Index: Podílové fondy v květnu investorům vesměs dál vydělávaly
Praha 16. června (ČTK) - Podílové fondy v květnu zvýšily své letošní zisky. Akciové fondy od začátku do konce měsíce vynesly 8,6 procenta, dluhopisové fondy 0,7 procenta a smíšené fondy 3,8 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.
Partners index akciových fondů vzrostl v květnu o 1,9 procenta, dluhopisových fondů o 0,4 procenta a smíšených fondů o 1,1 procenta. "Po krátké a mělké korekci se akcie v květnu opět vydaly vzhůru. Pozitivní náladu vrátily trhům překvapivě lepší firemní výsledky a dobrý výkon ekonomiky," uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Dluhopisovým fondům podle něj nepomohla ani inflace, která se stále nestabilizovala na nízké úrovni. V dubnu vyskočila na 2,9 procenta, což je nejen nad prognózou České národní banky, ale i nad očekáváními analytiků. "I přes to, že ČNB snižuje pravidelně svoji základní sazbu, posouvají se dlouhodobé výnosy směrem nahoru. Ke konci května se výnos desetiletého státního dluhopisu dostal na 4,3 procenta. To umožňuje konzervativním investorům opět nastoupit do dluhopisů za velice příznivých podmínek,“ řekl Mašát.
Dluhopisové fondy dlouhodobě nepřekonávají inflaci, uvedl analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. Dokud se výrazně nesníží sazby, zcela jistě ji podle něj překonávat nebudou. Výkon smíšeních fondů akcií a dluhopisů se prokazuje jako nedostatečný pro aktuální investiční prostředí, poznamenal.
Vývoj inflace a neochota centrálních bank rychle uvolnit měnovou politiku nezastavily investory v sázkách na akciové trhy, a to především na technologický sektor. "Pro zajímavost, miláček investorských davů firma Nvidia se počátkem června stala teprve třetí firmou v historii, která dosáhla tržní kapitalizace tří bilionů dolarů. Větší je již jen Microsoft a Apple," upozornil Mašát. Pražská burza v květnu stagnovala a zachraňovaly ji akcie ČEZ, které se zvedly o osm procent díky lepším hospodářským výsledkům.
Ukazuje se, že komodity výrazně překonávají výkonnost fondů, doplnil investor a majitel BK Nemovitostní investice Vladimír Brůna. Cena zlata vyjádřená v českých korunách vzrostla v roce 2023 o 12 procent a za prvních pět letošních měsíců o 13 procent. Cena stříbra v korunách loni klesla o dvě procenta, ale letos podle něj vzrostla o 25 procent.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 miliard korun na 1,02 bilionu Kč. Loni stoupl o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy Kč.
fd ptd
Studie: Česko má nejvyšší daň z příjmu právnických osob ze zemí V4
Praha 16. června (ČTK) - Česko má nejvyšší daň z příjmu právnických osob ze zemí visegradské skupiny (V4), její letošní zvýšení z 19 na 21 procent tuto pozici potvrdilo. Nižší sazby korporátní daně však na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku nejsou dostupné pro všechny firmy, zdanění se tam liší podle velikosti a sektorového působení společností. Uvádí to studie poradenské společnosti Forvis Mazars, kterou má ČTK k dispozici. V regionu střední a východní Evropy nebylo Česko jedinou zemí, která letos zvýšila zdanění firem, k podobnému kroku sáhlo také Slovinsko.
Studie upozorňuje, že nastavení základní sazby korporátní daně nemusí dokonale vypovídat o daňovém zatížení firem v jednotlivých zemích. "Pokud zohledníme další specifika daňových systémů zemí V4, zdanění právnických osob nemusí v Česku vycházet jako nejvyšší. Třeba v Maďarsku, které se prezentuje nejnižší sazbou daně z příjmů právnických osob v EU devět procent, může dosahovat celkové zdanění firem v některých sektorech až 50 procent," uvedl vedoucí partner daňového oddělení Forvis Mazars v České republice Pavel Klein.
Slovensko a Polsko uplatňují zvýhodněné sazby daně pro menší firmy. V Polsku je obecná sazba daně 19 procent, podniky s příjmy do dvou milionů eur (49,4 milionu korun) ale platí daň devět procent. Na Slovensku platí 15procentní sazba daně pro firmy, jejichž příjmy za zdaňovací období nepřesáhnou 60.000 eur (1,5 milionu korun), ostatní společnosti mají sazbu 21 procent.
Sazby korporátní daně se letos ve většině zemí střední a východní Evropy nezměnily. Ke zvýšení sazby kromě Česka přistoupilo Slovinsko, které ji posunulo z 19 na 22 procent. Ke snížení sazby daně naopak sáhlo Rakousko, kde klesla z 24 na 23 procent. Od pandemie covidu-19 Rakousko podruhé snížilo daň z příjmu právnických osob o jeden procentní bod.
str ptd