotavení jsou mizivé, očekávaný mírný letošní růst se chystají revidovat směrem k nule. Vyplývá to z vyjádření expertů, které oslovila ČTK. Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční pokles na 3,2 procenta, v dubnu se snížila o 0,4 procenta.
"Obtížné časy v průmyslu pokračují. Meziroční statistika byla sice v květnu mírně zkreslena zvýšenou srovnávací základnou z loňského roku, ovšem to představuje jen velmi slabou útěchu," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. I meziměsíčně totiž podle něj v červených číslech zůstává 13 z 22 sledovaných zpracovatelských odvětví, tedy většina, což již na statistické efekty svádět nelze. Ještě varovněji vyznívá dlouhodobé srovnání, podle nějž je výkon českého průmyslu momentálně podobný jako v dubnu roku 2017, tedy před těžko uvěřitelnými sedmi lety, poznamenal.
"Hlavní zásluhu na meziročním propadu měl automobilový průmysl, který až do února držel celé odvětví nad vodou. Dva měsíce po sobě je ale v minusu, a to nejenom v důsledku vysokého srovnávacího základu, ale opět i vynuceným výpadkům v důsledku chybějících vstupů," uvedl analytik Banky Creditas Petr Dufek. Žádný pozitivní náznak však podle něj zatím není vidět ani v dalších průmyslových oborech. "Stále více začíná být vidět, že průmysl nemá problém jen s cyklem, ale podobě jako i ten německý s konkurenčními handicapy na mezinárodním trhu," dodal.
Podmínky ve výrobě naznačují podle indexu PMI přetrvávající útlum, který je mimo jiné důsledkem váznoucích zakázek ze zahraničí, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. I aktuální statistika nových objednávek ukazuje podle něj spíš na klesající trend než na oživení. Brzdou odvětví je i snižující se ziskovost firem, která se odráží do slabé investiční aktivity. Průmysl se tak zřejmě postaví na nohy až v pozdější části roku v návaznosti na svižnější růst spotřeby domácností, odhadl.
Zlepšení průmyslu v příštích měsících příliš pravděpodobné není, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Poslední konsensus ekonomů sice předpokládá, že tuzemský průmysl letos vzroste o 1,3 procenta, odhad však bude podle něj patrně brzo revidován ve světle posledních čísel směrem dolů. Od ledna do května totiž tuzemský průmysl klesá o 1,3 procenta, podotkl. Hradil by za úspěch považoval, kdyby průmysl letošní rok zakončil alespoň na nulovém růstu.
fd rdo
Zahraniční obchod ČR vykázal v květnu přebytek 13,6 mld. Kč, meziročně byl vyšší
Praha 8. července (ČTK) - Zahraniční obchod ČR skončil v květnu v přebytku 13,6 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 4,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními. Naopak negativní vliv mělo mimo jiné obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Bilance prvních pěti měsíců letošního roku skončila v přebytku a dohromady přesáhla celkovou bilanci loňského roku.
"Z hlediska vývozu a dovozu kromě tradičního obchodu s motorovými vozidly vzrostl v květnu nejvíce vývoz i dovoz počítačů, elektronických a optických přístrojů, naopak větší poklesy na obou stranách obchodu se projevily u elektrických zařízení a strojů a zařízení," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Vývoz meziročně stoupl o 1,2 procenta na 388,4 miliardy korun, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozím roce, tedy 374,8 miliardy korun. Letošní květen měl stejný počet pracovních dní jako loňský. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění vývoz i dovoz klesly, o 3,2 procenta a 2,1 procenta.
Obchod s elektrickými zařízeními, který zlepšil celkovou bilanci, se meziročně zlepšil o 6,4 miliardy korun. Výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil také o čtyři miliardy korun nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a kladné saldo obchodu s motorovými vozidly, které vzrostlo o 2,7 miliardy korun.
Obchod a počítači a dalšími elektronickými přístroji naopak vykázal o 5,2 miliardy korun vyšší deficit. U obchodu s rafinovanými ropnými produkty stoupl deficit o 4,1 miliardy a se základními kovy o 1,8 miliardy korun.
U obchodování se státy Evropské unie se přebytek meziročně zvýšil o 2,2 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo unii klesl o 1,8 miliardy korun.
jhr rdo