Obchodníkům se zlatem před Vánocemi rostly tržby o desítky procent
Praha 15. prosince (ČTK) - V předvánočním období rostou zlatníkům a obchodníkům se zlatem tržby ve srovnání s celým rokem o desítky procent, nárůst zaznamenali letos i v meziročním srovnání. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zlata a šperků. Kvůli rekordní ceně zlata Češi podle nich kupují letos spíše menší šperky a nižší gramáže zlatých slitků nebo mincí. Nejčastěji je pořizují prarodiče vnoučatům.
Předvánoční prodeje zlatých nebo stříbrných mincí a slitků coby dárek pod stromeček v prosinci v Česku meziročně vzrostly o 15 procent. Zájem v období adventu letos vzrostl o zhruba 33 procent v porovnání s předadventním obdobím, vyplývá ze statistik lídra v prodeji drahých kovů společnosti Golden Gate. "Mince kupují nejčastěji rodiče nebo prarodiče pro své potomky. Pro děti Češi vybírají mince s pohádkovou nebo filmovou tematikou, pro dospělé většinou sběratelské kousky a zlaté slitky,“ řekl analytik společnosti Pavel Ryba.
"Začátek prosince je trochu pomalejší než listopad 2024, ale nabírá to na síle," doplnil ředitel společnosti Zlaťáky.cz Martin Štich. Mezidenní nárůst tržeb je v prosinci zhruba 15 procent. Ve srovnání s rokem 2023 je prosinec silnější. "Odhaduju, že skončíme o pětinu lépe než v loňském prosinci. Samozřejmě při srovnání s roky 2021 a 2022, kdy zlato zažívalo doslova zlaté časy, nedosahujeme stejných tržeb. Je nutné říct, že zlato stojí zhruba o 40 procent víc," podotkl.
I když cena zlata stoupla na historická maxima, v případě nákupu zlatých šperků jako vánočního dárku nehraje růst ceny příliš velkou roli, míní ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek. Nejvyšší cena drahého kovu v historii ale na vánoční nákupy vliv má, lidé podle něj kupují menší šperky než v minulých letech. Vzhledem k meziročnímu nárůstu ceny zlata, která je kolem 20.000 korun na unci, Češi letos na Vánoce nadělí za stejné peníze jako loni o třetinu méně zlata, dodal.
"Přestože poptávka po zlatě příliš nepodléhá sezonním či módním trendům, i letos v adventním čase pozorujeme zvýšený zájem," uvedl Antonín Hujer z České mincovny. Vzhledem k raketovému nárůstu ceny zlata v uplynulých měsících zákazníci aktuálně preferují spíše menší gramáže. "Ty jsme schopni nabídnout v podobě slitků či investičních mincí, které razíme v řadě hmotností, od jedné pětadvacetiny trojské unce, tedy 1,24 gramu, po celý jeden kilogram," poznamenal.
Slitky drahých kovů jako dárek kupují nejčastěji prarodiče pro svá vnoučata jako investici do budoucna, upozornil Pilíšek. Obvykle takto nadělují zlato v hodnotě kolem 5000 korun. V podobné cenové relaci lze nyní podle něj pořídit dva gramové slitky. Ještě loni bylo do 5000 korun možné koupit populárnější zlaté mince, letos se cena těch nejlevnějších pohybuje nad hranicí 8000 korun, poznamenal.
fd snm
Německá ekonomika poroste ještě dva roky jen slabě, uvedla centrální banka
Frankfurt/Vídeň 13. prosince (ČTK) - Německá ekonomika letos druhým rokem v řadě klesne a v příštích dvou letech poroste jen slabě. Stav německé ekonomiky, dlouho považované za hospodářský motor Evropy, může dál zhoršit obchodní válka se Spojenými státy. Ve své pravidelné měsíční zprávě to uvedla německá centrální banka. Horší vyhlídky má ale i rakouská ekonomika, jak uvedla místní centrální banka.
Německo, které má největší ekonomiku v eurozóně, se potýká s problémy už několik let. Jeho mohutný průmyslový sektor totiž ztratil přístup k levné ruské energii, zatímco hlad Číny po německých výrobcích už není tak velký, jak býval.
Ekonomika bude v zimních měsících stagnovat a pak se bude zotavovat jen velmi pomalu, uvedla Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky. Očekávaný růst soukromé spotřeby bude slabší, než banka dosud předpokládala, trh práce by mohl ještě oslabit, zatímco podnikatelské investice se zotavují pomalu.
Nová prognóza tlumí naděje na rychlé oživení hospodářství v Německu, na jehož ekonomice je závislá řada českých firem. Bundesbank na příští rok nyní předpovídá růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta proti růstu o 1,1 procenta, jak odhadovala v červnu. Na rok 2026 počítá s růstem o 0,8 procenta proti dosavadnímu odhadu 1,4 procenta.
Odhad vývoje německé ekonomiky upravilo tento týden směrem dolů i několik národohospodářských institutů. Prognóza centrální banky se liší od odhadů ministerstva hospodářství, které na příští rok očekává růst o 1,1 procenta a v roce následujícím o 1,6 procenta.
Německá vláda i centrální banka očekávají, že letos ekonomika vykáže pokles o 0,2 procenta, což by znamenalo druhý rok recese po sobě. Zemi by to zároveň zařadilo na chvost žebříčku zemí Evropské unie.
"Německá ekonomika se potýká nejen s přetrvávajícími hospodářskými potížemi, ale také se strukturálními problémy," řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel. "Také trh práce nyní znatelně reaguje na vleklý útlum hospodářské aktivity," dodal.
Ke zhoršení výhledu domácí ekonomiky dnes přikročila i rakouská centrální banka. Ta nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt letos klesne o 0,9 procenta, zatímco před třemi měsíci letošní pokles odhadovala na 0,7 procenta. Odhad růstu rakouské ekonomiky na příští rok banka snížila na 0,8 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta.
Rakouská ekonomika letos patrně vykáže také pokles, což by bylo druhým rokem v řadě. "Slabá mezinárodní ekonomika, strukturální změny v evropském automobilovém sektoru a vysoké náklady na energie a na pracovní sílu výrazně zatěžují rakouský průmysl a vedly k poklesu exportu v letošním roce," uvedla dnes centrální banka.
V roce 2026 očekává rakouská centrální banka zrychlení hospodářského růstu na 1,6 procenta. V dalším roce by však měl růst rakouské ekonomiky podle jejích prognóz zpomalit, a to na 1,3 procenta, napsala agentura APA.
pmh vjn spr