Studie: V 1. pololetí zbankrotovalo meziročně o sedm procent víc podnikatelů
Praha 7. července (ČTK) - V první polovině letošního roku bylo vyhlášeno 2845 bankrotů podnikatelů, o sedm procent více než ve stejném období loni. Bylo podáno 2929 návrhů na bankrot, o dvě procenta meziročně více. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou společnost CRIF dnes poskytla ČTK. Počet bankrotů za letošní první pololetí je však nižší než ve stejném období roku 2022 a 2021.
"Růst počtu bankrotů podnikatelů zatím není nijak dramatický. Podíl nevýkonných úvěrů podnikatelů sice letos mírně stoupá, stále je však na nižší úrovni než v roce 2023. Objem vkladů podnikatelů i nadále vysoko převyšuje objem jejich úvěrů, i když úvěry vykazují letos o něco vyšší dynamiku než vklady," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V červnu bylo v ČR vyhlášeno 459 bankrotů podnikatelů, což bylo o 41 méně než v květnu. Zároveň bylo podáno 440 insolvenčních návrhů, meziměsíčně o 114 méně.
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v červnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 74, a v Praze, kde jich bylo 58. Naopak nejméně bankrotů zaznamenal Zlínský kraj se 13 případy a kraj Vysočina se 14. Nejvíce zasaženým odvětvím bylo stavebnictví, kde bylo vyhlášeno 113 bankrotů, následuje obchod s 66 bankroty. Nejnižší počet bankrotů byl ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody, kde bylo po dvou bankrotech.
Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvýšil v odvětví vzdělávání, zdravotnictví a sociální péče, o 26 procent, přesto i nadále patří k nejméně rizikovým. Nadprůměrnou dynamiku vykázalo rovněž odvětví zásobování vodou, plynem a elektřinou s růstem o 19 procent. Naopak v obchodu, který je poznamenán značnou fluktuací podnikatelů, se počet bankrotů meziročně o desetinu snížil.
Za posledních 12 měsíců zbankrotovalo v ČR 5160 podnikatelů, což představuje meziroční růst o čtyři procenta. Na každých 10.000 aktivních podnikatelů připadlo v posledních 12 měsících 47 bankrotů. Nejvyšší míru bankrotů vykázal v tomto období Karlovarský kraj s 80 bankroty na 10.000 podnikatelů, následovaný Moravskoslezským a Libereckým krajem se shodně 69 bankroty. Naopak nejnižší míru bankrotů měli v daném období podnikatelé ve Zlínském se 33 a Středočeském kraji a v Praze shodně se 34 bankroty na 10.000 podnikatelů.
fd ptd
Analytici čekají červnovou inflaci blízko květnových 2,6 procenta
Praha 7. července (ČTK) - Meziroční inflace se v červnu zřejmě udržela poblíž květnové úrovně 2,6 procenta. Analytici oslovení ČTK ji očekávají v rozmezí 2,5 až 2,7 procenta. Mírně optimističtější je prognóza České národní banky (ČNB), podle níž by mělo tempo růstu spotřebitelských cen v meziročním vyjádření zpomalit na 2,4 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o červnové inflaci ve středu.
"Červnovou inflaci tlumilo meziměsíční zlevňování pohonných hmot a pravděpodobně také oděvů, obuvi a výrobků pro domácnost. Mírný růst cen očekáváme v kategoriích bydlení a potravin, nejsvižnější pak bude zdražování u rekreací a také stravování a ubytování," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "V souhrnu podle našeho odhadu cenová hladina meziměsíčně narostla o 0,3 procenta, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,5 procenta," dodal.
Analytici Raiffeisenbank naopak předpokládají mírné zrychlení inflace na 2,7 procenta. "Z pravidelného šetření průměrných cen vybraných výrobků Českým statistickým úřadem totiž vyplývá, že u většiny sledovaných položek došlo k meziměsíčnímu nárůstu cen. Ačkoli ceny pohonných hmot v meziměsíčním srovnání klesají, tak meziročně přispívají k vyšší inflaci, jelikož v minulém roce ceny na čerpacích stanicích byly ještě na nižších úrovních. Dynamika růstu cen ve službách se bude nejspíše pohybovat v intencích celého letošního roku okolo pěti procent, a zůstane tak nadále jednou z hlavních oblastí, kde se inflaci ještě nepodařilo zkrotit," uvedli. Proti květnu se podle nich spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta.
Česká národní banka (ČNB) ve své jarní prognóze očekává v červnu meziroční inflaci 2,4 procenta. Predikce byla vypracována na počátku května, pro květen je předpokládala 2,5 procenta.
Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, v únoru dosáhla dvouprocentního cíle ČNB, ale po dvou měsících znovu vzrostla k horní hranici tolerančního pásma centrální banky. Za celý letošní rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,3 procenta, podle prognózy ministerstva financí bude 2,7 procenta.
str mha