Průzkum: Třetina Čechů lituje, že své přebytečné peníze neinvestovala
Praha 20. února (ČTK) - Více než třetina dospělých v Česku si uvědomuje, že své přebytečné peníze měli investovat. Za nejlepší životní investici Češi stále považují nemovitost. Hlavní bariérou v investování pro ně zůstává obava z podvodů. Vyplývá to z průzkumu agentury Perfect Crowd mezi více než tisícovkou respondentů pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT). Její zástupci dnes výsledky představili novinářům.
"Celkem 29 procent respondentů se shodlo na tom, že nejlepší investicí v jejich životě byla ta do nemovitosti," uvedl předseda asociace Martin Řezáč. Vývoj cen nemovitostí za poslední dekády podle něj byl pro investory velice příznivý. Kdo si pořídil například byt v 90. letech v době privatizace bytových fondů nebo i před deseti lety, může podle něj dnes zjistit, že by si při dnešních cenách svůj byt koupit nemohl.
Rodinu, vztahy a děti označilo v průzkumu za nejlepší investici 17 procent oslovených. Nejhorší investicí z nabídnutých jsou podle něj naopak vztahy, které zkrachovaly. Výběr životního partnera se tak překvapivě ukazuje být zásadním investičním rozhodnutím, řekl Řezáč.
Podíl respondentů, kteří aktuálně investují, stoupl v meziročním srovnání o dva procentní body na 39 procent, což je podle autorů průzkumu velmi pozvolný vzestup. Češi zůstávají nadále velmi opatrní, uvedli. Obecně investují především muži, lidé s vyššími příjmy a lidé s vyšším vzděláním. Muže na investicích může lákat i jistá míra rizika. Ženy se typicky spíše věnují spoření než investování. Podle očekávání investují lidé s vyššími příjmy, kteří mají dostatečné úspory důležité k investování. S investicemi mají větší zkušenost vzdělaní lidé, což částečně souvisí i s vyššími příjmy.
Pro většinu investujících respondentů je důvodem k investování zhodnocení volných peněz a hlavní motivací zájmu o investice jsou peníze navíc. Zajištění se na stáří uvedlo jako investiční cíl 41 procent respondentů, 35 procent označilo za cíl udržení aktivního životního stylu i ve vyšším věku. Podle autorů průzkumu si uvědomují, že stát se o ně v důchodu nepostará a je na nich, aby si i pak zajistili udržení životní úrovně.
Průzkum také ukázal, že stále velká část lidí má z investování strach. Respondenti se bojí hlavně podvodů, což uvedlo 43 procent lidí, a investičního rizika, které zmínilo 42 procent dotázaných. Obava z podvodů meziročně stoupla o deset procentních bodů, čemuž podle autorů průzkumu napomohly i medializované kauzy podvodných fondů.
Data podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR Jany Brodani dokazují, že ke zvýšení intenzity investování je třeba klást důraz na vzdělávání a také legislativu, a to jak z hlediska její atraktivnosti, tak i vymezení nejasných oblastí, kterých různí podvodníci využívají. "Proto jsme se v minulém období podíleli na přijetí legislativní úpravy nového produktu v rámci třetího penzijního pilíře - Dlouhodobého investičního produktu, tak i silnější regulaci tzv. kvazifondů," dodala.
fd ptd
Polymetal International se dohodl na prodeji ruských aktiv za 3,7 miliardy USD
Moskva 19. února (ČTK) - Producent zlata a stříbra Polymetal International se dohodl na prodeji svých ruských aktiv sibiřskému těžaři zlata Mangazeja Pljus zhruba za 3,7 miliardy dolarů (87,5 miliardy Kč). Polymetal to dnes uvedl ve svém sdělení. Ruská aktiva Polymetalu představují zhruba 70 procent jeho produkce a více než 50 procent hlavních příjmů. Menšinový podíl vlastní ve firmě také česká skupina PPF.
Dohoda se uskutečnila za velmi nízkou cenu kvůli konfliktu na Ukrajině, uvedla agentura Reuters. Na ruská aktiva Polymetalu byly v roce 2023 uvaleny americké sankce kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Firma pak přesunula své sídlo z Jersey do Kazachstánu a vstoupila na tamní burzu. V roce 2021 činila tržní kapitalizace firmy více než deset miliard USD.
Generální ředitel Polymetalu Vitalij Nesis uvedl, že dosažení prodeje je 'životně důležité' a vzhledem ke zhoršujícímu se vnějšímu prostředí nemá smysl čekat na zlepšení podmínek pro podnikání v Rusku.
'Je to dobrá dohoda. Uspokojivá, ale rozhodně ne skvělá,' řekl Nesis agentuře Reuters. 'Je jasné, že aktiva neprodáváme za spravedlivou cenu,' dodal.
Ruský podnik Mangazeja Pljus je součástí společnosti Mangazeya Mining podnikatele Sergeje Jančukova. Mangazeya Mining od svého vzniku v roce 2011 působí hlavně ve východní Sibiři. Loni vyprodukovala 466.000 uncí zlata, zatímco Polymetal v Rusku loni vyprodukoval 1,23 milionu uncí ekvivalentu zlata.
Nesisova skupina ICT v roce 1998 Polymetal založila. Nesis uvedl, že nabídka firmy Mangazeja byla jedinou reálnou možností ze tří nebo čtyř konečných návrhů a naléhavě vyzval akcionáře, aby transakci schválili. Vedení firmy totiž nemá v současnosti ruská aktiva pod kontrolou a hrozí jejich zestátnění.
Transakce je plně v souladu se všemi sankcemi, dodala firma. Platba se uskuteční v rublech.
'Rozhodnutí o odchodu z ruského trhu je výsledkem loni oznámeného záměru vedení Polymetalu omezit rizika, umožnit těžařské společnosti další rozvoj a zachovat hodnotu s ohledem na její mezinárodní akcionářskou strukturu,' řekl ČTK mluvčí PPF Leoš Rousek.
Polymetal International po transakci zůstane druhým největším producentem zlata v Kazachstánu. Část peněz chce použít na rozvoj projektu Ertis POX v Kazachstánu. Nesis dodal, že firma se začala zabývat možnými akvizicemi a fúzemi v Kazachstánu a Tádžikistánu a plánuje, že do tří let zvýší produkci na jeden milion uncí ekvivalentu zlata a poté se vrátí na burzu v Londýně.
V roce 2008 vstoupila do firmy Polymetal také česká skupina PPF, která byla několik let jedním z jejích největších akcionářů. Později však svůj podíl snížila a podle svých internetových stránek teď vlastní v Polymetalu 3,3 procenta akcií.
irl fd mka