Těžařská společnost Anglo American odmítla nabídku na převzetí od rivala BHP
Londýn/Melbourne 26. dubna (ČTK) - Britská těžební společnost Anglo American dnes odmítla nabídku na převzetí, kterou jí předložil australský rival BHP Group. Firma uvedla, že částka 31,1 miliardy liber (zhruba 912 miliard Kč), kterou BHP nabízí, ji výrazně podhodnocuje. Nebere ani v potaz potenciál, který má podnikání firmy do budoucna, uvedl podnik ve zprávě určeném regulačním orgánům. Spojením by vznikl největší producent mědi na světě.
"Návrh BHP je oportunistický a nezohledňuje vyhlídky Anglo American, přičemž významně oslabuje relativní hodnotu účasti akcionářů Anglo American ve vztahu k akcionářům BHP," uvedl předseda správní rady Anglo American Stuart Chambers.
Společnost BHP uvedla, že za každou akcii Anglo American nabídne 25,08 libry, což je prémie 31 procent proti závěrečné ceně na burze, než BHP svůj návrh předložila. Akcie Anglo American ve čtvrtek při obchodování na burze v Londýně vzrostly o 16,1 procenta na 25,60 libry.
Akcie BHP dnes na burze v Sydney uzavřely o 4,6 procenta níže. Ve čtvrtek se tam s nimi neobchodovalo, protože burza byla kvůli svátku zavřená. Analytik společnosti RBC Kaan Peker podle agentury Reuters řekl, že k poklesu ceny vedly otázky ohledně organizačních záležitostí firmy v Jihoafrické republice a dalších oblastech.
Ceny mědi na burze v Londýně od začátku letošního roku vzrostly zhruba o 15 procent a přiblížily se dvouletému maximu, zejména díky nadějím na vyšší poptávku. K růstu přispívají i problémy s dodávkami způsobené nuceným uzavřením jednoho z největších povrchových dolů na měď Cobre Panamá loni v prosinci.
BHP je známá hlavně těžbou železné rudy, mědi, koksovatelného uhlí, potaše a niklu. Tržní kapitalizace firmy aktuálně činí zhruba 229 miliard australských dolarů (3,5 bilionu Kč), tržní kapitalizace Anglo American pak 34 miliard liber (998 miliard Kč). Anglo American vlastní doly v zemích, jako je Chile, Jihoafrická republika, Brazílie či Austrálie. Anglo American má doly na měď v Chile a Peru, kde působí i BHP.
spr
Největší ruská banka Sberbank v prvním čtvrtletí zvýšila zisk o 11 procent
Moskva 26. dubna (ČTK) - Největší ruská banka Sberbank v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 11,3 procenta na 397,4 miliardy rublů (téměř 101 miliard Kč). Banka současně v dnešním oznámení výrazně zvýšila prognózu růstu úvěrů pro drobné zákazníky na letošní rok.
Loni banka zvýšila zisk více než pětinásobně na rekordních 1,5 bilionu rublů, hlavně díky tomu, že ruský bankovní sektor se zotavil z dopadů finančních sankcí zavedených v reakci na vojenskou invazi na Ukrajinu. Banka také vyplatila rekordní dividendu.
Sberbank dominuje ruskému bankovnímu sektoru a jejím hlavním akcionářem je stát. Má zhruba 110 milionů retailových klientů.
"Na začátku roku pozorujeme silný růst financí drobných klientů (2,4 procenta), který tvoří solidní základ pro rozvoj podnikání do budoucna," uvedl generální ředitel German Gref.
Banka zlepšila výhled růstu retailových půjček v ruském bankovním sektoru na letošní rok a dodala, že její úvěry porostou rychleji, než celý trh. Podle nové prognózy letos objem úvěrů vykáže růst o devět až 11 procent místo dříve odhadovaných čtyř až šesti procent. Hlavní podíl na růstu by měly mít spotřebitelské úvěry a kreditní karty, vysoké úrokové sazby však podle banky udržují tlak na hypoteční úvěry. Sberbank má na trhu retailových úvěrů podíl 47,2 procenta.
Čisté výnosy z úroků Sberbank v prvním čtvrtletí činily 700 miliard rublů. Meziročně vzrostly o 24,4 procenta.
Gref zařadil do centra strategie banky umělou inteligenci (AI) a digitální transformaci. Sberbank nyní podle svého vyjádření využívá AI u 85 procent svých procesů. V letech 2024 až 2026 chce Sberbank do informačních technologií investovat přes 450 miliard rublů a očekává zisk z AI zhruba 800 miliard rublů.
Sberbank předloni opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla silný odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům západních sankcí. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.
irl spr