Rakouská Erste Group, vlastník České spořitelny, loni zvýšila zisk o 39 procent
Vídeň 29. února (ČTK) - Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní mimo jiné i Českou spořitelnu, v loňském roce zvýšila čistý zisk o 38,5 procenta na téměř tři miliardy eur (75,9 miliardy Kč). Hospodaření podpořil vyšší objem poskytnutých úvěrů a příznivý vývoj úrokových sazeb, uvedla banka v dnešní výsledkové zprávě.
Čistý úrokový výnos, což je důležitý ukazatel výnosů z úvěrů snížený o náklady na vklady, vzrostl o 21,5 procenta na 7,23 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí se pak zvýšil o 7,6 procenta na 2,64 miliardy eur.
Objem úvěrů meziročně stoupl o 2,8 procenta na 207,8 miliard eur. Vklady klientů se zvýšily o 3,9 procenta na 232,8 miliardy eur. Růst zaznamenala banka na všech hlavních trzích, zejména v Rakousku a České republice.
"Rok 2023 byl pro naši bankovní skupinu rokem velmi dobrým. I přes makroekonomické zpomalení jsme dosáhli vynikajícího výsledku díky růstu objemu úvěrů a příznivému vývoji v oblasti úrokových sazeb i rizik,“ uvedl k výsledkům finanční ředitel Erste Group Stefan Dörfler.
Erste navrhuje za loňský rok zvýšit dividendu na 2,7 eura za akcii z 1,9 eura za akcii v předchozím roce. V letošním roce banka také plánuje odkup svých akcií za 500 milionů eur.
Letos Erste očekává příznivý vývoj díky předpokládanému zrychlení ekonomického růstu v regionu a zmírnění inflačních tlaků. Čistý růst úvěrů odhaduje na pět procent.
Rakouská Erste Group patří k předním finančním institucím ve východní části Evropské unie. Kromě Rakouska a České republiky působí v dalších pěti zemích regionu. Čistý zisk České spořitelny loni klesl o 7,7 procenta na 18,6 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o tři procenta na 48,4 miliardy korun, vzhledem k růstu provozních nákladů tak byl provozní zisk nižší více než o desetinu.
irl spr
Deloitte: Počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii loni klesl o 24 procent
Praha 26. února (ČTK) - Počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii v roce 2023 klesl o 24 procent na 11.629. Hodnota transakcí propadla o 34 procent. Evropský trh tak v počtu transakcí loni zaostal za celosvětovým trhem, kde se jejich množství snížilo o pětinu, vyplývá z analýzy, kterou ČTK poskytla poradenská firma Deloitte.
Propad tržní aktivity lze přičíst podle analýzy vyšším úrokovým sazbám, pokračujícímu geopolitickému napětí a obecně negativnímu ekonomickému výhledu v Evropě.
Kromě Bulharska a Lucemburska zaznamenaly všechny evropské trhy rychlý pokles počtu transakcí. Mezi nejvíce postižené regiony patřil Kypr s meziročním propadem o 54 procent, Malta s poklesem o 46 procent a Litva s poklesem o 41 procent. Německo a Francie měly propad počtu transakcí o zhruba 30 procent. U dalších významných evropských trhů, kterými jsou Itálie, Velká Británie a Španělsko, byl pokles přibližně pětinový.
Dominantní postavení u fúzí a akvizic si i nadále udržel zpracovatelský průmysl, který se na počtu transakcí v loňském roce podílel 28 procenty. Těsně za ním následoval sektor technologií, médií a telekomunikací s 25 procenty a na třetí místo se posunul maloobchod se 17 procenty. Naopak největší snížení počtu transakcí mezi lety 2022 a 2023 zaznamenal finanční sektor, a to z 19 na osm procent.
Vzhledem k relativně stabilnímu počtu transakcí v předchozích dvou čtvrtletích a mírně se zlepšujícímu ekonomickému prostředí předpokládá Deloitte pro první kvartál 2024 jen mírný pokles počtu transakcí. V predikci jich očekává 2506, což je obdobný počet jako v předchozím čtvrtletí.
"Pokud by se měl naopak naplnit pesimistický scénář, mohli bychom očekávat pokles na 1905 transakcí. Taková možnost by ovšem připadala v úvahu až v souvislosti s citelnými turbulencemi na trhu, kdy by se Německo i Spojené království propadly do hlubší recese, a panovala by nejistota ohledně tempa snižování úrokových sazeb. Tyto okolnosti by pak mohly zbrzdit rychlé oživení a potenciálně způsobit i takový výraznější pokles trhu," uvedl vedoucí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte Miroslav Linhart.
fd ptd