Šmejc: PPF místo východu míří na západní trhy, Evropě ale chybí delší vize
Praha 14. května (ČTK) - Vzhledem k nárůstu geopolitického rizika v posledních letech bude investiční skupina PPF pokračovat v zaměření na vyspělé západní trhy. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel skupiny Jiří Šmejc. PPF podle něj opouští působení v Asii a Rusku a naopak uvažuje o rozšíření do Severní Ameriky. Šmejc zároveň kritizuje, že evropské i české ekonomice chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.
Poradní sbor rodiny Kellnerových v rámci superholdingu Amalar, jehož je Šmejc členem, potvrdil, že strategie skupiny PPF je správná. "Jsme rádi, že jsme víc v Evropě. Do budoucna bude diskuse, zda rozšířit portfolio do Severní Ameriky. Dořešil se také odchod z Ruska a z Asie," uvedl Šmejc.
V Rusku skupina prodává poslední nemovitosti a čeká na regulatorní souhlas pro kupujícího s akvizicí životní pojišťovny PPF Life Insurance. "Naprosto jasně se ukazuje, že jsme udělali správně, když jsme spěchali s odchodem z Ruska. Nejenže to bylo eticky správné, bylo to i byznysově správné," podotkl Šmejc.
PPF také pracuje na odchodu poskytovatele půjček Home Credit z Číny. "V Číně vedeme permanentně rozhovory o prodeji, nicméně tamní regulace a postup regulátora je tak složitý, že vlastně může trvat roky, než schválí nějakou transakci. Takže ano, máme konkrétní zájemce a pokud se podaří získat souhlasy, tak Čínu prodáme. Bohužel ten proces je extrémně složitý. Zároveň ale podíl Číny v aktivech PPF je minimální," řekl Šmejc.
Podnikání PPF se v současnosti soustřeďuje na západní trhy. V evropské i české ekonomice ale podle Šmejce chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.
"V Evropě se lidem chce méně pracovat. To znamená, že pro Evropu bude otázka, jak být efektivní, aby byla schopná se posouvat dopředu, a zároveň akceptovat, že lidé budou čím dál více dbát na 'work-life balance' (rovnováhu pracovního a osobního života, pozn. ČTK) ," uvedl Šmejc. Překvapuje jej, že lidé nemají větší potřebu mít za cíl něco budovat. Je to ale logická změna, když společnost bohatne, dodal.
V roce 2023 měla skupina PPF čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur, v přepočtu zhruba 36 miliard korun. Většího zisku dosáhla pouze za rok 2008, kdy uskutečnila transakci s italskou pojišťovnou Generali.
Šmejc dnes při komentování loňských hospodářských výsledků zmínil jako úspěch restrukturalizaci portfolia po odchodu z Ruska, změnu v přemýšlení uvnitř firem či výrazné propojení vlastněných firem. Vyzdvihl také transakci do polské logistické společnosti Inpost, kde má PPF 28,75 procenta a dohodu na získání dalších tři procent.
K působení PPF v německé mediální společnosti ProSiebenSat Šmejc míní, že její byznys se má restrukturalizovat, firma podle něj dlouhodobě nebyla dobře řízená. Dovede si představit koupi dalšího podílu v této společnosti, v níž má největší podíl společnost MFE, ovládaná italskou rodinou Berlusconiů.
Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku.
dto fd rdo
Výkonný ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc vyloučil prodej Air Bank
Praha 14. května (ČTK) - Výkonný ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc vyloučil prodej Air Bank. Banka podle něj může být z hlediska běžných transakcí retailových klientů do tří let největší na českém bankovním trhu. Řekl to dnes novinářům v Praze. Air Bank patří do skupiny PPF. Ta v minulosti plánovala její spojení s Monetou Money Bank.
Skupině Air Bank, kterou tvoří společnosti Air Bank, zahrnující také značku Zonky, a český a slovenský Home Credit, v loňském roce výrazně vzrostl počet klientů, a to o 16 procent na 1,46 milionu. Celkový počet klientů banky se zvýšil o 170.000 na 1,24 milionu. Aktiva skupiny stoupla o pět procent na 161 miliard Kč.
Air Bank má podle Šmejce s Home Creditem a Zonky čtvrtinový podíl u nových hotovostních úvěrů a je v tomto ohledu největší na trhu. V segmentu karetních transakcí má 14 procent. "Chceme se nyní zaměřit na to, abychom každému klientovi byli schopni dodat, co potřebuje, aby Air Bank mohla být jeho primární bankou. Například nyní posilujeme nabídku investic," uvedl.
PPF je rovněž největším akcionářem Monety. "Platí, co jsem říkal loni. Moneta je stabilní banka s se zajímavým dividendovým výnosem. Pokud by přišla nějaká neodolatelná nabídka, vážně bychom ji zvažovali. Pokud nepřijde, nemáme problém v Monetě zůstat," řekl Šmejc.
Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský HomeCredit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Kupní cena Air Bank byla smlouvou stanovena na 25,9 miliardy korun. Moneta plánovala financovat nákup prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky.
O ukončení procesu spojení informovaly Moneta Money Bank a PPF koncem předloňského května. Jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, a požadavky České národní banky na kapitálovou vybavenost bank.
Investiční skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, dále Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost CentralEuropean Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
fd rdo