ČNB: Dluhy českých domácností u bank v únoru stouply na 2,259 bilionu korun
Praha 28. března (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank letos v únoru stouply meziměsíčně o 6,3 miliardy korun na více než 2,259 bilionu Kč. Zadlužení firem se zvýšilo o 10,9 miliardy na 1,386 bilionu korun. V meziročním srovnání byl na konci února objem úvěrů u domácností vyšší o 105,8 miliardy Kč a u nefinančních podniků o 128,4 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
"Zdá se, že zlepšující se finanční kondice domácností a optimističtější očekávání pro letošní rok se promítají do ochoty více utrácet, růst tržeb maloobchodníků od listopadu stále zrychluje. Všechny tyto faktory tak přispívají k vyšší ochotě spotřebitelů si vzít úvěr," řekl ČTK hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. Tempo zadlužování domácností podle něj zrychlilo. "Na spotřebitelských úvěrech jsme zaznamenali nárůst výrazných 0,7 procenta, o rok dříve to bylo pouze 0,4 procenta," dodal.
Podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona s poklesem úrokových sazeb také oživuje hypoteční trh. "V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliardy korun nových hypoték, což je o téměř 75 procent více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021," uvedl.
Dluhy domácností u bank v ČR rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně stoupl o zhruba 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Její úvěroví klienti totiž přešli podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.
Naprostou většinu z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. Ke konci února činily 1,749 bilionu Kč, tedy zhruba čtyři pětiny všech dluhů domácností. V únoru vzrostl objem úvěrů na bydlení meziměsíčně o 0,2 procenta.
Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od loňského března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale vytrvale rostl až do listopadu, kdy se zadlužení firem meziměsíčně snížilo. Většinu dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry. Jejich objem ke konci druhého kalendářního měsíce letošního roku dosáhl 755 miliard Kč, což představuje 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Letos v únoru byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
dto str rdo
Fúze a akvizice se v prvním čtvrtletí díky velkým dohodám zotavily
New York 28. března (ČTK) - Fúze a akvizice ve světě se v prvním čtvrtletí po nevýrazném výkonu v loňském roce zotavily, zejména díky návratu velkých dohod. Celková hodnota fúzí a akvizic vzrostla o 30 procent zhruba na 755,1 miliardy USD (17,7 bilionu Kč). Počet transakcí s hodnotou vyšší než deset miliard USD pak vzrostl na 14, zatímco ve stejném období loni jich bylo pět. S odvoláním na nejnovější údaje společnosti Dealogic to dnes uvedla agentura Reuters.
Důvěra vedení firem v uzavírání obchodů se podle investičních bankéřů zlepšila díky vysokým ziskům, očekávanému snížení úrokových sazeb v letošním roce a obecně vyšší aktivitě na trzích. Novým impulsem pro další růst by se mohl stát úspěšný debut společností Astera Labs a Reddit na akciové burze.
Ve Spojených státech se objem fúzí a akvizic zvýšil o 59 procent na 431,8 miliardy USD. Hodnota transakcí v Evropě se zvýšila o 64 procent, v Asii a Tichomoří však objem fúzí a akvizic klesl o 40 procent.
Několik velkých společností v prvním čtvrtletí využilo svého silného ocenění k financování velkých obchodů. Některé firmy s ratingem v investičním pásmu si pak půjčily na realizaci obchodů s velkou hodnotou.
Mezi největší transakce v prvním čtvrtletí patřilo převzetí firmy Discovery Financial společností Capital One za 35,3 miliardy USD a dohoda firmy Synopsys o převzetí konkurenční softwarové firmy Ansys za 35 miliard USD. Třetí bylo spojení firem Diamondback Energy a Endeavor Energy v hodnotě 26 miliard USD.
K růstu objemu transakcí přispěly také strukturované dohody, které zahrnují odštěpení a vyčlenění částí společností. Velké veřejně obchodované firmy uskutečnily strategické revize a pak se buď zbavily nepotřebných divizí, nebo osamostatnily své rychle rostoucí podnikání. Mezi takové transakce patřilo vyčlenění severoamerických aktivit producenta stavebních materiálů Holcim a vyčlenění výroby zmrzliny od firmy Unilever. V prvním čtvrtletí bylo oznámeno 13 transakcí, jejichž hodnota by měla činit více než jednu miliardu USD. Loni jich bylo osm.
Největší transakce obvykle bývají v technologickém sektoru. Loni sice tento sektor zaznamenal pokles, od té doby se ale zotavuje. V prvním čtvrtletí hodnota dohod v tomto odvětví stoupla o více než 42 procent na 153,8 miliardy USD, technologický sektor tak měl nejvyšší podíl na celkovém objemu fúzí a akvizic. Známky zpomalení zatím nevykazují transakce v ropném a plynárenském sektoru, které podpořily objem transakcí ke konci loňského roku. Je to především díky konsolidaci v lukrativní Permské pánvi.
Analytici také upozorňují, že společnosti se pustily do realizace velkých dohod i přes možné námitky regulátorů a stále více se pokoušejí vyhrát soudy nad regulátory. Jeden z šéfů oddělení fúzí a akvizic pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky v bance JPMorgan Dwayne Lysaght uvedl, že firmy musejí být ochotné čekat na uzavření transakcí 18 měsíců i déle a že doba potřebná k jejich dokončení se výrazně prodloužila.
Bankéři také čekají nárůst přeshraničních transakcí díky tomu, že kupující mají dost peněz. V prvním čtvrtletí objem těchto transakcí stoupl o 17 procent na 171,7 miliardy USD.
irl spr