Únorová inflace dosáhla cíle ČNB, proti prognóze centrální banky byla nižší
Praha 11. března (ČTK) - Únorová inflace dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), a skončila tak 0,8 procentního bodu pod její prognózou. Slabší než očekávaný byl růst regulovaných cen, nižší byla také jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit. Naopak pohonné hmoty meziročně zdražily, zatímco centrální banka očekávala jejich zlevnění. V komentáři k vývoji spotřebitelských cen to dnes uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.
Jádrová inflace zvolnila na 2,8 procenta z lednových 2,9 procenta, ČNB ji přitom v únoru očekávala 3,5 procenta. "V jejím odeznívání, které trvá již druhým rokem, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka v důsledku restriktivního nastavení měnové politiky. Utlumená ekonomická aktivita působící na pokles ziskových marží výrobců a prodejců vedla ke zpomalení růstu cen zboží," uvedl Král. Upozornil však, že cenový růst ve službách zůstává nadále zvýšený.
Regulované ceny se zvýšily o šest procent, zatímco ČNB očekávala jejich růst o 8,6 procenta. Ceny pohonných hmot meziročně vzrostly o 0,3 procenta, prognóza ČNB předpokládala pokles o 4,4 procenta.
"Meziroční dynamika cen potravin v únoru setrvala v záporných hodnotách vlivem zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ve stejném směru působila utlumená spotřebitelská poptávka po potravinách," uvedl Král. Potraviny meziročně zlevnily o 1,1 procenta, ČNB ale očekávala výraznější pokles cen o 1,8 procenta.
Král konstatoval, že tradiční změny ceníků, ke kterým podnikatelé sahají na počátku roku, byly méně výrazné, než ČNB ve své prognóze předpokládala. Inflace se podle něj bude po celý rok pohybovat na dohled dvouprocentního cíle centrální banky.
str rot
Analytici: Oslabení ekonomiky se začíná projevovat méně volnými místy
Praha 8. března (ČTK) - Oslabení české ekonomiky se na trhu práce začíná projevovat menším počtem volných pracovních míst. Přesto ale nezaměstnanost nebude pro Česko znamenat problém a za celý letošní rok zůstane pod čtyřmi procenty, shodli se dnes analytici oslovení ČTK. Podle nich se tak firmy i nadále budou potýkat s nedostatkem zaměstnanců. Podle dnešních údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v únoru byl stejně jako v lednu čtyři procenta, lidí bez práce bylo zhruba o 27.500 více než volných míst.
"Únorová stagnace míry nezaměstnanosti je v tuzemsku standardním jevem, který odráží podobně utlumenou aktivitu sezónních činností jako v lednu. Nevalná kondice české ekonomiky se ovšem do statistik pracovního trhu již mírně propisuje. Počet volných pracovních pozic se letos nachází na hodnotách, které jsme pozorovali naposledy v dubnu roku 2018. A lidí bez práce je, pokud odhlédneme od období poznamenaného pandemickými uzavírkami, nejvíce od srpna roku 2017," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že v únoru 2022 bylo volných míst zhruba 363.900, loni v únoru 283.100 a letos 268.600. "Nižší poptávku po zaměstnancích hlásí na začátku roku firmy v průmyslu i ve službách," doplnil.
"Stagnace míry nezaměstnanosti v únoru reflektuje smíšený dopad ekonomických a sezónních faktorů. Zatímco výjimečně teplý únor umožnil dřívější zahájení sezónních prací a najímání brigádníků, celková opatrnost na trhu práce a snižující se počet pracovních nabídek vedly firmy k opatrnosti při náboru kmenových zaměstnanců," řekl ČTK generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jáský.
Další růst nezaměstnanosti ale odborníci nečekají. "I přes nižší poptávku v některých odvětvích české ekonomiky zůstávají zaměstnavatelé obezřetní a nedochází tak k výraznějšímu propouštění pracovní síly. Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku," uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Celoroční nezaměstnanost letos čeká 3,8 procenta.
Podle hlavního poradce České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je český trh práce zamrzlý. "To vyžaduje aktivní zásahy k jeho oživení, přičemž denně je v pracovní neschopnosti téměř čtvrt milionu osob. V této souvislosti se nabízí významný, a přitom relativně snadno realizovatelný krok ve formě posílení prevence nemocnosti. Snížení pracovní neschopnosti představuje jednu z největších rezerv růstu, které v Česku máme," podotkl.
"Česká ekonomika potřebuje vyšší nezaměstnanost, nízká nezaměstnanost tlačí na růst mzdových očekávání a vede i k nižší produktivitě práce. Rychlejšímu oživení české ekonomiky by tak pomohl mírný pozvolný růst nezaměstnanosti," soudí generální ředitel ISS International v ČR Michael Almasy. Připomněl, že dlouhodobě neobsazené jsou hlavně nízkopříjmové pozice.
str mha