ČNB zřídí sekci výzkumu a statistiky, měla by vytvořit nový ekonomický model
Praha 6. prosince (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) vytvoří od 1. ledna novou sekci výzkumu a statistiky, která nahradí současnou sekci statistiky a datové podpory. Mezi hlavní úkoly nové sekce bude patřit posílení role výzkumu v centrální bance a vytvoření alternativního makroekonomického modelu pro rozhodování bankovní rady, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě. Posílení výzkumu a vylepšení ekonomických modelů doporučily centrální bance i tři externí posudky, které si nechala zpracovat a jejichž výsledky v listopadu zveřejnila.
Novou sekci, která bude podléhat členovi bankovní rady Jakubu Seidlerovi, povede dosavadní ředitelka odboru finančního výzkumu sekce finanční stability Simona Malovaná. Dosavadní ředitel sekce statistiky a datové podpory Petr Staněk ve funkci skončí ke konci letošního roku. Vytvoření nové sekce nebude mít vliv na celkový počet pracovních míst v ČNB, zdůraznila centrální banka.
V nové sekci ČNB sloučí výzkum, který byl dosud rozdělený mezi sekci finanční stability a sekci měnovou. Centrální banka si od změny slibuje to, že se zvýší význam ekonomického výzkumu v bance a zároveň vzroste její schopnost analyzovat a modelovat ekonomické trendy. Úkolem nové sekce bude také vytvoření alternativního ekonomického modelu k tomu, který ČNB v současnosti používá. Centrální banka se tak chce přiblížit praxi většiny centrálních bank vyspělých zemí, kde je běžné využívat více predikčních modelů.
Posílení výzkumu a úpravu predikčních modelů doporučily ČNB tři externí posudky, které si zadala letos v lednu a minulý měsíc dostala jejich výsledky. Posudky pražské Vysoké školy ekonomické, Oxfordské univerzity a londýnské Univerzity královny Marie shodně konstatovaly, že model ČNB má určité nedostatky. Některé z posudků doporučují doplnění modelu dalšími vstupními daty, která by zajistila údaje z dalších oblastí ekonomiky a zpřesnila tak výstupy modelu. Další posudek doporučuje využívat jiný typ modelu.
ČNB v rámci měnové politiky usiluje o zajištění cenové stability. Banka se v rámci takzvaného inflačního cílování snaží nastavit takové ekonomické podmínky, aby dlouhodobě udržela inflaci na dvouprocentním cíli. Hlavním nástrojem provádění měnové politiky je nastavení úrokových sazeb, základní úroková sazba v současnosti činí čtyři procenta.
str mha
Analytici: Maloobchodní tržby rostou díky nízké inflaci a vyšším reálným mzdám
Praha 6. prosince (ČTK) - Meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 5,5 procenta pomohla nízká inflace a růst reálné mzdy, což zlepšuje ekonomickou situaci domácností. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Podle nich bude trend růstu reálných příjmů a spotřeby pokračovat i na konci roku, do tržeb se promítnou i předvánoční nákupy. Výsledky maloobchodu za říjen dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Říjnové maloobchodní tržby vzrostly více, než se čekalo, odhad analytiků byl 4,9 procenta.
"Kombinace nízké inflace a solidního růstu nominální mzdy, vedoucí k silnému růstu průměrné reálné mzdy, vytváří příznivé prostředí pro další oživení maloobchodních tržeb a spotřeby domácností obecně," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Lidé se podle analytiků v současnosti odhodlávají k vyšší spotřebě. "Kompenzují slabší utrácení z doby covidu, tak z pozdější doby mimořádné inflace a prudkého růstu cen energií, kdy se zhusta soustředili spíše na opatrnostní spoření," sdělil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Zvyšující se spotřebě pomáhá i důvěra v ekonomiku, která roste třetí měsíc po sobě, uvedl Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC. "Důvodem je zlepšující se ekonomická situace domácností, což potvrzuje aktuální informace o růstu reálné mzdy o 4,6 procenta ve třetím kvartálu roku," uvedl.
Maloobchodní tržby jsou ale vlivem vysoké inflace po dobu dvou let a silném propadu reálných mezd stále zhruba na úrovni roku 2019, upozornil ekonom Filip Pastucha ze společnosti Deloitte.
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil podotkl, že meziroční výsledek významně ovlivnila nízká srovnávací základna z loňska, kdy byla spotřeba domácností výrazně utlumená. Tržby podle něj vzrostly zejména u nutných nákupů, jako jsou potraviny, léčiva či kosmetika. "Lze doufat, že se v nadcházejících měsících odrazí i útraty v dalších segmentech. Napomoct by tomu mohly i blížící se vánoční svátky," dodal.
Ekonom Jiří Pour z UniCredit Bank ale sdělil, že podle dat z platebních terminálů banky v listopadu nastalo menší zpomalení a výrazná předvánoční nákupní horečka se podle něj nekoná.
Analytici očekávají, že spotřeba domácností zůstane tahounem české ekonomiky v letošním i příštím roce. Například analytik Miroslav Novák společnosti Akcenta, očekává za letošek růst maloobchodních tržeb o 4,5 procenta. Podobný odhad má i analytik Martin Kron z Raiffeisenbank, tržby podle něj vzrostou o víc než čtyři procenta. Kovanda příští rok počítá s poklesem ke tříprocentní úrovni růstu maloobchodní tržeb, Pastucha odhaduje 2,7 procenta. "Domácnosti si nadále zachovávají na historické poměry vysokou míru úspor a žádné prudké oživení spotřeby, respektive rozpouštění pandemických úspor, se nekoná," dodal Pour.
Podle ČSÚ se nejvíce zvýšily tržby v e-shopech a zásilkových obchodech, ve srovnání s loňským říjnem utržily zhruba o pětinu více. Podle Kovandy pokračuje trend, kdy se lidé dále přesouvají z kamenných obchodů do internetových.
trp ptd