Fúze a akvizice se v prvním čtvrtletí díky velkým dohodám zotavily
New York 28. března (ČTK) - Fúze a akvizice ve světě se v prvním čtvrtletí po nevýrazném výkonu v loňském roce zotavily, zejména díky návratu velkých dohod. Celková hodnota fúzí a akvizic vzrostla o 30 procent zhruba na 755,1 miliardy USD (17,7 bilionu Kč). Počet transakcí s hodnotou vyšší než deset miliard USD pak vzrostl na 14, zatímco ve stejném období loni jich bylo pět. S odvoláním na nejnovější údaje společnosti Dealogic to dnes uvedla agentura Reuters.
Důvěra vedení firem v uzavírání obchodů se podle investičních bankéřů zlepšila díky vysokým ziskům, očekávanému snížení úrokových sazeb v letošním roce a obecně vyšší aktivitě na trzích. Novým impulsem pro další růst by se mohl stát úspěšný debut společností Astera Labs a Reddit na akciové burze.
Ve Spojených státech se objem fúzí a akvizic zvýšil o 59 procent na 431,8 miliardy USD. Hodnota transakcí v Evropě se zvýšila o 64 procent, v Asii a Tichomoří však objem fúzí a akvizic klesl o 40 procent.
Několik velkých společností v prvním čtvrtletí využilo svého silného ocenění k financování velkých obchodů. Některé firmy s ratingem v investičním pásmu si pak půjčily na realizaci obchodů s velkou hodnotou.
Mezi největší transakce v prvním čtvrtletí patřilo převzetí firmy Discovery Financial společností Capital One za 35,3 miliardy USD a dohoda firmy Synopsys o převzetí konkurenční softwarové firmy Ansys za 35 miliard USD. Třetí bylo spojení firem Diamondback Energy a Endeavor Energy v hodnotě 26 miliard USD.
K růstu objemu transakcí přispěly také strukturované dohody, které zahrnují odštěpení a vyčlenění částí společností. Velké veřejně obchodované firmy uskutečnily strategické revize a pak se buď zbavily nepotřebných divizí, nebo osamostatnily své rychle rostoucí podnikání. Mezi takové transakce patřilo vyčlenění severoamerických aktivit producenta stavebních materiálů Holcim a vyčlenění výroby zmrzliny od firmy Unilever. V prvním čtvrtletí bylo oznámeno 13 transakcí, jejichž hodnota by měla činit více než jednu miliardu USD. Loni jich bylo osm.
Největší transakce obvykle bývají v technologickém sektoru. Loni sice tento sektor zaznamenal pokles, od té doby se ale zotavuje. V prvním čtvrtletí hodnota dohod v tomto odvětví stoupla o více než 42 procent na 153,8 miliardy USD, technologický sektor tak měl nejvyšší podíl na celkovém objemu fúzí a akvizic. Známky zpomalení zatím nevykazují transakce v ropném a plynárenském sektoru, které podpořily objem transakcí ke konci loňského roku. Je to především díky konsolidaci v lukrativní Permské pánvi.
Analytici také upozorňují, že společnosti se pustily do realizace velkých dohod i přes možné námitky regulátorů a stále více se pokoušejí vyhrát soudy nad regulátory. Jeden z šéfů oddělení fúzí a akvizic pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky v bance JPMorgan Dwayne Lysaght uvedl, že firmy musejí být ochotné čekat na uzavření transakcí 18 měsíců i déle a že doba potřebná k jejich dokončení se výrazně prodloužila.
Bankéři také čekají nárůst přeshraničních transakcí díky tomu, že kupující mají dost peněz. V prvním čtvrtletí objem těchto transakcí stoupl o 17 procent na 171,7 miliardy USD.
irl spr
Analytici: Zhoršení výhledu ČEZ nebude mít výraznější dopad na její akcie
Praha 27. března (ČTK) - Zhoršení výhledu hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ nebude mít výraznější dopad na kurz jejích akcií a dluhopisů. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Mezinárodní ratingová agentura Moody's v úterý zhoršila výhled hodnocení ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala beze změny na stupni Baa1. Po 12:00 rostly akcie ČEZ na burze o 1,6 procenta na 846 Kč na akcii.
Zhoršení výhledu naznačuje, že v budoucnosti by Moody's mohla ratingovou známku ČEZ zhoršit. Moody's ke změně výhledu přikročila několik dnů po oznámení, že ČEZ zaplatí 21,4 miliardy Kč za koupi podílu 55,2 procenta v české plynárenské společnosti GasNet. Agentura uvedla, že převzetí dává strategický smysl, protože umožňuje ČEZ posílit pozici na českém energetickém trhu, nicméně akvizice je spojena se značnou dluhovou zátěží. GasNet dluží kolem 55 miliard korun.
Analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler ČTK řekl, že dluhopisy ČEZ na zprávu o zhoršení výhledu prakticky nereagují. Zhoršení výhledu není snížení ratingu, takže síla tohoto vyjádření není podle něj zásadní. Navíc hodnocení Moody’s zůstává bezpečně v investičním stupni, ČEZ je tedy řazen mezi velmi bezpečné dluhopisy. "Ani akcie na to nereagují, není to kurzotvorná zpráva," dodal.
Zhoršení výhledu ratingu ČEZ několik dní po ohlášení relativně velké akvizice zadluženého subjektu je podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala indikací citlivosti ratingových agentur na dluhovou zátěž a výhled na ni.
Makléř Wood Company Vladimír Vávra snížení ratingového výhledu pro ČEZ ze strany agentury Mooody’s vnímá neutrálně. I po převzetí dluhu GasNetu bude její zadlužení stále hluboko pod průměrným zadlužením srovnatelných energetických společností. Nečeká tudíž, že by očekávané zvýšení zadlužení znamenalo pro ČEZ nějaký zásadní nárůst nákladů při financování dluhu či zhoršení přístupu k financování.
Zhoršený výhled Moody’s reflektuje riziko nižších budoucích příjmů z prodeje elektřiny kvůli jejich klesající tendenci na trzích. "Navíc každé zvýšení zadlužení je potenciálním rizikem, obzvlášť v době vysokých úrokových sazeb. A to i navzdory tomu, že akvizice dává strategicky smysl," uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, který ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému podniku či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
Společnost ČEZ minulý týden oznámila, že její čistý zisk loni meziročně klesl o 63 procent na 29,6 miliardy Kč. Podle analytiků šlo o výraznější propad, než byla očekávání trhu. Důvodem je hlavně výraznější vliv mimořádných daní a odvodů, na nichž podnik odvedl kolem 40 miliard Kč. ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
fd ktp rot