Hospodářské problémy Německa táhnou dolů ekonomiky východoevropských zemí
Brusel/Praha 14. února (ČTK) - Hospodářské problémy Německa nepříznivě ovlivňují ekonomiky východoevropských zemí. Hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska tak v posledním čtvrtletí loňského roku stagnoval, zatímco rumunská ekonomika klesla, ukázaly dnešní statistiky. V obou případech se přitom čekal mírný růst. Východní Evropa tak nyní ve snaze zajistit hospodářské oživení spoléhá především na spotřebitelskou poptávku, uvedla dnes agentura Bloomberg.
Hrubý domácí produkt Rumunska se snížil o 0,4 procenta proti růstu o 0,9 procenta ve třetím čtvrtletí. Analytici očekávali, že ekonomika dál poroste, jen počítali se zvolněním tempa na 0,3 procenta. V případě Maďarska počítali se zvolněním tempa z 0,8 procenta ve třetím čtvrtletí na 0,2 procenta v závěru roku.
Ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala i polská ekonomika, která je v regionu největší a která o čtvrtletí dříve vzrostla o 1,1 procenta. Tento údaj nicméně statistici po zpřesnění dat snížili, v předběžné zprávě totiž uváděli za třetí čtvrtletí růst o 1,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí analytici čekali pokles. Na vývoj ekonomiky v Maďarsku a v Polsku nepříznivě doléhá zejména útlum průmyslové výroby.
Východoevropské země tak letos budou spoléhat na své spotřebitele a jejich ochotu utrácet. Kvůli hospodářským problémům Německa totiž klesají zakázky továrnám a loni kvůli nim také vázlo celkové oživení.
Růst pravděpodobně zůstane mírný, alespoň v prvním pololetí. Německo vstupuje do druhého roku po pandemii covidu-19 a očekává se, že růst jeho ekonomiky bude v nejlepším případě slabý. Největší evropská ekonomika je hlavním obchodním partnerem zemí na východě Evropské unie a na jejich vývozu se podílí 20 až 25 procenty.
"Pozorujeme, že soukromá spotřeba se opět zvyšuje. Růst reálných mezd, pokles inflace a uvolňování měnové politiky by měly podpořit vyšší výdaje domácností,“ myslí si analytici rakouské bankovní skupiny Erste Group, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu. "Hlavním rizikem, které by mohlo naši prognózu ještě více negativně ovlivnit, je v tuto chvíli zhoršení vývoje ekonomiky Německa i celé eurozóny," dodali.
Problémy Německa loni ve východní Evropě nejvíce zasáhly maďarskou ekonomiku. Ta má za sebou čtyři čtvrtletí poklesu za sebou, což je ale zejména výsledek toho, že Evropská unie Budapešti omezila financování z unijních fondů. Brusel tvrdí, že vláda premiéra Viktora Orbána porušuje zásady právního státu, což Budapešť odmítá.
Maďarský ministr hospodářského rozvoje Márton Nagy po zveřejnění statistiky o vývoji HDP za čtvrté čtvrtletí uvedl, že za hospodářským poklesem v Maďarsku jsou potíže Německa a také dopady vysokých úrokových sazeb. Ty mají vliv na úvěrovou aktivitu, takže snížily soukromé investice.
Německo je také hlavním obchodním partnerem České republiky, o které se ale zpráva Bloombergu nezmiňuje. Česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta po poklesu o 0,6 procenta o čtvrtletí dříve.
Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 procenta, zejména kvůli vysoké inflaci, vysokým úrokovým sazbám a slabé zahraniční poptávce. Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu ve svém aktualizovaném globálním výhledu zhoršil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,5 procenta, zatímco do té doby počítal s růstem o 0,9 procenta.
spr
Míra inflace v Británii v lednu zůstala na čtyřech procentech, čekal se růst
Londýn 14. února (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Británii v lednu meziročně vzrostly o čtyři procenta, což je stejné tempo růstu jako v prosinci. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Výsledek je povzbuzením pro britskou centrální banku, která drží základní úroky nejvýše za 15 let.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace v lednu zrychlí na 4,2 procenta. V následujících měsících však očekávají zpomalování inflace.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku, zůstala rovněž beze změny. Činila 5,1 procenta, zatímco analytici čekali vzestup o 0,1 bodu.
Inflace ve službách zrychlila na 6,5 procenta z prosincového tempa 6,4 procenta. Inflace ve službách je ukazatelem domácích cenových tlaků a pozorně sledovaným indikátorem pro britskou centrální banku při rozhodování o tom, kdy začít snižovat úrokové sazby.
Centrální banka se obává, že rychlý růst mezd, který tvoří velkou část inflace v sektoru služeb, by mohl zvýšit inflační tlaky v celé ekonomice. Úterní zpráva ukázala, že mzdy bez vlivu prémií stouply v posledních třech měsících loňského roku meziročně o 6,2 procenta, což byl nejpomalejší růst za více než rok. Byl ale zhruba dvojnásobný ve srovnání s tím, co považuje centrální banka za konzistentní s návratem inflace ke dvěma procentům.
"Inflace nikdy neklesá v dokonalé přímce, ale plán funguje: dosáhli jsem obrovského pokroku při snižování inflace z 11 procent a podle prognózy britské centrální banky inflace v nejbližších měsících zpomalí na úroveň kolem dvou procent," uvedl britský ministr financí Jeremy Hunt.
Z jednotlivých kategorií ke zpomalení inflace nejvíce přispěl nábytek a zboží pro domácnosti, stejně jako potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v lednu meziročně zvýšily o 6,9 procenta. Tempo růstu však zpomalilo z prosincových osmi procent. Naopak nahoru inflaci tlačilo bydlení a služby pro domácnosti, především vyšší poplatky za plyn a elektřinu.
Meziměsíčně se ceny snížily o 0,6 procenta, v prosinci naopak překvapivě o 0,4 procenta vzrostly. Jádrové ceny meziměsíčně klesly o 0,9 procenta.
irl spr