ČNB snížila úrokovou sazbu na 5,75 pct., experti čekají zlevnění úvěrů
Praha 20. března (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Dva ze sedmi členů bankovní rady navrhovali pokles sazby až na 5,5 procenta. Výsledek jednání odpovídal očekáváním analytiků. Podle nich je ČNB obezřetná zejména kvůli vyššímu růstu cen služeb a slabšímu kurzu koruny, přestože inflace v únoru klesla na dvouprocentní cíl centrální banky. Snížení sazeb podle expertů povede k dalšímu poklesu úroků tuzemských bank u vkladů i úvěrů, způsobí také růst cen nemovitostí.
Uvolňování měnové politiky zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu.
Vývoj ekonomiky a inflace by opodstatňoval ještě výraznější pokles sazeb, míní analytik Komerční banky Martin Gürtler. 'ČNB zvolila opatrnější přístup k uvolňování měnové politiky, patrně z důvodu obav z dalšího oslabení koruny a také ze stále zvýšené inflace u služeb,' uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Vývoj měnového kurzu bankovní rada při svém rozhodování velmi zvažovala, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. 'Pokud by dál oslabovala, je to něco, co bychom neradi viděli, protože další oslabení není konzistentní s tím, abychom udrželi nízkou inflaci,' řekl.
Připomněl také další proinflační rizika, jako je rychlejší růst cen služeb, rychlé oživení úvěrového a hypotečního trhu nebo přehnané mzdové požadavky. Při naplnění rizik by se inflace podle něj mohla odpoutat od dvouprocentního cíle a přiblížit se ke třem procentům. Bankovní rada proto bude k dalšímu snižování sazeb přistupovat opatrně. Nová rovnovážná sazba podle Michla bude vyšší než před pandemií covidu-19, první detailní analýzu o její výši by bankovní rada měla mít v květnu.
Koruna dnes po Michlově komentáři zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posílila o osm haléřů na 25,20 Kč/EUR, k dolaru o šest haléřů na 23,22 Kč/USD.
Seidler očekává, že v návaznosti na snížení základní sazby ČNB budou klesat i úroky korporátních úvěrů i úrokové sazby u vkladů. Pro hypoteční sazby dnešní rozhodnutí centrální banky potvrzuje nastolený trend a očekávání trhu, které je už vidět na tržních sazbách delších splatností, uvedl Seidler. Krok ČNB podle něj zapadá do dlouhodobějších očekávání a zahájený pokles hypotečních sazeb tak bude pokračovat, ačkoli delší sazby od poloviny března mírně rostou. V únoru se průměrná hypoteční sazba snížila o dvě desetiny procenta a dostala se na 5,36 procenta.
Zlevnění hypoték povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech, uvedl ředitel a zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch. Podle něj se to projeví v růstu cen nemovitostí.
str rot
Média: Saúdská Arábie chystá obří fond na investice do umělé inteligence
New York/Dubaj 20. března (ČTK) - Vláda Saúdské Arábie chystá obří fond zaměřený na investice do umělé inteligence (AI), vložit chce do něj asi 40 miliard dolarů (934 miliard Kč). S odkazem na informované zdroje to napsal americký list The New York Times (NYT) a později to potvrdily i zdroje televize CNBC. Saúdská Arábie se snaží svou ekonomiku zbavit závislosti na příjmech z prodeje ropy a více ji diverzifikovat.
Newyorský list v úterý s odkazem na tři své zdroje napsal, že zástupci saúdskoarabského Veřejného investičního fondu (PIF) jednali v minulých týdnech o potenciálním partnerství s americkou společností rizikového kapitálu Andreessen Horowitz a s dalšími finančníky.
O záměru se podle zdrojů CNBC jedná už několik měsíců. Saúdskoarabský státní investiční fond PIF patří k největším svého druhu na světě, ve správě má zhruba 925 miliard dolarů a Saúdská Arábie jeho prostřednictvím realizuje své investiční plány ve světě. Andreessen Horowitz je jednou z největších společností rizikového kapitálu v kalifornském Silicon Valley, ve správě má investice zhruba za 35 miliard dolarů.
Andreessen Horowitz a správce PIF Jásir ar-Rumajján podle NYT jednali o možnosti, že by si americká firma zřídila kancelář v Rijádu. Představitelé PIF se také zabývali otázkou, jakou roli by mohl hrát Andreessen Horowitz a jak by takový fond fungoval. Plány se ale ještě mohou změnit.
Investic do saúdského fondu pro umělou inteligenci by se mohli účastnit i další investoři z odvětví rizikového kapitálu. Fond by měl začít fungovat v druhé polovině letošního roku. Zástupci Saúdské Arábie potenciálním partnerům naznačili, že země má zájem podporovat různé technologické start-upy spojené s umělou inteligencí, včetně výrobců čipů a rozsáhlých datových center, napsal NYT.
Ar-Rumajján v únoru představil saúdské království jako potenciální centrum pro aktivity umělé inteligence mimo USA. Odkazoval přitom na energetické zdroje a finanční kapacitu, kterou Saúdská Arábie disponuje. Království má podle něj "politickou vůli" projekty AI realizovat a také dostatek finančních prostředků, které by mohlo vynaložit na rozvoj této technologie.
PIF hledá vhodné investiční příležitosti po celém světě a je pilířem iniciativy nazvané Vize 2030, kterou prosadil korunní princ Muhammad bin Salmán. Miliardy dolarů už fond investoval do nákupu podílů ve významných firmách s mezinárodní působností, jako je Uber, Bank of America, Citigroup, SoftBank či Blackstone.
Andreessen Horowitz už podpořil několik úspěšných firem, včetně Airbnb, Coinbase, Facebook a Slack. V portfoliu má téměř 100 start-upů, které se věnují umělé inteligenci. "Hrozba, že nebudeme razantně usilovat o globální dominanci AI,... je značná," napsal loni v červnu na blogu firmy její spoluzakladatel Marc Andreessen.
spr