Analýza: Stavební firmy odhadují pro letošek pokles ve stavebnictví o 1,2 pct
Praha 4. června (ČTK) - Stavební firmy odhadují pro letošní rok pokles stavební výroby o 1,2 procenta, ještě v minulém čtvrtletí čekaly pokles o 1,7 procenta. Velké stavební společnosti jsou optimističtější než malé firmy. Zatímco ty velké předpokládají mírný pokles asi o 0,3 procenta, malé čekají pokles až o 2,2 procenta. Velké stavební firmy totiž mají lepší přístup ke kapitálu a lepší schopnost ustát krátkodobé tržní změny, zatímco malé mohou být citlivější na okamžité ekonomické faktory. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy společnosti CEEC Research představené na dnešní konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví 2024 na Pražském hradě. V roce 2025 stavební firmy počítají s oživením trhu a s jeho růstem o 2,4 procenta.
'Na ministerstvu pro místní rozvoj očekáváme v letošním roce pozitivní vývoj stavebního trhu. Očekává se, že stavební trh v Česku se bude muset vypořádat se změnami včetně vývoje cen stavebních materiálů a adaptace na nové technologie a udržitelné postupy. Tyto výzvy jsou spojeny s různými ekonomickými tlaky, ale zároveň díky modernizaci a zvýšené poptávce po ekologických stavebních řešeních vznikají příležitosti pro růst. Celkově zůstávají ceny stabilní, což naznačuje, že stavební trh bude schopný absorbovat určité výkyvy bez větších problémů,' uvedl v analýze vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Podle analýzy jsou po letech útlumu ve svých výhledech pozitivní také stavební firmy. Návrat k růstu stavební produkce ale bude trvat delší dobu, protože stavebnictví je obor, který reaguje na změny až s větším odstupem. Významně může pomoci také zvyšující se úroveň digitalizace a ambice vlády podpořit digitální přeměnu českého stavebnictví.
'Rok 2024 je pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Věříme, že za rozhýbáním trhu stojí jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025, kdy by se hranice hypotečních úrokových sazeb mohla pohybovat pod 3,5 procenta,' řekl generální ředitel prodejce stavebnin Wienerberger Kamil Jeřábek.
Rozdíly v předpokladech vývoje stavebního trhu se kromě velikosti firem liší také podle specializace. Společnosti zaměřené na inženýrskou výstavbu, tedy na výstavbu dopravní a energetické infrastruktury, a které těží z veřejných investic, očekávají růst trhu o 1,5 procenta v roce letošním a o 2,6 procenta v příštím. Firmy specializující se na pozemní stavitelství, tedy stavbu budov, předpovídají pokles o 2,4 procenta, v roce příštím pak obrat k růstu o 2,3 procenta.
Z posledních dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se stavební výroba v Česku letos v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství. Počet zahájených staveb bytů se oproti loňskému březnu snížil skoro o pětinu. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta.
jbr rdo
ČBA: Hypotéku plánuje pětina Čechů, polovina z nich žádost v minulosti odkládala
Praha 4. června (ČTK) - Téměř pětina Čechů, konkrétně 18 procent, si plánuje vzít během několika let hypoteční úvěr. To je zhruba stejně jako loni. Skoro polovina z nich žádost o hypotéku v posledních letech odkládala kvůli inflaci a vyšším životním nákladům. Většina hypoték se vejde do čtyř milionů korun. Hypotéku v současnosti splácí 20 procent lidí. Vyplývá to z květnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos mezi více než 1000 respondenty, prezentovaného na dnešní tiskové konferenci.
Celkem 71 procent Čechů bydlí ve vlastní nemovitosti a 29 procent její pořízení hradilo hypotékou. Další pětina využila vlastní úspory a 13 procent stavební spoření. Ve vlastním domě bydlí 40 procent lidí a v bytě pak 31 procent Čechů.
"Jak naznačují poslední údaje o počtu uzavřených hypoték, aktivita na hypotečním trhu letos postupně zesiluje. To je patrné i z letošního šetření, kdy se oproti minulému roku snížil podíl domácností, které byly nuceny rozhodnutí o pořízení hypotéky v posledním roce odložit," řekl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Zhruba polovinu lidí s hypotékou čeká do dvou let její refixace a rovněž polovina předpokládá, že se bude muset po refixaci omezit. Novou úrokovou sazbu očekávají do čtyř, případně pěti procent. Přes 70 procent dotázaných bude pro refixaci zvažovat více bank. Zároveň roste zájem o refinancování, letos se očekává až 14 procent refinancovaných úvěrů. Předčasnou splátku během několika let plánuje čtvrtina lidí, uvedla asociace.
Většina dotázaných v minulém roce měla úvěr do tří milionů korun, letos nejsou výjimkou hypotéky o milion vyšší. Až 15 procent těch, kteří úvěr zvažují, očekávají ještě vyšší úvěr. Při sjednávání hypotéky Češi nejvíc hledí na výši úrokové sazby a RSPN. Významný vliv na rozhodování mají i měsíční splátky.
Zhruba čtvrtina Čechů očekává, že bydlení v následujících dvou letech výrazně zdraží, třetina pak čeká mírnější růst. Loni očekávalo růst cen realit 40 procent lidí.
jsa rdo