Podmínky v průmyslu se v únoru dál zhoršily, ale méně než v lednu
Praha 1. března (ČTK) - Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru dál zhoršily. Útlum nicméně ustoupil druhý měsíc v řadě a jeho tempo bylo nejslabší téměř za rok. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl 44,3 bodu, uvedla dnes společnost SP Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. V lednu index PMI činil 43 bodů.
Prosperita odvětví klesá od června 2022. Výroba v českých zpracovatelských firmách se v únoru stále snižovala, ale pomaleji než dřív. Domácí i zahraniční poptávka zůstala slabá a firmy v omezování výdajů pokračovaly v propouštění a v redukci zásob nákupů i hotových výrobků. Výrobci ale byli optimističtí ve výhledech na nadcházející rok a důvěra byla nejvyšší za bezmála 12 měsíců.
"Data PMI v únoru ukázala na zmírnění poklesu v českém zpracovatelském sektoru a firmy zaznamenaly známky optimismu. Světlým bodem byly slabší poklesy výroby a nových zakázek a nejvyšší stupeň důvěry za téměř rok. Firmy se nicméně vyhýbaly náborům a zvyšování nákupní aktivity, spíš v rámci redukce výdajů propouštěly pracovníky na plný úvazek a dál čerpaly ze zásob," uvedla vedoucí ekonomka SP Global Market Intelligence Sian Jones.
Ceny vstupů vzrostly podle ní poprvé za rok a inflaci poháněly náklady na dopravu a mzdy. Zvýšení výdajů bylo nepatrné, ale přesto se neodrazilo na prodejních cenách, protože firmy si chtěly v náročných obchodních podmínkách udržet konkurenceschopnost a zlevňovaly, dodala.
Pokles nových zakázek v české výrobě byl v únoru sice nejslabší za tři měsíce, ale stále prudký. Účastníci průzkumu zmiňovali útlum poptávky na domácích i exportních trzích způsobený odkladem objednávek vzhledem k ekonomické nejistotě. Vyšší provozní náklady se spojovaly s vyššími cenami energií, dopravy a výdaji na mzdy.
Snížení zaměstnanosti v polovině prvního čtvrtletí podle firem poháněly snahy omezit výdaje. Tempo propouštění bylo prudké a šlo ruku v ruce se silným poklesem rozpracovanosti. Ten byl nicméně nejslabší od září 2022.
Výsledky indexu nákupních manažerů v českém průmyslu ukazují navzdory zvýšení samotného PMI stejný obrázek jako v předchozích měsících, řekl ČTK analytik Banky Creditas Petr Dufek. "Firmám chybí zakázky, vypomáhají si těmi staršími, optimalizují zásoby, propouštějí zaměstnance, zlevňují, avšak věří, že bude líp. Právě víra ve zlepšení situace v příštím roce tak stojí za zvýšením indexu na 44,3 bodu," dodal.
"Setrvání indexu relativně hluboko pod hodnotou 50 bodů sice znamená, že tuzemská výroba se i nadále nachází v poklesu, tempo tohoto poklesu ale zpomaluje a naznačuje tak možné 'odrážení ode dna'," uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Český průmysl se i nadále nachází daleko od ideálního stavu, v únorovém reportu PMI lze podle Zámiše sledovat určité známky optimismu.
fd ptd
Analytici: Ekonomiku táhla dolů spotřeba domácností tlumená vysokou inflací
Praha 1. března (ČTK) - Českou ekonomiku loni táhla dolů slabá spotřeba domácností tlumená vysokou inflací. Výsledek zachránil automobilový průmysl, bez jeho přispění by byl roční pokles hrubého domácího produktu (HDP) výraznější než 0,4 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK při hodnocení dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky čtvrtého čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 procenta a mírně vzrostla i spotřeba, dávají podle odborníků naději na hospodářské oživení. Razantní růst HDP ale nečekají.
"Za celý loňský rok skončila tuzemská ekonomika v mírném propadu o 0,4 procenta. Přitom bez silného vlivu automobilového sektoru, který táhl celý průmysl, by byl pokles ekonomiky přes jedno procento. Automobilový sektor je však již na hraně svých kapacit a v letošním roce tak těžko poskytne obdobně výrazný prorůstový impulz jako loni," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Celkové výsledky české ekonomiky nejsou rozhodně uspokojivé. Ukazují, jak hluboký zářez do životní úrovně a chodu celého hospodářství udělala vysoká inflace poháněná v našem případě nejenom energiemi, ale zdražováním téměř všeho," konstatoval hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil, že se Česko loni ještě vzdálilo od hospodářské úrovně před pandemií covidu-19.
"Hlavním důvodem, proč i nadále (ekonomika) zaostává za předpandemickou úrovní, zůstává slabá spotřeba domácností, které k tehdejšímu objemu schází dramatických 8,3 procenta," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Zároveň ale upozornil, že v posledním kvartálu roku spotřeba domácností mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta, což signalizuje její oživení po opadnutí vysoké inflace. "Právě spotřeba domácností ovšem již zřejmě dosáhla svého dna a v nadcházejícím období by měla převzít roli tahouna ekonomiky," dodal.
Rovněž hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek vidí u spotřeby domácností obrat k lepšímu. "Obrat k růstu soukromé spotřeby má všechny předpoklady pokračovat a sílit. Takovému vývoji by měla napomoci nečekaně rychle klesající inflace," uvedl.
V letošním roce by podle analytiků mělo nastat hospodářské oživení, růst HDP ale nepředpokládají příliš vysoký. Brzdit ho můžou i ekonomické problémy Německa, které je hlavním vývozním trhem pro české firmy. "V kombinaci s konsolidačním balíčkem se tak dá očekávat, že růst tuzemské ekonomiky zůstane v letošním roce poměrně slabý a z dnešního pohledu by byl úspěch, pokud by překonal jednoprocentní hranici," řekl Seidler.
str ptd