ČNB: Dluhy českých domácností u bank v lednu stouply na 2,253 bilionu korun
Praha 29. února (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank letos v lednu meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun na 2,253 bilionu korun a zadlužení firem se zvýšilo o 9,7 miliardy korun na 1,374 bilionu korun. V meziročním srovnání byl na konci ledna objem úvěrů u domácností vyšší o 104 miliard a u nefinančních podniků o 109,2 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
"Celková zadluženost roste konstantním tempem. U spotřebitelských úvěrů po poptávkově slabším prosinci, kdy zadluženost klesla o 0,1 procenta, došlo v lednu k oživení a růstu o 0,3 procenta. To je na leden poměrně výrazné, v předchozích dvou letech byl růst maximálně 0,2 procenta," řekl ČTK hlavní finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek.
Dluhy domácností u bank v ČR rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně výrazně stoupl - zhruba o 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Její úvěroví klienti totiž poslední dubnový víkend přešli podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.
Naprostou většinu z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. Ke konci ledna činily 1,745 bilionu korun, tedy skoro čtyři pětiny všech dluhů domácností. V lednu vzrostl objem úvěrů na bydlení meziměsíčně o 0,2 procenta.
Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od loňského března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale vytrvale rostl až do listopadu, kdy se zadlužení firem meziměsíčně snížilo. Většinu dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry. Jejich objem ke konci ledna dosáhl 752 miliard korun, což je 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Letos v lednu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
fsl str rdo
Rakouská Erste Group, vlastník České spořitelny, loni zvýšila zisk o 39 procent
Vídeň 29. února (ČTK) - Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní mimo jiné i Českou spořitelnu, v loňském roce zvýšila čistý zisk o 38,5 procenta na téměř tři miliardy eur (75,9 miliardy Kč). Hospodaření podpořil vyšší objem poskytnutých úvěrů a příznivý vývoj úrokových sazeb, uvedla banka v dnešní výsledkové zprávě.
Čistý úrokový výnos, což je důležitý ukazatel výnosů z úvěrů snížený o náklady na vklady, vzrostl o 21,5 procenta na 7,23 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí se pak zvýšil o 7,6 procenta na 2,64 miliardy eur.
Objem úvěrů meziročně stoupl o 2,8 procenta na 207,8 miliard eur. Vklady klientů se zvýšily o 3,9 procenta na 232,8 miliardy eur. Růst zaznamenala banka na všech hlavních trzích, zejména v Rakousku a České republice.
"Rok 2023 byl pro naši bankovní skupinu rokem velmi dobrým. I přes makroekonomické zpomalení jsme dosáhli vynikajícího výsledku díky růstu objemu úvěrů a příznivému vývoji v oblasti úrokových sazeb i rizik,“ uvedl k výsledkům finanční ředitel Erste Group Stefan Dörfler.
Erste navrhuje za loňský rok zvýšit dividendu na 2,7 eura za akcii z 1,9 eura za akcii v předchozím roce. V letošním roce banka také plánuje odkup svých akcií za 500 milionů eur.
Letos Erste očekává příznivý vývoj díky předpokládanému zrychlení ekonomického růstu v regionu a zmírnění inflačních tlaků. Čistý růst úvěrů odhaduje na pět procent.
Rakouská Erste Group patří k předním finančním institucím ve východní části Evropské unie. Kromě Rakouska a České republiky působí v dalších pěti zemích regionu. Čistý zisk České spořitelny loni klesl o 7,7 procenta na 18,6 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o tři procenta na 48,4 miliardy korun, vzhledem k růstu provozních nákladů tak byl provozní zisk nižší více než o desetinu.
irl spr