Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč, meziročně o polovinu více
Praha 12. dubna (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, což je proti únoru růst o 15 procent a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Růst objemu hypoték meziročně klesl na 50 procent z únorových 100 procent. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Ve srovnání s březnem roku 2020 byl však objem poskytnutých hypoték stále o téměř pětinu nižší.
"Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu. Vidíme pokračující meziroční růst zájmu o koupi nemovitostí, zajímavým se ukazuje postupný trend rostoucího zájmu o úsporné bydlení. Finanční úspory vedou stále více lidí k rekonstrukcím a modernizacím nemovitostí za účelem snížení jejich energetické náročnosti,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu meziměsíčně stoupl o 19 procent na 15,4 miliardy Kč. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,8 miliardy Kč, obdobně jako v únoru. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v březnu 4490, což je 17procentní meziměsíční a 30procentní meziroční nárůst. Ve srovnání s březnem 2020 je však počet hypoték nižší o 30 procent.
Pokles sazeb nově poskytnutých hypoték jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se v prvním čtvrtletí letošního roku dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022 v důsledku sílícího očekávání poklesu sazeb ze strany centrálních bank. Přesto zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009.
"Pomalejší pokles americké inflace vedl trh k dalšímu přehodnocení rychlosti snižování úrokových sazeb v USA, což mělo dopad na celou řadu úrokových sazeb včetně těch tuzemských. Tržní sazby delších splatností se tak během dubna dostaly na nejvyšší úroveň v letošním roce a budou tak dosavadní relativně rychlý pokles hypotečních úroků brzdit," upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Klienti očekávají budoucí pokles úrokových sazeb a zároveň se obávají růstu cen nemovitostí, což vede k pravidelnému růstu hypotečního trhu, komentoval čísla zemský ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Aktuálně se podle něj volí krátké fixace se splatností do tří let, a to z důvodu očekávání lepších zítřků v podobě nižších splátek a energií a vyšších mezd.
Průměrná hypotéka v březnu mírně vzrostla z 3,38 milionu na 3,44 milionu Kč, což je nejvyšší hodnota od prosince 2021 a nepatrně nižší úroveň pod dosavadním maximem z listopadu 2021. Tehdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu na 2,83 milionu Kč.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč.
fd ptd
Šéfka MMF varuje před desetiletím slabého globálního ekonomického růstu
Washington 11. dubna (ČTK) - Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová dnes varovala, že světovou ekonomiku by mohlo čekat desetiletí slabého ekonomického růstu. Před zahájením jarního zasedání organizace, v jejímž čele stojí, podle zahraničních agentur volala po přijetí opatření na podporu růst produktivity a snížení dluhu a centrální banky vyzvala, aby nesnižovaly úrokové sazby příliš brzy, protože tím podle ní riskují návrat inflace.
'Střízlivou realitou je, že globální aktivita je podle historických standardů slabá a vyhlídky na růst se od globální finanční krize zpomalují,' uvedla Georgievová. 'Inflace není zcela překonána, fiskální rezervy byly vyčerpány a zadlužení vzrostlo, což představuje v mnoha zemích velký problém pro veřejné finance,' dodala. Svět podle ní čeká 'pomalé a neuspokojivé' desetiletí, které označila za 'vlažná dvacátá léta'.
MMF pro letošní rok předpokládá tempo růstu globální ekonomiky ve výši zhruba tří procent, což je mírně nad loňskou projekcí. Historický průměr činí 3,8 procenta.
Podle Georgievové by měly centrální banky odolat pokušení snížit své hlavní úrokové sazby příliš brzy. Riskovaly by tak opětovné zvýšení inflace a nové zpřísnění měnové politiky.
'Tam, kde je to nutné, musí tvůrci politiky odolat výzvám k brzkému snížení úrokových sazeb,' řekla šéfka MMF. 'Předčasné uvolnění by mohlo přinést nová inflační překvapení, která by si dokonce mohla vyžádat další zpřísnění měnové politiky,' dodala žena, které končí mandát v čele fondu na konci září. Je ale zároveň jedinou kandidátkou na další pětileté funkční období v čele MMF.
Příští týden se ve Washingtonu uskuteční jarní zasedání MMF a Světové banky. Na akci budou ministři financí, centrální bankéři a politici jednat o nejpalčivějších problémech světové ekonomiky. Každoroční setkání se bude konat v době, kdy globální finanční stabilitu ohrožuje několik konfliktů, včetně ruské invaze na Ukrajinu nebo války mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem v Pásmu Gazy.
vjn jrm