ČSÚ: Tržby ve službách v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stouply o 1,3 procenta
Praha 10. května (ČTK) - Tržby ve službách v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stouply o 1,3 procenta, předtím evidovaly tři čtvrtletí v řadě pokles. Ze šesti hlavních odvětví služeb se v období od ledna do konce března tržby meziročně snížily pouze v oblasti nemovitostí, všechna ostatní odvětví zaznamenala meziroční růst. Na svém webu o tom dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
"Po třech čtvrtletích nepřetržitého poklesu vykázaly tržby ve službách v prvním kvartálu letošního roku růst, a to o 1,3 procenta. Meziroční zvýšení tržeb bylo zaznamenáno ve všech dílčích ekonomických sekcích kromě činností v oblasti nemovitostí," sdělil vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.
Nejvíce vzrostly tržby v ubytování, stravování a pohostinství, oproti loňskému prvnímu čtvrtletí to bylo o 3,2 procenta. Ve stravování a pohostinství stouply o 3,9 procenta a v ubytování o 0,3 procenta.
V administrativních a podpůrných činnostech tržby vzrostly o 2,7 procenta. Největší nárůst tržeb zaznamenalo odvětví cestovních agentur, kanceláří a jiných rezervačních a souvisejících činností, a to o 15,5 procenta. Naopak největší pokles tržeb, o 10,4 procenta, evidovaly činnosti související se zaměstnáním.
V dopravě a skladování se tržby meziročně zvýšily o dvě procenta. O víc než pětinu vzrostly tržby letecké dopravy. V odvětví poštovních a kurýrních činností stouply o 3,3 procenta, v pozemní a potrubní dopravě o 2,4 procenta a ve vodní dopravě o 2,4 procenta. Naopak mírně nižší tržby oproti předchozímu roku vykázalo skladování a vedlejší činnosti v dopravě.
V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby meziročně zvýšily o 1,4 procenta.
V informačních a komunikačních činnostech tržby stouply o 0,2 procenta. "Tento vývoj byl způsoben vyššími tržbami tvorby programů a vysílání (o 10,6 procenta) a činností v oblasti informačních technologií (o 4,7 procenta), kam patří například programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT," uvedl ČSÚ. Nižší tržby vykázaly telekomunikační činnosti, informační činnosti a vydavatelské činnosti. Největší propad tržeb zaznamenal podle statistiků filmový a hudební průmysl, a to o 39,5 procenta.
Oproti předchozímu čtvrtletí tržby za služby vzrostly reálně o 2,6 procenta. Růst tržeb vykázala většina odvětví, až na odvětví profesních, vědeckých a technických činností, kde statistici evidovali stagnaci.
fsl rot
Zájem firem z EU investovat v Číně klesl na rekordní minimum
Peking 10. května (ČTK) - Podíl firem z Evropské unie, které považují Čínu za nejlepší investiční destinaci, klesl na rekordní minimum. Obnovení důvěry ve druhou největší ekonomiku světa může trvat roky. Uvedla to ve svém nejnovějším průzkumu podnikatelské důvěry lobbistická skupina Evropská obchodní komora v Číně.
Vyhlídky na podnikání v Číně jsou rovněž nejnižší od počátku sledování těchto údajů, tedy za 20 let. Více než čtvrtina respondentů je pesimistická ohledně svého současného růstového potenciálu a 44 procent je znepokojeno budoucími vyhlídkami.
Pouze 13 procent firem uvedlo, že v současné době vidí Čínu jako hlavní investiční destinaci. V roce 2023 jich bylo 16 procent a je to také mnohem méně, než v době pandemie nemoci covid-19, kdy přísný režim nulové tolerance způsobil, že tento údaj klesl v roce 2019 na 17 procent z jedné čtvrtiny.
'Existují znepokojivé známky toho, že některé evropské společnosti opouštějí své aktivity v Číně nebo omezují své ambice, protože problémy, kterým čelí, převažují nad výhodami přítomnosti v Číně,' řekl při prezentaci průzkumu prezident komory Jens Eskelund.
Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika se potýká s problémy a prezident Si Ťin-pching navzdory nesouhlasu západních zemí nabádá k soběstačnosti a trvá na modelu rozvoje výroby financované dluhem, zahraniční firmy se cítí méně vítané než dříve. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí naléhali na čínského prezidenta, aby zajistil vyváženější obchod s Evropou. Si ale během své návštěvy Paříže nejevil příliš známek ochoty nabídnout zásadní ústupky, upozornila agentura Reuters.
'Hlubší strukturální problémy Číny - včetně pomalé poptávky, vysoké úrovně vládního dluhu a přetrvávajících problémů v sektoru nemovitostí - budou nadále ovlivňovat vyhlídky domácích i zahraničních společností,' uvedla komora. Ty se obávají, že by ekonomika Číny mohla zpomalit do té míry, že se bude cítit jako v recesi.
Nejnižší za dobu měření je také nyní počet společností, které hlásí nárůst tržeb. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že největší výzvou pro jejich podnikání je churavějící čínská ekonomika, na druhém místě s podílem 15 procent skončila zpomalující globální ekonomika.
'Společnosti nadále přesouvají investice, které byly původně plánovány v Číně, na alternativní trhy, které jsou vnímány jako předvídatelnější, spolehlivější a transparentnější,' dodala komora.
irl mka