Zahraniční obchod ČR vykázal v květnu přebytek 13,6 mld. Kč, meziročně byl vyšší
Praha 8. července (ČTK) - Zahraniční obchod ČR skončil v květnu v přebytku 13,6 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 4,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními. Naopak negativní vliv mělo mimo jiné obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Bilance prvních pěti měsíců letošního roku skončila v přebytku a dohromady přesáhla celkovou bilanci loňského roku.
"Z hlediska vývozu a dovozu kromě tradičního obchodu s motorovými vozidly vzrostl v květnu nejvíce vývoz i dovoz počítačů, elektronických a optických přístrojů, naopak větší poklesy na obou stranách obchodu se projevily u elektrických zařízení a strojů a zařízení," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Vývoz meziročně stoupl o 1,2 procenta na 388,4 miliardy korun, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozím roce, tedy 374,8 miliardy korun. Letošní květen měl stejný počet pracovních dní jako loňský. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění vývoz i dovoz klesly, o 3,2 procenta a 2,1 procenta.
Obchod s elektrickými zařízeními, který zlepšil celkovou bilanci, se meziročně zlepšil o 6,4 miliardy korun. Výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil také o čtyři miliardy korun nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a kladné saldo obchodu s motorovými vozidly, které vzrostlo o 2,7 miliardy korun.
Obchod a počítači a dalšími elektronickými přístroji naopak vykázal o 5,2 miliardy korun vyšší deficit. U obchodu s rafinovanými ropnými produkty stoupl deficit o 4,1 miliardy a se základními kovy o 1,8 miliardy korun.
U obchodování se státy Evropské unie se přebytek meziročně zvýšil o 2,2 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo unii klesl o 1,8 miliardy korun.
jhr rdo
Studie: V 1. pololetí zbankrotovalo meziročně o sedm procent víc podnikatelů
Praha 7. července (ČTK) - V první polovině letošního roku bylo vyhlášeno 2845 bankrotů podnikatelů, o sedm procent více než ve stejném období loni. Bylo podáno 2929 návrhů na bankrot, o dvě procenta meziročně více. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou společnost CRIF dnes poskytla ČTK. Počet bankrotů za letošní první pololetí je však nižší než ve stejném období roku 2022 a 2021.
"Růst počtu bankrotů podnikatelů zatím není nijak dramatický. Podíl nevýkonných úvěrů podnikatelů sice letos mírně stoupá, stále je však na nižší úrovni než v roce 2023. Objem vkladů podnikatelů i nadále vysoko převyšuje objem jejich úvěrů, i když úvěry vykazují letos o něco vyšší dynamiku než vklady," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V červnu bylo v ČR vyhlášeno 459 bankrotů podnikatelů, což bylo o 41 méně než v květnu. Zároveň bylo podáno 440 insolvenčních návrhů, meziměsíčně o 114 méně.
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v červnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 74, a v Praze, kde jich bylo 58. Naopak nejméně bankrotů zaznamenal Zlínský kraj se 13 případy a kraj Vysočina se 14. Nejvíce zasaženým odvětvím bylo stavebnictví, kde bylo vyhlášeno 113 bankrotů, následuje obchod s 66 bankroty. Nejnižší počet bankrotů byl ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody, kde bylo po dvou bankrotech.
Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvýšil v odvětví vzdělávání, zdravotnictví a sociální péče, o 26 procent, přesto i nadále patří k nejméně rizikovým. Nadprůměrnou dynamiku vykázalo rovněž odvětví zásobování vodou, plynem a elektřinou s růstem o 19 procent. Naopak v obchodu, který je poznamenán značnou fluktuací podnikatelů, se počet bankrotů meziročně o desetinu snížil.
Za posledních 12 měsíců zbankrotovalo v ČR 5160 podnikatelů, což představuje meziroční růst o čtyři procenta. Na každých 10.000 aktivních podnikatelů připadlo v posledních 12 měsících 47 bankrotů. Nejvyšší míru bankrotů vykázal v tomto období Karlovarský kraj s 80 bankroty na 10.000 podnikatelů, následovaný Moravskoslezským a Libereckým krajem se shodně 69 bankroty. Naopak nejnižší míru bankrotů měli v daném období podnikatelé ve Zlínském se 33 a Středočeském kraji a v Praze shodně se 34 bankroty na 10.000 podnikatelů.
fd ptd