Zrušením daňové uznatelnosti vína jako daru přijdou vinaři až o 30 pct tržeb
Praha 9. prosince (ČTK) - Od letošního roku přestalo platit daňové zvýhodnění tichého vína jako firemního daru, což se projeví v propadu tržeb vinařů o 15 až 30 procent, změna nejvíce zasáhne malá a střední vinařství. Na dotaz ČTK to uvedl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad. Podle oslovených analytiků firmy letos jako alternativu k vínu zvolí kávu nebo čokoládu, u kterých lze za splnění určitých podmínek uplatnit nárok na odpočet DPH.
Vína, která firmy dosud kupovaly jako firemní dary, tvořily u malých a středních vinařství mezi 30 až 60 procent tržeb, tvrdí Chlad. Přesný dopad nového opatření, které neumožňuje daňovou uznatelnost tichého vína jako daru v hodnotě do 500 korun, budou vinaři znát až v prvním čtvrtletí příštího roku, svaz zatím očekává propad tržeb až o 30 procent. "Promítnout se navíc do těchto propočtů mohou i klimatické vlivy, které speciálně v letošním roce úrodu redukovali nezanedbatelně," uvedl Chlad.
Zároveň upozornil, že opatření se dotknou i jiných částí ekonomiky. Řada podniků, například se zemědělskými stroji, technologiemi či penziony, podle něj hlásí již nyní propady tržeb ke konci roku 2024 v řádu 30 až 40 procent. "Mám již i avíza o chystaném ukončení provozu vybraných firem," upozornil Chlad.
Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky část zvýšení daňové zátěže na sebe přenese samotný vinař, například snížením nabídkové ceny, které bude částečně kompenzovat daňové náklady firem spojené se zrušením daňové výjimky. "Cílem bude přesvědčit firmy, aby opakovaly nákupy z minulých let i za cenu nižší marže," uvedl.
Také Chlad tvrdí, že vinaři budou muset změny absorbovat do svých marží. "Především v segmentu základních vín už ale není moc kam sahat," uvedl. Vinaři nicméně na změny začali reagovat už po loňském ohlášení a investovali například do nových produktů či technologií. "Více se poohlížejí po zahraničních příležitostech a v dobách, kdy se příliš nedaří ani gastru, hledají synergie v podobě společných projektů," dodal Chlad.
Peterka nicméně nepředpokládá, že by firmy hromadně přestaly od vinařů odebírat. "Očekávám, že minimálně v dalších letech bude tradice pokračovat. Postupně ale budou firmy přecházet na daňově zvýhodněné alternativy, kterých je nepřeberné množství," uvedl Peterka.
Podle Matěje Nešlehy ze společnosti zajišťující daňové poradenství KODAP TAX budou firmy zaměstnance a partnery obdarovávat čokoládou, kávou nebo čajem, u kterých lze DPH odečíst. "Musí být opatřeny jménem, ochrannou známkou poskytovatele nebo názvem propagovaného zboží či služby. Toto označení může být umístěno přímo na produktu, jeho obalu nebo etiketě," dodal.
Nárok na odpočet DPH odpadá, pokud se jedná o alkoholické pralinky, nebo pokud hodnota daru přesahuje 500 korun. Do částky se započítává i potisk, obal či doprava.
Změny v daňové uznatelnosti byly přijaty loni společně s vládním konsolidačním balíčkem. Podle Chlada budou dopady změn o to horší, protože přicházejí v době, kdy prodeje tichých vín čtvrtým rokem pro sobě klesají.
trp rot
Průmysl a stavebnictví si v říjnu pohoršily, přebytek zahraničního obchodu klesl
Praha 9. prosince (ČTK) - Průmyslová výroba a stavební produkce v Česku si v letošním říjnu meziročně pohoršily. Průmysl po dvou měsících růstu klesl o 2,1 procenta, podle analytiků tak dřívější předpoklady jeho oživení v pozdější části roku berou zasvé. Stavební produkce se snížila o 3,6 procenta, což potvrzuje celoroční trend. Přebytek českého zahraničního obchodu pak v říjnu meziročně klesl o 3,2 miliardy na 11 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Říjnový pokles českého průmyslu byl silnější, než předpokládal trh. "Situace v tuzemském průmyslu je vratká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu hlavních partnerů v čele s Německem a obecně situace na našich klíčových exportních trzích," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila se potvrdil dosavadní trend stagnace, kdy průmysl zpravidla v jednom měsíci vykáže mírný nárůst a v tom následujícím podobný pokles.
Hodnota nových průmyslových zakázek se proti loňsku zvýšila o dvě procenta, kladně to ovlivnila výroba počítačů a elektronických přístrojů. Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,1 procenta a české o 0,2 procenta. Analytik UniCredit Patrik Rožumberský ale upozornil, že zakázky pro vybraná odvětví sice meziročně mírně rostly, růst byl ovšem nejslabší za poslední tři měsíce. Výsledek byl navíc podpořený vyšší základnou a je obecně zkreslený tím, že se uvádí v běžných cenách. Naděje na zotavení průmyslu jsou podle něj v dohledné době mizivé.
"Rok 2024 nedokázal naplnit loňská očekávání pro oživení," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Mezi hlavní faktory stále řadí poměrně slabou domácí a zahraniční poptávku. Pro průmysl jako celek jsou brzdou hlavně strukturální problémy zejména v podobě vysokých cen energie v mezinárodním porovnání, dodal.
K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Stavebnictví letos klesá po většinu roku, výroba podle ČSÚ oproti loňsku stoupla pouze v únoru a červenci.
Ekonom BH Securities a ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček podotkl, že růst cen nemovitostí by měl motivovat k větší výstavbě. "V České republice však momentálně vidíme pravý opak. Nemovitosti zdražují, ale staví se méně. Je evidentní, že trh momentálně nefunguje správně, což je způsobeno přílišným množstvím regulací, dlouhými povolovacími procesy a nepovedenou digitalizací," sdělil.
Analytici míní, že situace se zřejmě nezlepší a stavebnictví za rok 2024 tak může klesnout zhruba o čtyři procenta. "K lepšímu by se situace měla otočit až v příštím roce, jak naznačuje zvyšující se důvěra ve stavebnictví. Roli by měly sehrát nižší úrokové sazby, a tedy levnější financování, i vyšší investiční aktivita podpořená penězi z fondů EU," uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Říjnový výsledek zahraničního obchodu také zůstal za očekáváním trhu. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s auty, naopak negativní vliv měl obchod se stroji. Dynamika vývozu i dovozu byla podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka slabá. "V případě vývozu se projevuje zejména slabá poptávka z Německa a dalších zemí eurozóny. Zde bohužel nejsou příliš příznivé vyhlídky ani na další měsíce," řekl. Naopak dovoz podle něj ovlivňuje slabá poptávka ze strany českých firem.
Za leden až říjen činí přebytek zahraničního obchodu 195 miliard korun. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že je to více než celoroční přebytek z dosud rekordních let 2020, 2016 a 2017. V příštím roce ale bilance nejspíš neskončí tak dobrým výsledkem jako letos, míní analytik Raiffeisenbank Martin Kron. "Čeští exportéři vyhlížejí příští rok s obavami vzhledem k předpokládaným krokům Donalda Trumpa na poli mezinárodního obchodu," uvedl.
mtj ptd