Svaz průmyslu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů
Mladá Boleslav 15. května (ČTK) - Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů, aby plně využila svůj potenciál. Patří k nim například přijetí eura nebo jednodušší stavební zákon. Pětiletou vizi pro rozvoj české ekonomiky o sedmi pilířích dnes novinářům představili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V úterý předali dokument premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN). Dokument by podle prezidenta svazu Jana Rafaje mohl být inspirací pro hospodářskou strategii vlády, která má být představena v říjnu na strojírenském veletrhu v Brně.
"Proč Česká republika nemá lepší výsledky? My se domníváme, že je to částečně proto, že honíme příliš zajíců najednou, neumíme soustředit naši pozornost na konkrétní cíle, a dokonce si je neumíme ani správně definovat," řekl Rafaj. Jde podle něj o první ucelený dokument hospodářské strategie po 20 letech. "Není to úplně ve všem vymyšleno z nuly, je to naslouchání našim podnikatelům, expertním týmům, je to v naslouchání v debatách i s jinými asociacemi," doplnil Rafaj.
Podle viceprezidenta SP ČR Martina Jahna může v krátkodobém horizontu oživení ekonomiky pomoci řada malých věcí. "To není tak, že vybereme jednu dvě věci, a ta ekonomika se nastartuje, nám chybí spoustu detailů, žádná velká věc," řekl. K nejproblematičtějším podle něj patří nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ceny energií a investice do aplikovaného výzkumu. "Tam jednak ten objem peněz a jednak systém hodnocení," řekl Jahn.
Česko se podle Jahna dlouho vzpamatovává z covidového útlumu. "Dostáváme se z něj jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, a to přestože automobilový průmysl jako ten nosný průmysl poměrně dobře běží už od druhé poloviny loňského roku a vlastně se už dostal na ta předkrizová období," řekl.
Ekonom Dominik Stroukal z Národní ekonomické rady vlády (NERV) poukázal na to, že řada doporučení v dokumentu se shoduje s doporučeními NERV. Některé kroky by podle něj mohly mít při návratu k předcovidovým ukazatelům rychlý efekt, například problém odchodu lidí do šedé ekonomiky. "Nejenom že neodvádí, ale nezapojují se do ekonomiky skrze investování na důchod, a podobné věci, které potom záplatujeme na konci a stojí nás spoustu peněz a daly by se udělat prakticky hned," řekl Stroukal.
Jedním z měřítek úspěšnosti strategie je HDP na obyvatele, Česko by mělo být do pěti let mezi deseti prvními zeměmi v Evropské unii, nyní je na 14. místě. Druhým měřítkem je Globální inovační index, z 31. místa by se mělo Česko dostat do první dvacítky.
Vize má sedm pilířů, například znalostní ekonomika a podnikavost, digitální ekonomika nebo konkurenceschopná energetika. Základem je atraktivní investiční prostředí. "To jen ten základ, že budeme mít méně byrokracie, budeme mít jednodušší stavební zákon, spadá tam i přijetí eura, po kterém dlouhodobě velice silně voláme," řekl Jahn. Za každý pilíř je podle něj odpovědný viceprezident SP.
V řadě oblastí by měl podle Jahna SP postupovat společně s vládou, některá témata se překrývají s doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Je to určitá výzva vládě, není to seznam hraběcích rad toho, co by měla vláda dělat," řekl.
dkl gcm
Míra inflace v USA v dubnu podle očekávání zpomalila na 3,4 procenta
Washington/New York 15. května (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 3,4 procenta z březnového tempa 3,5 procenta. Meziměsíční růst cen pak byl slabší, než se čekalo. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Klesající trend podporuje očekávání finančních trhů, že americká centrální banka (Fed) by mohla zhruba v září začít snižovat úrokové sazby.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta, v březnu a v únoru stouply o 0,4 procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že ceny stoupnou meziměsíčně o 0,4 procenta. Meziroční růst cen pak analytici odhadovali na 3,4 procenta.
Analytici očekávají, že inflační tlaky v tomto čtvrtletí odezní a že ceny se budou postupně přibližovat dvouprocentnímu cíli Fedu, jak se trh práce ochlazuje. Tento názor sdílí i šéf Fedu Jerome Powell.
"Očekávám, že inflace v měsíčním srovnání zamíří dolů ... na úrovně, které se blíží těm nižším hodnotám, které jsme zaznamenávali v loňském roce," řekl v úterý Powell.
Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Meziměsíční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v dubnu zpomalila na 0,3 procenta březnových 0,4 procenta. Meziročně pak takto definované ceny vzrostly o 3,6 procenta, což byl nejslabší meziroční nárůst od dubna 2021. Následoval po březnovém meziročním zvýšení cen o 3,8 procenta.
Očekávání, že by úrokové sazby na podzim mohly jít dolů, pak ještě posílila zpráva o maloobchodních tržbách, které se v dubnu překvapivě nezměnily. Spotřebitelé v obavách z růstu cen omezili výdaje v internetových obchodech a v prodejnách automobilů.
Americké akcie v reakci na zprávu o inflaci zpevnily, zatímco výnosy státních dluhopisů klesaly.
"Dnešní ekonomické údaje dokonale svědčí ve prospěch snížení úrokových sazeb, neboť maloobchodní tržby se nezměnily a inflace proti znepokojivému prvnímu čtvrtletí ochladila a zpomalila," uvedl analytik Christopher Rupkey ze společnosti FWDBONDS. "Země ještě není z nejhoršího venku, ale můžeme vidět, že už se začíná objevovat světlo na konci tunelu," dodal.
vjn spr