Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu překvapivě výrazně zhoršila
Brusel/Berlín/Washington 22. listopadu (ČTK) - Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu citelně zhoršila. Po říjnové stagnaci se opět vrátila k poklesu, vyplývá z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost SP Global. Index podnikatelské aktivity v eurozóně v listopadu sestoupil na desetiměsíční minimum, zatímco ve Spojených státech se vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než 30 měsíců.
V eurozóně prudce zrychlil pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu a nově klesá také aktivita v dominantním sektoru služeb, která ještě o měsíc dříve rostla a částečně kompenzovala útlum výroby.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v listopadu v eurozóně klesl na 48,1 bodu. V říjnu byl po zpřesnění dat na 50 bodech, předběžná zpráva ukazovala hodnotu 49,7 bodu, což byl stále útlum aktivity.
Analytici přitom očekávali, že aktivita zůstane beze změn, a to jak u souhrnného indexu, tak pro sektor služeb a pro zpracovatelský sektor. Souhrnný index je tak zpět pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.
Dílčí index pro dominantní sektor služeb klesl z 51,6 na 49,2 bodu. Aktivita v sektoru tedy klesá. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu pak prohloubila pokles, dílčí index tam klesl ze 46 na 45,2 bodu.
V Německu podnikatelská aktivita v listopadu pokračovala v poklesu. Index PMI v nejsilnější evropské ekonomice klesl ze 48,6 na 47,3 bodu. Byl tak výrazně horší než očekávání analytiků, kteří se klonili k názoru, že index zůstane na 48,6 bodu.
"Německou ekonomiku donedávna do jisté míry stabilizoval sektor služeb, který nahrazoval prudký pokles ve zpracovatelském průmyslu. Teď už ne," uvedl hlavní ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia, kterého cituje agentura Reuters.
Pokles v eurozóně pravděpodobně posílí očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) příští měsíc opět sníží úrokové sazby. Letos už je snížila třikrát, depozitní sazba je teď na 3,25 procenta.
Společnost SP Global dnes rovněž oznámila, že index podnikatelské aktivity v USA v listopadu vzrostl na 55,3 bodu z říjnových 54,1 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2022. K růstu indexu přispěly vyhlídky na další snižování úrokových sazeb a naděje, že politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa bude k podnikatelským aktivitám vstřícnější.
"Nárůst indexu signalizuje, že hospodářský růst (v USA) ve čtvrtém čtvrtletí zrychluje," uvedl analytik Chris Williamson ze společnosti SP Global. "Vyhlídky na nižší úrokové sazby a vstřícnější přístup k podnikání ze strany nové administrativy vedly k růstu optimismu, což podpořilo výrobu i příliv zakázek," dodal.
pmh boz ank
Bundesbank: Německu příští rok hrozí vysoké riziko podnikových bankrotů
Frankfurt 21. listopadu (ČTK) - Německá ekonomika čelí hlubokým a závažným problémům, které by mohly zvýšit platební neschopnost podniků a udržet riziko firemních bankrotů v příštím roce na vysoké úrovni. Ve své dnešní zprávě o finanční stabilitě to uvedla německá centrální banka. Německá ekonomika se v posledním roce potýká s recesí. Slabá exportní poptávka, prudký růst nákladů na energie a vyšší mzdy stlačují marže podniků. Rozsáhlý průmyslový sektor se tak dostává do hlubokého útlumu.
"Německá ekonomika stále čelí hlubokým strukturálním problémům, které zatěžují střednědobý výhled růstu," uvedla Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky. Tyto potíže pravděpodobně otřesou firemním sektorem, zejména proto, že souhrnný zisk od konce roku 2022 klesl v každém čtvrtletí. Vzhledem k současným strukturálním změnám a pokračujícímu hospodářskému útlumu je tak pravděpodobné, že se příští rok objeví značný počet firemních insolvencí.
Německý statistický úřad dnes uvedl, že počet firemních insolvencí v zemi v říjnu stoupl meziročně o 22,9 procenta. S výjimkou letošního června tak počet insolvenčních návrhů každý měsíc od června 2023 rostl v procentech dvouciferným tempem.
"Prudký pokles poptávky z Německa i ze zahraničí, vysoké náklady na energie a kvalifikovanou pracovní sílu, značná daňová a byrokratická zátěž - to vše vytváří tlak na podnikatelské vyhlídky a na finanční situaci," uvedla v reakci na čísla Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK).
Odborníci očekávají, že počet firemních bankrotů v Německu se v letošním roce zvýší zhruba na 20.000 z loňských 17.814, protože skončila platnost mimořádných předpisů souvisejících s pandemií nemoci covid-19. V době finanční krize v roce 2009 se v Německu dostalo do platební neschopnosti téměř 33.000 podniků.
Finance domácností by ale měly zůstat zdravé, protože trh práce je silný a nominální mzdy stále rostou. To běžným spotřebitelům poskytuje zdravou finanční rezervu, dodala Bundesbank. Stabilizovaly se také ceny rezidenčních nemovitostí a přestože jsou stále poněkud nadhodnocené, modely naznačují, že pravděpodobnost náhlého poklesu cen se snížila. U komerčních nemovitostí však není výhled tak příznivý.
irl spr