Saúdská Arábie spustila sekundární prodej akcií ropné firmy Aramco
Rijád 2. června (ČTK) - Saúdská Arábie dnes zahájila očekávaný sekundární prodej akcií své ropné společnosti Saudi Aramco. Podle agentury Bloomberg by země mohla prostřednictvím prodeje 1,545 miliardy akcií, jenž má přilákat zahraniční investory, získat 12 miliard USD (273 miliard Kč). Další prodej akcií Rijád plánuje již několik let a přichází v době, kdy korunní princ Muhammad bin Salmán usiluje o transformaci saúdskoarabské ekonomiky, aby byla v budoucnu méně závislá na příjmech z prodeje ropy.
Objem akcií v sekundární nabídce odpovídá přibližně 0,64 procenta společnosti, pokud se při prodeji podaří dosáhnout ocenění na horní hranici rozpětí 26,7 až 29 rijálů, které je uvedeno v dokumentech. Pokud bude o akcie značný zájem, mohlo by jít na trh skoro 1,7 miliardy akcií, což představuje podíl 0,7 procenta na kapitálu podniku. Hodnota transakce by se tak zvýšila na 13,1 miliardy dolarů. Dnešní spuštění sekundárního prodeje akcií bylo oznámeno v pátek.
Sekundární nabídka akcií přichází téměř pět let poté, co Saúdská Arábie získala z primární nabídky akcií firmy zhruba 30 miliard USD. Ta se tak stala největším prodejem akcií na světě.
Výnos z prodeje pomůže investovat do velké iniciativy spojené s transformací saúdskoarabské ekonomiky. Program transformace korunního prince Muhammada bin Salmána zahrnuje rozvoj umělé inteligence, sportu, cestovního ruchu či ambiciózní projekt na vybudování futuristického města a ekonomické zóny na severozápadě země, u pobřeží Rudého moře, nazvaný Neom.
Saúdská Arábie vlastní ve firmě Aramco podíl 82 procent. Hodnota firmy činí zhruba 1,9 bilionu USD. Ceny ropy jsou ale nyní pod úrovní, kterou vláda potřebuje k vyrovnání rozpočtu, a země také zaostává za svým cílem přilákat více než 100 miliard USD přímých zahraničních investic ročně.
ngl jrm
Ceny komodit se na trzích letos vesměs zvyšují, jejich index přidal 5,5 procenta
Londýn/Praha 2. června (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích se v letošním roce vesměs zvyšují. Výrazně zdražila měď, nikl, zlato, stříbro a hlavně kakao, zvýšila se ale i cena ropy a elektřiny. Naopak zlevnilo uhlí, sójové boby nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce května vykazuje nárůst o 5,5 procenta.
'Komoditní trhy pokračují v růstu. Investoři sázejí na rozjezd globální ekonomiky v čele s Čínou. Komodity jsou však strašákem centrálních bankéřů. Pokračování jejich růstu by mohlo výrazně snížit apetit k poklesu úrokových sazeb, protože poklesu inflace by mohl být konec,' uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.
Cenový růst komodit podle něj táhnou průmyslové kovy v čele s mědí s růstem o 18 procent a niklem s růstem o 21 procent. Tyto základní kovy stojí na čele potřeb takzvané zelené revoluce. Nejvýraznější vzestup ale předvádí stříbro, které od začátku roku zdražilo o 31 procent. Sázka obchodníků na kovy znamená podle Tylečka sázku na rozjezd čínského hospodářství.
Cena zlata vzrostla od začátku roku do konce května o 13,6 procenta, v květnu přitom žlutý kov dosáhl rekordní ceny 2420 dolarů za unci, řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena platiny se podle něj zvýšila o 2,9 procenta, palladium naopak pokračovalo v pádu, když jeho cena klesla o 13,4 procenta.
O něco nižším tempem než kovy letos podle Tylečka rostou ceny energií. Ropa Brent do konce května zdražila o 6,2 procenta, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) o 8,5 procenta. Nejvyšší letošní zisky v případě ropy jsou však pryč, a to hlavně kvůli poklesu geopolitického napětí a dostatečného zásobení trhu surovinou. Co se týká velkoobchodních cen pohonných hmot, tak ceny nafty se po vysokém růstu na konci zimy přehouply do poklesu o 2,5 procenta. Ceny benzinu však letos pořád vykazují růst, konkrétně o 13 procent.
Ceny dalších energetických komodit postupně nabírají na síle. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro vývoj cen plynu pro konečné zákazníky v Česku, letos přidává asi 15 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce pak vykazuje růst o 12 procent. Naopak cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce devět procent ztrácí.
Na čele růstu zemědělských komodit zůstává kakao, letošní vzestup jeho ceny dosahuje 120 procent. Svým růstem stále vede žebříček nejvíce růstových globálně obchodovaných komodit v tomto roce. Cena pomerančového džusu zatím letos vzrostla o 42 procent a cena kávy arabica o 23 procent. Naopak do ztrát se přehoupl cukr. Jeho cena zatím ztrácí 12 procent, hlavně kvůli příznivému vývoji sklizně v Brazílii. Cena sójových bobů vykazuje zhruba šestiprocentní pokles.
Vývoj cen obilovin v tomto roce není jednoznačný. Cena pšenice přidává asi deset procent, zejména kvůli nečekaně chladnému počasí v Rusku, které je největším globálním exportérem pšenice. Naopak cena kukuřice ztrácí čtyři procenta.
fd spr