Průzkum: Dvě třetiny Čechů si pravidelně odkládají peníze na důchod
Praha 13. února (ČTK) - Dvě třetiny Čechů si pravidelně odkládají peníze na důchod. Více než polovina lidí, kteří si je z různých důvodů neodkládají, nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Vyplývá to z průzkumu mezi tisícovkou respondentů, který pro investiční platformu Portu vypracovala na přelomu roku agentura Ipsos.
Nejmladší generace finance a dlouhodobé plánování podle průzkumu tolik neřeší. Do dovršení 26 let si 55 procent lidí na důchod neodkládá, ať už z důvodu jiných životních priorit anebo proto, že ještě stále studují a mají tak minimální příjmy, vyplývá z průzkumu. Téměř pětina všech respondentů uvedla jako důvod nedostatek financí.
Nejvíce lidí podle průzkumu spoří v penzijním připojištění, a to dvě třetiny. Do cenných papírů investuje třetina, do nemovitostí 14 procent, umění a sběratelských předmětů rovněž 14 procent a do kryptoměn 11 procent. Ženy jsou opatrnější, konzervativnější a nejvíce z nich spoléhá na třetí pilíř. Více než polovina z těch, kdo si odkládají peníze, je má v hotovosti či na běžných spořicích účtech, ukázal průzkum.
Muži si podle něj obecně odkládají vyšší částky. Třetina spoří méně než 1000 korun, naopak 17 procent více než 4000 korun měsíčně. V kontrastu téměř 60 procent žen si naopak odloží maximálně tisícovku za měsíc a do 4000 Kč měsíčně se vejde téměř 90 procent z nich.
Právě 4000 korun měsíčně aktuálně představuje hranici pro maximální daňové zvýhodnění u Dlouhodobého investičního produktu (DIP), který vláda schválila ke konci loňského roku. Nabízí možnost odečíst si až 48.000 korun z daňového základu ročně, tedy 7200 korun z daní. Průzkum ukázal, že zatím využití takzvaného DIP zvažuje více než 30 procent Čechů a Češek. Naopak dvě pětiny jej zatím neznají.
"Ženy mají v Česku v průměru stále výrazně nižší příjmy než muži, z jejich výplaty jim tak po zaplacení nezbytných výdajů zbývá méně financí, které si mohou odkládat stranou. Mohou tak odcházet do důchodu hůře finančně připraveny než muži, což ještě zhoršuje fakt, že ženy mají v průměru nižší i státní důchody," uvedl analytik Portu Lukáš Raška.
fd rdo
ČSSZ: Počet podnikatelů v Česku loni stoupl o 23.000 na 1,127 milionu
Praha 13. února (ČTK) - Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v loňském roce o 23.000 na 1,127 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předloni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 26.000.
"Proti rekordnímu konci loňského září je to o 3000 OSVČ, tedy osob samostatně výdělečně činných, méně," uvedl zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek. Z dlouhodobého hlediska se podle něj jedná o tradiční sezonní výkyv. Na konci roku je vždy počet OSVČ nižší v porovnání s létem. Je to způsobeno hlavně tím, že OSVČ ke konci kalendářního roku ukončují nebo přerušují činnost. Během léta zase počty zvyšují sezonní práce.
Novinky u dohod mimo pracovní poměr, které platí od loňského října se na výraznějším nárůstu počtu OSVČ podle něj zatím neprojevily. Od ledna navíc mají takzvaní dohodáři nárok na dovolenou. "Vzhledem k tomu, že některé novinky začaly platit až v lednu a že i zaměstnavatelé často úpravu pracovní spolupráce nechali na začátek roku, je možné, že se změny v dohodách na počtech OSVČ projeví při srovnání na konci března," dodal Morávek.
Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 209.000. Ve Středočeském kraji je jich 161.000 a v Jihomoravském kraji 126.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, zvýšil o 20.000 na 669.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 2000 na 458.000, ukazují údaje ČSSZ.
Jde o nejvyšší počet OSVČ hlavních na začátku roku od roku 2009, upozornil Morávek. Přestože se objevovaly zprávy o tom, že kvůli datovým schránkám skončilo rekordní množství podnikatelů, data ČSSZ podle něj naznačují, že ve skutečnosti nešlo o aktivní OSVČ, ale především o ty, které měly přerušenou živnost.
V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.
fd rdo