Analýza ČS: Životní úroveň Čechů se přiblížila k úrovni západní Evropy
Praha 17. dubna (ČTK) - Životní úroveň Čechů se během posledních dvou dekád přiblížila k úrovni západní Evropy. Loni dosáhl hrubý domácí produkt na obyvatele (HDP) v paritě kupní síly 91 procent evropského průměru, zatímco při vstupu to bylo 80 procent. Vyplývá to z ekonomické analýzy, kterou dnes Česká spořitelna představila novinářům. Autoři nicméně upozornili, že některé regiony jako Karlovarský a Ústecký kraj se spíše vzdalují. Nejvíce mezi českými regiony vzrostla životní úroveň v Jihomoravském kraji. Některé země, které stejně jako Česko vstoupily do EU v roce 2004, rostly rychleji. Polsko se z životní úrovně 50 procent dostalo na 80 procent, a Litva dokonce 43 na 90 procent průměru EU.
Reálný hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele v ČR od vstupu do Evropské unie vzrostl o 40 procent z 249.000 Kč v roce 2004 na 675.000 korun v roce 2023. Spotřeba domácností stoupla v tomto období ze 150.000 na 302.000 Kč, uvádí analýza. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se podle analýzy zemi ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by byl o pětinu nižší, o 130.000 Kč. Spotřeba domácností by se snížila o třetinu, tedy o 100.000 korun.
"Celkově se Česko sice přibližuje k průměrné životní úrovni EU, nicméně některé regiony se spíše vzdalují. Konkrétně v Karlovarském a Ústeckém kraji životní úroveň od vstupu do EU rostla pomaleji než ve zbývajících krajích i vůči průměru EU. Nejvíce mezi českými regiony vzrostla životní úroveň v Jihomoravském kraji,” uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Z rozpočtu EU získává Česko v průměru 100 až 150 miliard korun ročně, příspěvky do rozpočtu EU dosahují 50 až 70 miliard korun. Každý rok tak má Česko díky rozpočtu EU k dispozici přibližně 70 miliard korun, což je více než roční rozpočet většiny našich ministerstev.
"Od roku 2004 jsme celkem z evropských peněz získali přes jeden bilion korun. Dvě třetiny těchto peněz byly využity pro účely kohezní politiky, tedy na rozvoj jednotlivých regionů. Přibližně čtvrtina rozpočtu je směřována na společnou zemědělskou politiky a zbytek tvoří peníze na centrálně řízené programy, například program pro vědu a inovace,” popsal analytik spořitelny Petr Zahradník.
Česko má dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Ta se od vstupu do EU snížila z šesti procent pod tři procenta, a od roku 2016 je dokonce nejnižší v celé EU.
Vlivem rychlého růstu v posledních letech cenová hladina v letech 2004 až 2022 vzrostla z 55 na 81 procent průměru EU. Úroveň mezd však stále dosahuje 60 procent průměru EU.
Vstupem do EU se v Česku téměř o polovinu snížila míra chudoby, a to z dvaceti na úroveň okolo 11 procent. Jde asi o 750.000 osob. K tomuto pozitivnímu vývoji přispělo čerpání evropských fondů, zejména díky projektům zaměřeným na koordinaci práce v sociálně vyloučených lokalitách, podpoře sociálního podnikání a zvyšování kapacity služeb a sociální práce, uvedla analýza ČS.
fd fsl rot
Ceny ropy se téměř nemění, sledují vývoj na Blízkém východě a statistiku
Londýn 16. dubna (ČTK) - Ceny ropy se dnes drží v úzkém rozpětí a pohybují se oběma směry kolem svého předchozího závěru. Na jedné straně je dolu tlačí zmírnění obav o dodávky z Blízkého výhodu po víkendovém útoku Íránu na Izrael a vyšší maloobchodní tržby v USA, které oslabily naději na snížení úrokových sazeb, které by podpořilo poptávku. Podporu cenám naopak poskytla zpráva o růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí a Mezinárodní měnový fond svým výhledem, který předpovídá další rok pomalého, ale stabilního růstu globální ekonomiky.
Kolem 17:55 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,02 procenta na 90,12 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,1 procenta a prodávala se za 85,49 dolaru za barel.
'Aby se ropa přiblížila k hranici 100 USD za barel, musí dojít k podstatnému narušení produkce, dodávek nebo přepravy. V současné době se takový vývoj jeví jako nepravděpodobný,' uvedl makléř společnosti PVM Tamás Varga.
Obavy, že Írán odpoví na útok na své velvyslanectví v Damašku, pomohly v pátek poslat ropu Brent nad 92 USD za barel, nejvýše od října. V pondělí ale ceny klesly poté, co se ukázalo, že útok Íránu na Izrael byl méně zničující, než se předpokládalo. To zmírnilo obavy z rychlého vyostření konfliktu, které by mohlo narušit dodávky. Americká ministryně financí Janet Yellenová však dnes uvedla, že USA hodlají přijít s novými sankcemi na Írán a mohly by se snažit omezit jeho schopnost vyvážet ropu. Írán je předním producentem v rámci skupiny OPEC, vytěží více než tři miliony barelů denně.
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,3 procenta. Tempo růstu tak mírně zrychlilo z 5,2 procenta v předchozím kvartálu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že ekonomika vzroste o 4,6 procenta.
MMF dnes mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, zatímco v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 procenta. Světová ekonomika by tak podle nové prognózy MMF měla v letošním roce růst stejným tempem jako vloni. Fond předpokládá, že v příštím roce bude globální růst činit rovněž 3,2 procenta.
Investoři také nyní čekají na týdenní údaje o zásobách v USA od amerického ropného institutu API. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters zásoby ropy a destilátů rostly, zatímco zásoby benzinu se zřejmě snížily.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 90,12 90,10
New York - NYMEX WTI květen 85,49 85,41
irl jrm