Registry: Zadlužení Čechů loni stouplo o 5,1 procenta na 3,31 bilionu Kč
Praha 21. února (ČTK) - Zadlužení obyvatel Česka v roce 2023 meziročně vzrostlo o 5,1 procenta na 3,31 bilionu korun. Objem dluhu ohroženého nesplácením se zvýšil o 6,2 procenta na 29,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které dnes ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
Objem úvěrů na bydlení se podle nich zvýšil o 4,4 procenta na 2,73 bilionu Kč, což je výrazně méně než v předchozích letech. Například na konci roku 2021 šlo o 17procentní růst. Zároveň klesl počet klientů, kteří čerpali úvěr na bydlení, a to o 2,1 procenta na 1,06 milionu.
"Konec loňského roku na jednu stranu naznačuje mírné oživení hypotečního trhu. Na druhou stranu se dlouhodobě snižuje počet klientů s úvěry na bydlení a zvyšuje se částka na jednoho klienta. Zdánlivé oživení je tedy způsobeno spíše rostoucími cenami nemovitostí," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Výrazně ubývá zejména mladších lidí, kteří si berou úvěry na bydlení.
Objem krátkodobého dluhu ke konci loňského roku podle dat činil 579,4 miliardy korun, meziročně narostl o 8,9 procenta. Nejvíce jeho objem narostl v posledním čtvrtletí minulého roku, a to téměř o 14 miliard. Objem dluhu na spotřebu se proti konci roku 2022 zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji v Praze, kde meziročně vzrostl o 10,7 procenta na 65,4 miliardy korun. Nejnižší dynamiku měl na Vysočině, kde stoupl o 6,4 procenta na 22,9 miliardy.
Počet klientů s krátkodobým úvěrem se v roce 2023 proti předchozímu roku zvýšil o dvě procenta na 2,33 milionu. Vzrostla také průměrná částka na klienta, a to zhruba o 15.000 Kč na 248.000 korun.
Podíl na nárůstu nespláceného dluhu mají hlavně úvěry na spotřebu, u nichž nesplácený objem rostl postupně ve všech čtvrtletích uplynulého roku. Platební morálka u úvěrů na bydlení se proti tomu stále zlepšuje. Meziročně se nesplácená částka z úvěrů na bydlení snížila o téměř deset procent.
Ke konci roku 2023 objem nesplácených úvěrů na bydlení dosahoval 4,4 miliardy korun. U nesplácených krátkodobých úvěrů se objem zvýšil meziročně o 9,5 procenta na 25 miliard korun. Zvýšil se také počet klientů, kteří mají problém se splácením, a to o 1,1 procenta na 174.000 lidí.
"Největší vykřičník vidíme u mladších třicátníků, u kterých se objem nesplácené částky dluhu na spotřebu zvýšil meziročně o pětinu na čtyři miliardy korun a jejichž počet se zvýšil meziročně o devět procent na 26.000 lidí. Ve věkové skupině 35 až 44 let stoupl nesplácený krátkodobý dluh o 13 procent na 6,3 miliardy korun a počet lidí o 4,4 procenta na 40.000. Dlužníci v těchto věkových skupinách mají nejvyšší zadlužení hypotékami a nyní rychlým tempem zvyšují své zadlužení i krátkodobými úvěry, což u některých může postupně vyvolat dluhovou spirálu," uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
fd rdo
Analýza: V insolvenci je každá 13. česká firma, jež vydala dluhopisy po r. 2013
Praha 20. února (ČTK) - V insolvenci končí každá třináctá česká firma, která vydala dluhopisy po roce 2013. V polovině případů se tak stalo do tří let od vydání první emise. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla forenzní agentura Surveilligence, která se specializuje na vyšetřování sofistikované hospodářské kriminality.
V období let 2013 až 2023 bylo emitováno 4886 emisí podnikových dluhopisů za souhrnných 634 miliard Kč. Vydalo je 1623 společností. Nejvýznamnější nárůst byl u tzv. podlimitních dluhopisů do jednoho milionu eur, tedy zhruba 25 milionů Kč. Prudký nárůst počtu emisí do roku 2022 se podle analýzy loni přibrzdil.
V roce 2023 společnosti vydaly 1019 emisí, z toho 511 nadlimitních a 508 podlimitních, za 96,2 miliardy Kč. "Jak objem, tak i počet emitovaných podnikových dluhopisů, neustále rostl od rozvolnění podmínek pro emisi dluhopisů v roce 2012 až do konce roku 2023, ve kterém jsme zjistili tyto rekordní hodnoty,“ řekl ČTK zakladatel společnosti Surveilligence Ján Lalka. Spolu s růstem emisí podle něj rostly i počty emitentů v insolvenci. V roce 2023 jich skončilo v úpadku 34, doplnil.
Celkem skončilo v insolvenci 125 emitentů, kteří vydali emise podnikových dluhopisů za 19,24 miliardy Kč. Deset emitentů bylo podle analýzy v insolvenci do jednoho roku po emisi dluhopisů, 19 emitentů mezi jedním až dvěma lety a dalších 28 emitentů v období mezi dvěma a třemi lety od první emise.
Surveilligence poukazuje na velké riziko podvodného jednání části emitentů. Vedle neetického jednání, informační asymetrie nebo morálního hazardu firma identifikovala například výskyt podvodů, zkreslování informací o hospodaření a skutečné osobě emitenta a tunelování majetku emitentů.
Podlimitní emise končily v insolvenci častěji než emise nadlimitní. V insolvenci tak průměrně skončilo 7,2 procenta z vydaných podlimitních emisí a 6,0 procenta nadlimitních emisí vydaných od ledna 2013 do 31. prosince 2023 emitenty, se kterými bylo do tohoto data zahájeno insolvenční řízení. "Tento vývoj ukazuje na vyšší rizikovost zejména menších společností, kteří tyto podlimitní emise vydávají,“ uvedl Lalka. Často podle něj šlo o účelově založené společnosti bez historie, bez skutečného podnikatelského záměru a s netransparentním hospodařením.
fd ptd