Americká banka NYCB má potíže, zajistila si miliardovou finanční injekci
New York 7. března (ČTK) - Americká banka New York Community Bancorp (NYCB) si zajistila finanční injekci v objemu jedné miliardy dolarů (23,3 miliardy Kč). Mezi investory je i bývalý ministr financí Steven Mnuchin, a to prostřednictvím své investiční společnosti Liberty Strategic Capital. Banka, která má po odhalení slabin v podnikovém řízení vážné potíže, zároveň ve středu jmenovala nového šéfa. Dnes banka informovala o dalším odlivu vkladů a rozhodla, že opět sníží dividendu, uvedla agentura Reuters.
Kapitál banky posílily také investiční firmy Hudson Bay Capital, Reverence Capital Partners a Citadel Global Equities, přispěli také další institucionální investoři a někteří členové vedení banky.
Akcie NYCB ve středu prošly bouřlivým vývojem. Nejprve klesly zhruba o 45 procent, po oznámení miliardové injekce ale o 30 procent zpevnily. Za celý den tak vykázaly růst o 7,4 procenta. Analytik KBW Chris McGratty ve zprávě pro klienty uvedl, že posílení kapitálu je pro stávající akcionáře bolestivé, mělo by však zmírnit obavy ze systémových rizik.
'Je to dobré řešení pro širší systém, ukazuje to schopnost přilákat soukromý kapitál. Změny v řízení a ve správní radě poskytují investorům důvěryhodnost,' napsal McGratty. Domnívá se zároveň, že banka může stále prodávat aktiva a převádět úvěrové riziko, aby svou kapitálovou přiměřenost mohla zvýšit ještě víc nad současný desetiprocentní cíl.
Analytik bankovního sektoru ze společnosti Argus Research Kevin Heal očekává, že finanční injekce zmírní obavy vkladatelů. Dodal, že na rozdíl od finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB), který měl nepojištěné vklady, NYCB stejnou úroveň nepojištěných vkladů nemá. SVB loni odstartovala bankovní krizi ve Spojených státech, spolu s ní zkrachovaly ještě další dvě velké banky, a sice Signature Bank a First Republic Bank.
NYCB dnes oznámila, že za poslední měsíc zaznamenala sedmiprocentní odliv objemu vkladů. Přistoupila i ke snížení dividendy, od ledna už podruhé. To podle analytiků zmírní mezi investory optimismus, který vyvolala zpráva o zajištění miliardové injekce. Akcie banky na začátku dnešního obchodování vykazovaly asi čtyřprocentní pokles.
Problémy v NYCB se začaly objevovat už na začátku měsíce, kdy banka přiznala slabiny v interní kontrole a vyměnila ředitele. Novým šéfem se stal Joseph Otting, který dříve působil jako hlavní úředník pro kontrolu měny ve vládě prezidenta Donalda Trumpa. Od roku 2010 do roku 2015 byl šéfem a členem správní rady banky OneWest, než ji koupila společnost CIT Group. Jedním ze zakladatelů OneWest je právě exministr Mnuchin.
'Při hodnocení této investice jsme měli na paměti profil úvěrového rizika banky,' uvedl Mnuchin v prohlášení. Mnuchin se teď připojí k rozšířené správní radě NYCB.
NYCB zveřejnila 31. ledna výsledky hospodaření, které ukázaly, že banka má za čtvrté čtvrtletí překvapivě ztrátu. Jsou za ní především vysoké rezervy na krytí ztrátových úvěrů, které má banka vůči sektoru komerčních nemovitostí. Ten se už delší dobu v USA potýká s vážnými problémy, zejména v segmentu kancelářských budov.
spr
DIW: Německá ekonomika se nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo
Berlín 7. března (ČTK) - Německá ekonomika se nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo, uvedl dnes německý výzkumný institut DIW. Očekává proto, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v prvním čtvrtletí klesne o 0,1 procenta, zatímco v posledních třech měsících loňského roku zaznamenala největší evropská ekonomika pokles o 0,3 procenta. To znamená, že pokud se prognóza naplní, ocitne se Německo v recesi. Na začátku letošního roku v zemi prudce klesly průmyslové zakázky, ukázaly dnešní údaje statistického úřadu. Německo je největším obchodním partnerem České republiky.
"Vzhledem k tomu, že inflace nadále klesá, stane se od druhého čtvrtletí hlavním motorem hospodářského růstu opět soukromá spotřeba," uvedl za výzkumný ústav DIW Timm Bönke. Třebaže se do druhého čtvrtletí očekává návrat k mírnému růstu, německá ekonomika bude v letošním roce stagnovat, očekává DIW. Až dosud počítal s růstem HDP o 0,6 procenta.
DIW je zatím posledním institutem, který zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní rok. Ve středu obdobně zhoršil výhled i hospodářský institut Ifo, který v letošním roce očekává růst HDP o 0,2 procenta. Na konci ledna přitom ještě čekal růst o 0,7 procenta. "Jsme o něco pesimističtější než naši kolegové," řekl při prezentaci výhledu šéf institutu DIW Marcel Fratzscher.
Na příští rok DIW naopak počítá s růstem ekonomiky o 1,2 procenta. Svůj předchozí odhad upravil o dvě desetiny procentního bodu směrem vzhůru.
V porovnání s předchozím měsícem se průmyslové objednávky propadly o 11,3 procenta, zatímco analytici počítali zhruba s polovičním poklesem. V prosinci objednávky v průmyslu naopak stouply, po zpřesnění dat o 12 procent. Předběžná zpráva ukazovala na jejich zvýšení o 8,9 procenta.
Propad způsobilo zpomalení velkých zakázek, které se po silném prosincovém růstu vrátily na obvyklou úroveň, uvedl statistický úřad. Méně kolísavý tříměsíční údaj ukázal proti předchozímu období růst o 2,3 procenta.
"Klesající trend, který pozorujeme už dva roky, pokračoval i v lednu," uvedl ekonom Ralph Solveen ze společnosti Commerzbank. "To naznačuje, že průmyslová výroba bude v nadcházejících měsících nadále klesat, což přispěje k tomu, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí opět klesne," dodal.
Export z Německa se v lednu nicméně zvýšil o 6,3 procenta, což je mnohem více, než se čekalo. Poptávka po německém zboží se zvýšila jak v zemích Evropské unie, tak i v Číně, uvedl ve středu německý statistický úřad.
lsk spr